Data publikacji:

Wrastający zarost – jak sobie z nim poradzić?

Wrastające włoski to problem wielu mężczyzn. Stany zapalne wywołane wrastającym zarostem są nie tylko bolesne oraz nieestetyczne, ale i mogą prowadzić do powikłań, np. czyraków. Czym spowodowane jest wrastanie włosów oraz jak sobie z tym radzić?

Jak rozpoznać wrośniętego włosa?


Początkowo łatwo pomylić go pomylić z wysypką lub zwykłą krostą. Gdy jednak przyjrzysz się bliżej, w środku krostki zauważysz czarny włos, wokół którego narósł stan zapalny. Boląca grudka może mieć czerwone lub czarne zabarwienie. W przeciwieństwie do pryszcza trudno ją wycisnąć, dlatego pod żadnym pozorem nie próbuj tego robić – to nie pomoże. 

Dlaczego włos wrasta? Powodem jest to, że nie może on przebić się przez naskórek, przez co rośnie „wewnątrz” skóry. Dzieje się tak tuż po goleniu, gdy włos zgolony jest poniżej poziomu skóry, zaś podrażnienia są tak duże, że zabliźniająca się rana tworzy trudną do pokonania powłokę. Zjawisko może wystąpić też w przypadku golenia innych części ciała oraz wtedy, gdy do golenia używamy wosku lub kremu do depilacji.

Jaka jest przyczyna wrastania włosków?


Istnieje co najmniej kilka przyczyn wrastania włosów. Jedną z nich jest niewłaściwe golenie zarostu. W szczególności należy tu wspomnieć o używaniu tępych ostrzy, które szarpią zarost oraz zmieniają kierunek jego rośnięcia. U niektórych mężczyzn problem wrastających włosów może być  spowodowany zbyt mocnym i głębokim goleniem pod włos. Co ciekawe, dotyczy on zwłaszcza maszynek systemowych oraz jednorazówek, które są zbyt lekkie, by mogły golić zarost pod własnym ciężarem i należy je dociskać do skóry twarzy.

Innym powodem wrastania włosów jest zły stan cery. Przesuszona bądź zbyt tłusta cera może stanowić dla delikatnych włosów barierę nie do przejścia. Przeszkodę stanowi też zrogowaciały naskórek zalegający na skórze. Dużo zależy od rodzaju zarostu. Panowie z bardzo miękkim i wątłym zarostem są w szczególności narażeni na wrastanie włosów. W ich przypadku włos jest zbyt wiotki, by przebić się przez twardą skórę i wydostać na zewnątrz. Nieco inną charakterystykę ma zaś wrastanie włosów u mężczyzn z twardym zarostem – wówczas problemem może być nie wiotkość włosa, a jego tendencja do zakręcania.

Jak radzić sobie z wrastającym zarostem?


Krok pierwszy: Aby umożliwić włosom swobodne rośnięcie, w pierwszej kolejności zrób peeling twarzy, podczas którego pozbędziesz się zrogowaciałego naskórka. Użyj także nawilżającego kremu do twarzy, który zmiękczy skórę, odżywi ją oraz przywróci jej jędrność. Pamiętaj o regularnym myciu twarzy, co pomoże odblokować pory. Wiemy, brzmi to jak porada rodem z damskiego czasopisma, ale zaufaj nam – to konieczne, aby pozbyć się bolącego problemu. Przy okazji, nie musisz się tego wstydzić, kobiety wolą zadbanych mężczyzn.

Krok drugi: Zmień technikę golenia. Spróbuj przez pewien czas golić się wyłącznie z włosem i sprawdź, czy to pomaga. Będziesz, rzecz jasna, ogolony nieco gorzej, ale dzięki temu pozbędziesz się istniejących już stanów zapalnych. Uważaj, by nie rozdrapać ani nie zgolić żadnej grudki. Goląc zarost z włosem raczej nie spowodujesz nowych wrośnięć włosów, jednakże staraj się kontrolować nacisk maszynki. Jeśli zacina się na zaroście, przeskakuje lub musisz nią „drapać” to znak, że czas na jej wymianę.

Krok trzeci: zabezpiecz się na przyszłość. Jak to zrobić? Przede wszystkim zamień wysuszającą skórę piankę do golenia na inny kosmetyk, np. piankę nawilżającą, krem do golenia lub mydło do golenia. Dwa ostatnie środki są najbardziej naturalne i dają najlepsze efekty. O tym, jak wyrobić pianę do golenia, przeczytasz w naszym artykule. Warto też rozważyć zmianę maszynki, bo być może aktualna Ci nie służy. Pamiętaj też o tym, by po każdym goleniu zdezynfekować skórę płynem po goleniu lub ałunem oraz nawilżyć ją balsamem. Dzięki zawartym składnikom łagodzącym, nawilżającym oraz regenerującym, skóra nie będzie podatna na wrastanie włosów.

Co zrobić, gdy domowe sposoby nie działają?


Jeśli problem wrastającego zarostu się powtarza lub przybiera bardzo mocną postać, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który przygotuje odpowiednią kurację. Być może musisz skorzystać ze specjalistycznych kosmetyków na wrastające włoski, które dogłębnie nawilżą oraz zmiękczą skórę twarzy. 

Wrastający zarost to bolesna, acz na szczęście dość prosta do wyeliminowania dolegliwość. Zadbaj o swoją twarz po męsku: to Twoja najważniejsza wizytówka.

Szymon Sonik