Data publikacji:

Wrastający zarost – jak sobie z nim poradzić?

Wrastające włoski to problem wielu mężczyzn. Stany zapalne wywołane wrastającym zarostem są nie tylko bolesne oraz nieestetyczne, ale i mogą prowadzić do powikłań, np. czyraków. Czym spowodowane jest wrastanie włosów oraz jak sobie z tym radzić? Co stosować na wrastający zarost?
/Wrastajacy zarost jak sobie z nim poradzic

Jak rozpoznać wrośniętego włosa?

Początkowo łatwo pomylić go z wysypką lub zwykłą krostą. Gdy jednak przyjrzysz się bliżej, w środku krostki zauważysz czarny włos, wokół którego narósł stan zapalny. Boląca grudka może mieć czerwone lub czarne zabarwienie. W przeciwieństwie do pryszcza trudno ją wycisnąć, dlatego pod żadnym pozorem nie próbuj tego robić – to nie pomoże.

Dlaczego włos wrasta? Powodem jest to, że nie może on przebić się przez naskórek, przez co rośnie „wewnątrz” skóry. Dzieje się tak tuż po goleniu, gdy włos zgolony jest poniżej poziomu skóry, zaś podrażnienia są tak duże, że zabliźniająca się rana tworzy trudną do pokonania powłokę. Zjawisko może wystąpić też w przypadku golenia innych części ciała oraz wtedy, gdy do golenia używamy wosku lub kremu do depilacji.

Jaka jest przyczyna wrastania włosków?

Istnieje co najmniej kilka przyczyn wrastania włosów. Jedną z nich jest niewłaściwe golenie zarostu. W szczególności należy tu wspomnieć o używaniu tępych ostrzy, które szarpią zarost oraz zmieniają kierunek jego rośnięcia. U niektórych mężczyzn problem wrastających włosów może być spowodowany zbyt mocnym i głębokim goleniem pod włos. Co ciekawe, dotyczy on zwłaszcza maszynek systemowych oraz jednorazówek, które są zbyt lekkie, by mogły golić zarost pod własnym ciężarem i należy je dociskać do skóry twarzy.

Innym powodem wrastania włosów jest zły stan cery. Przesuszona bądź zbyt tłusta cera może stanowić dla delikatnych włosów barierę nie do przejścia. Przeszkodę stanowi też zrogowaciały naskórek zalegający na skórze. Dużo zależy od rodzaju zarostu. Panowie z bardzo miękkim i wątłym zarostem są w szczególności narażeni na wrastanie włosów. W ich przypadku włos jest zbyt wiotki, by przebić się przez twardą skórę i wydostać na zewnątrz. Nieco inną charakterystykę ma zaś wrastanie włosów u mężczyzn z twardym zarostem – wówczas problemem może być nie wiotkość włosa, a jego tendencja do zakręcania.

Jak radzić sobie z wrastającym zarostem?

Peeling skóry twarzy to pierwszy krok do sukcesu

Struktura włosów nie zmienia się wraz z ich goleniem, ale przycięty, odrastający włos będzie grubszy w miejscu cięcia. Wiąże się to z tym, że będzie mu ciężko przebić się przez martwy naskórek na zewnątrz. Jeśli lubisz golić się na zero, koniecznie wykonuj regularne peelingi skóry twarzy.

Możesz robić to codziennie lub 2-3 razy w tygodniu, w zależności od tego, czy twój naskórek obficie rogowacieje, czy raczej nie. Na rynku dostępne są peelingi gruboziarniste i drobnoziarniste. Wypróbuj oba rodzaje i sprawdź, który lepiej sprawdzi się w przypadku twojej skóry.

Dzięki stosowaniu regularnych peelingów skóry twarzy zmniejszysz ilość martwego naskórka. Skóra nie tylko będzie mniej podatna na problem wrastających włosków, także pory będą odblokowane i lepiej oczyszczone z zanieczyszczeń z powietrza.

Zadbaj o skórę przed goleniem

Regularnie nawilżaj skórę kremem do twarzy dla mężczyzn do konkretnego rodzaju skóry. Jeśli masz skórę tłustą, to warto sięgnąć po krem przeznaczony do właśnie takiego typu cery. Dobry krem zapobiega przesuszeniu skóry, przez co zrogowaciały naskórek złuszcza się w mniejszym stopniu, umożliwiając swobodny wzrost odrastającym włoskom.

Zaopatrz się też w dobry żel do golenia skóry twarzy dla mężczyzn. Wybierz taki, który ma silne właściwości zmiękczające włosy i jest przeznaczony dla skóry wrażliwej.

Zmiękczaj włosy i skórę przed goleniem

Weź prysznic przed goleniem lub po prostu zastosuj inhalacje parą przez kilka minut. Gorąca woda lub para zmiękczą włosy i skórę twarzy oraz je nawilżą. Możesz też zastosować nawilżającą, odżywiającą maskę do skóry twarzy przed goleniem.

Zmień technikę golenia

Spróbuj przez jakiś czas golić się tylko i wyłącznie z włosem. Golenie nie będzie wówczas szczególnie dokładne, ponieważ nie będziesz w stanie zgolić włosów przy samej skórze, jak w przypadku golenia pod włos. Pozwoli to jednak twojej skórze nieco odpocząć i się zregenerować. Skorzystaj z tej porady szczególnie, jeśli często borykasz się z problemem wrastających włosków.

Możesz też golić się zwykłą maszynką jednego dnia, a na drugi czy trzeci dzień używać maszynki elektrycznej. To także powinno pomóc.

Zmień maszynkę do golenia

Chodzi tutaj zarówno o wymianę maszynki na nową, taką samą lub na zupełnie inny rodzaj maszynki. Jeśli maszynka zacina się na zaroście, przeskakuje lub musisz nią „drapać” zarost, jest to zdecydowanie czas na wyjęcie z szafki łazienkowej nowej, nieużywanej jeszcze maszynki.

Jeśli jesteś niezadowolony ze swojej maszynki, warto pomyśleć o nowej. Na rynku możesz dostać przeróżne modele i rodzaje z podwójnym, potrójnym czy poczwórnym, inteligentnym ostrzem, a nawet maszynkę elektryczną, która jest wodoodporna i umożliwia golenie się pod prysznicem.

Zabezpiecz skórę po goleniu

Użyj łagodnego kremu po goleniu dla mężczyzn i nie podrażniaj jej przez minimum pierwsze 12 godzin po goleniu. Peelingi oczyszczające skórę wykonuj zawsze przed goleniem, a nie po.

Reaguj, jeśli zauważysz wrastający włos

Czujesz pieczenie po goleniu, a w lustrze możesz łatwo dostrzec punktowe zaczerwienie i drobne grudki? Skóra jest podrażniona. Może to sprzyjać wrastającym włoskom, ponieważ w miejscu podrażnienia często widoczny jest także obrzęk, który utrudnia wyrzynanie się włosów.

W takich sytuacjach zadbaj o prawidłową higienę skóry twarzy. Możesz też miejscowo zastosować krem, maść lub żel z hydrokortyzonem.

Jeśli problem nawraca, a problem wrastających włosków sam nie znika w ciągu 2-4 tygodni, konieczna jest wizyta u dermatologa lub kosmetologa.

Co zrobić, gdy domowe sposoby na wrastające włoski nie działają?

Jeśli problem wrastającego zarostu się powtarza lub przybiera bardzo mocną postać, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który przygotuje odpowiednią kurację. Być może musisz skorzystać ze specjalistycznych kosmetyków na wrastające włoski, które dogłębnie nawilżą oraz zmiękczą skórę twarzy.

Wrastający zarost to bolesna, acz na szczęście dość prosta do wyeliminowania dolegliwość. Zadbaj o swoją twarz po męsku: to twoja najważniejsza wizytówka.

Autor: Szymon Sonik