Przygotowanie do konserwacji butów
Zanim zaczniesz konserwowanie butów, upewnij się, że dobrze dobrałeś kosmetyki. Pasty i kremy do konserwacji butów powinny być dobrane pod względem odcienia, gdyż wiele z nich posiada pigmenty pogłębiające barwę. Jeśli Twoje buty posiadają oryginalną barwę, na wszelki wypadek lepiej użyć przezroczystych, neutralnych kosmetyków do pielęgnacji obuwia. Oprócz klasycznej pasty do butów warto mieć pod ręką preparat z pigmentem (pozwoli odzyskać piękny kolor obuwia) oraz impregnat do skóry. Korzystaj wyłącznie z kosmetyków wysokiej jakości, które być może nie są tanie, ale gwarantują najlepsze, a co ważniejsze, bezpieczne efekty. Dla pewności przed skorzystaniem z kosmetyku sprawdź jego działanie w niewidocznym miejscu buta. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie w tym celu specjalnego skrawka materiału, który dodawany jest zakupionego obuwia.
Konserwacja butów ze skóry
Skórzane buty nie przepadają za wilgocią. Woda działa na skórę destrukcyjnie, jednak nie da się jej uniknąć jesienią oraz zimą. Trzeba więc sprawić, by skórzany materiał był na nią niewrażliwy. Kosmetyki do pielęgnacji skóry działają hydrofobowo, czyli wypierają wodę. Ich działaniem jest wsiąkanie w głąb skóry, dzięki czemu nie dostanie się do niej woda oraz wilgoć. W tym celu warto użyć impregnatu do skórzanego obuwia, którego płynna konsystencja ułatwia aplikację.
Po użyciu impregnatu pora na kolejne środki zaradcze. Nałożenie pasty lub kremu pozwoli uzyskać dodatkowe warstwy zabezpieczające obuwie nie tylko przed wilgocią, ale i zabrudzeniami w postaci soli czy błota. Nałóż jednorazowo niewielką warstwę pasty i wypoleruj buty na błysk szmatką. Warto powtórzyć tę czynność kilka razy, pozwalając za każdym razem butom wyschnąć. W czasie użytkowania butów powłoka ta będzie zanikać, dlatego korzystnie jest stworzyć grubszą warstwę ochronną oraz odnawiać ją co kilka tygodni. Polerowanie skóry zamknie zaś jej pory i ułatwi oczyszczanie butów z nieczystości.