Data publikacji:

Jak skutecznie i trwale zaimpregnować buty skórzane?

Trudno wyobrazić sobie męską garderobę bez skórzanych butów. Wiele klasycznych modeli, np. oksfordy, derby, brogsy czy sztyblety, wykonanych jest właśnie z tego materiału. Choć w przypadku obuwia eleganckiego wystarczy podstawowa pielęgnacja, buty zimowe lub trekkingowe warto trwale zaimpregnować.
Impregnacja zabezpieczy buty przed wodą, błotem oraz typowo jesienno-zimowymi warunkami. Należy ją przeprowadzić z dwóch powodów. Po pierwsze, uchroni buty przed zniszczeniem lub przebarwieniem. Po drugie zaś, zapewni butom wodoodporność, co na górskich szlakach ma niebagatelne znaczenie i może uchronić cię przed kryzysowymi sytuacjami.
Choć w sklepach obuwniczych można dostać wiele impregnatów w sprayu i działają one całkiem dobrze, mają poważną wadę: szybko się ścierają. Powłoka nie utrzymuje się zbyt długo i podczas, np. trekkingu w śniegu, może się najzwyczajniej zetrzeć. Aby mieć pewność, że impregnacja będzie trwała, należy dogłębnie nasączyć skórę.

Impregnacja olejowo-tłuszczowa

Bardzo skuteczną impregnacją, stosowaną często w przypadku butów trekkingowych, jest impregnacja olejowo-tłuszczowa. W pierwszym etapie należy oczyścić buty z poprzednich powłok (także tych fabrycznych) za pomocą terpentyny.

Następny krok to nałożenie oleju do skór, aż do całkowitego wchłonięcia. Rolą oleju jest zmiękczenie i nawilżenie skóry, dzięki czemu ta staje się odporna na uszkodzenia.

Po wszystkim należy zamknąć pory skóry tłuszczem do skór. Tłuszcz utworzy hydrofobową powłokę buta i ochroni skórę przed śniegiem, wodą i solą. Na koniec wypastuj buty, aby uzyskać gładką i lśniącą powierzchnię.


Zaletą impregnacji olejowo-tłuszczowej jest bardzo duża trwałość. Działa ona dogłębnie, więc nie trzeba jej powtarzać przed każdym wyjściem na szlak. Niestety sposób ten ma również wady. Nie nadaje się do obuwia z membraną (np. GORE-TEX) oraz wpływa na zmianę koloru obuwia. Jeśli więc nie chcesz, by twoje obuwie ściemniało, wykorzystaj następny sposób.

Gotowe impregnaty do butów skórzanych

Choć gotowe impregnaty nie wytrzymają tak długo, jak powłoka olejowo-tłuszczowa, często jest to lepszy wybór. Przede wszystkim pasty impregnujące, kremy z woskiem lub woski zdecydowanie łatwiej nałożyć. Cały zabieg ogranicza się do dokładnego wsmarowania preparatu, nie zapominając o zakamarkach, języku oraz szwach (niezabezpieczone szwy mogą chłonąć wodę).

Aby impregnacja była skuteczniejsza, można nałożyć kilka warstw impregnatu. Należy je wówczas nakładać z odstępem kilku godzin, aby wcześniejsza warstwa zdążyła się wchłonąć. Podwójna lub nawet potrójna warstwa przyda się też butom zaniedbanym i przesuszonym.

W przypadku butów z membraną jest zaś odwrotnie. Tutaj gruba warstwa impregnacji jest niewskazana i aby membrana spełniała swoje zadanie, nie należy zapychać jej impregnatem.

Impregnacja butów zamszowych

Gęste kremy, woski i pasty nie nadają się do butów zamszowych. Delikatny zamsz należy potraktować płynnym impregnatem, który nie zlepi włochatej struktury.

Najpopularniejsze impregnaty do zamszu to impregnaty w sprayu. Co ciekawe, dzięki chropowatej powierzchni zamszu, sprawdzają się lepiej niż w przypadku butów ze skóry licowej, gdyż mogą łatwiej i głębiej wsiąknąć. Alternatywą są impregnaty z gąbkowym aplikatorem, którym można równomiernie i bezpiecznie zabezpieczyć zamsz.
Renowacja skórzanych butów nie jest łatwa, więc lepiej zapobiegać zniszczeniom niż z nimi walczyć. Trwała impregnacja butów skórzanych zachowa ich wygląd na długo. Pamiętaj jednak, że z czasem jakość powłoki spada, więc należy nałożyć nową.