Data publikacji:

Alkomat elektrochemiczny – ranking. Jaki alkomat elektrochemiczny wybrać?

Alkomat służy do mierzenia poziomu stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki niemu można sprawdzić, czy dozwolone jest prowadzenie samochodu lub wykonywanie pracy zawodowej. Z pomocą alkomatu można stwierdzić, jak duży jest stan upojenia alkoholowego i czy wypity wcześniej alkohol został już zmetabolizowany przez organizm. Do użytku domowego polecane są alkomaty elektrochemiczne. Ranking urządzeń tego typu obejmuje sprzęty produkowane przez renomowane marki. Sprawdź, na które alkomaty elektrochemiczne warto zwrócić uwagę. 

Czym jest alkomat elektrochemiczny? 

Ranking alkomatów obejmuje głównie urządzenia z sensorem elektrochemicznym. Wykorzystują go służby, gdyż czujnik elektrochemiczny cechuje się wysoką dokładnością. W domowym użytku tak wysoka dokładność nie jest wymagana, jednak ma duże znaczenie dla kierowców. Alkomat elektrochemiczny mierzy poziom alkoholu w wdychanym powietrzu za pomocą czujnika, który w chodzi w reakcję z cząsteczkami alkoholu. Im jest ich więcej, tym wyższy wynik pojawia się na wyświetlaczu. 
Sensor elektrochemiczny rozróżnia inne substancje, które pojawiają się w wydychanym powietrzu. Zaletą urządzenia z takim czujnikiem jest zatem odporność na występowanie związków pobocznych. Wynik na wyświetlaczu alkomatu elektrochemicznego jest wiarygodny, nawet gdy użytkownik wcześniej palił papierosy, mył zęby lub próbował oszukać alkomat np. za pomocą kwasku cytrynowego. 

Gdzie można używać alkomatów elektrochemicznych? 

W przypadku urządzeń takich jak alkomat elektrochemiczny, ranking jest kierowany do wielu grup użytkowników. Po alkomaty z czujnikiem elektrochemicznym sięgają służby, takie jak policja, straż miejska, straż pożarna i inne. Równie dobrze można z niego korzystać w firmach produkcyjnych i usługowych, które zatrudniają pracowników na stanowiskach ochrony, budowlanych, w sklepie itp. Alkomat elektrochemiczny można kupić też na własny użytek i korzystać z niego wyłącznie we własnym domu. Urządzenie jest uniwersalne i łatwe w obsłudze, dlatego cieszy się dużą popularnością. 
Korzystanie z alkomatu elektrochemicznego nie wymaga przechodzenia przez skomplikowane szkolenie. Wystarczy uruchomić urządzenie zgodnie z instrukcją i zacząć dmuchać w ustnik. Powietrze należy wdmuchiwać powoli przez określony czas, a następnie poczekać na pojawienie się wyniku na wyświetlaczu. Dokładność pomiaru wynosi 0,02 mg/l. Jest zatem znacznie wyższa niż w przypadku alkomatów półprzewodnikowych. 

Kalibracja alkomatu elektrochemicznego 

Bez względu na to, który alkomat elektrochemiczny z rankingu wybierze się dla siebie, ważne jest wykonywanie jego regularnej kalibracji. Kalibracja służy do zwiększenia wiarygodności uzyskiwanych wyników. Pomiary przeprowadzone bez wcześniejszej kalibracji są zwykle nieprawidłowe. Nie można ich porównać do siebie ani uznać ich za prawdziwe. Kalibrację należy wykonywać zarówno przed pierwszym użyciem, jak i w trakcie pomiędzy wykonywaniem kolejnych pomiarów. Powinno się o niej pamiętać w szczególności, gdy korzysta się z alkomatu firmowego lub służbowego. Przeprowadzenie badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu nieskalibrowanym alkomatem może być podstawą do złożenia zażalenia na uzyskany wynik. Kierowca kontrolowany przez policję lub pracownik przez pracodawcę mogą odwołać się, nawet gdy faktycznie byli w stanie nietrzeźwości podczas badania. 
Przeglądając ranking alkomatów elektrochemicznych, powinno się sprawdzić, ile kalibracji można wykonać w przypadku danego urządzenia. Niskiej jakości alkomaty mogą nie przetrwać nawet jednej kalibracji! Urządzenia z górnej półki są przystosowane do kilkukrotnej kalibracji i wykonania nawet kilku tysięcy pomiarów rocznie. 

Liczba pomiarów alkomatem elektrochemicznym 

W przypadku alkomatów elektrochemicznych liczba pomiarów, które można wykonać jednym urządzeniem, powinna być określona przez producenta. Producent daje gwarancję, że do wykonania określonej liczby badań poziomu stężenia alkoholu we krwi, sprzęt będzie pracować prawidłowo. Im więcej pomiarów można wykonać danym urządzeniem, tym jego cena jest wyższa. Do domowego użytku nie trzeba wybierać najdroższych sprzętów, które są w stanie mierzyć poziom stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu nawet 5000 razy rocznie. W zupełności wystarczające są tańsze sprzęty, które będą użytkowane wyłącznie przez jedną osobę. 
Na droższe alkomaty elektrochemiczne z rankingu powinny decydować się osoby prowadzące przedsiębiorstwa. Alkomaty z górnej półki umożliwią im wykonywanie badań wszystkim pracownikom lub wyrywkowo. Sprzęt tego typu jest istotny np. dla branży transportowej, w celu badania kierowców przed wyruszeniem w trasę. Regularne kontrole ograniczają problemy z nadużywaniem alkoholu przez kierowców i zwiększają bezpieczeństwo przewożonych towarów lub pasażerów. 

Alkomat dostosowany do własnych potrzeb 

Istotną kwestią jest wybieranie alkomatu z czujnikiem elektrochemicznym, który jest dostosowany do rzeczywistych potrzeb użytkownika. Nie trzeba decydować się wyłącznie na drogie alkomaty, by pozyskiwać wiarygodne wyniki. Czujniki elektrochemiczne o krótszej żywotności są równie dokładne, co sensory przewidziane do wykonania kilku tysięcy badań. Jeśli chce się zaoszczędzić, można zdecydować się na zakup alkomatu z klasycznym ustnikiem. Jeżeli natomiast potrzebuje się urządzenia do badania wielu osób, lepiej jest nieco dopłacić i zdecydować się na alkomat bezustnikowy. 
Kierowcy dodatkowo powinni pamiętać, że nigdy nie powinni decydować się na zakup tanich alkomatów z supermarketów lub dyskontów. Cena takich urządzeń jest niska, jednak ich wiarygodność pozostawia wiele do życzenia. Tanie sensory elektrochemiczne powstają w fabrykach, które nie stosują żadnych certyfikacji ani nie muszą spełniać określonych warunków, by dopuścić czujnik do użycia. 
Zdjęcie: Envato/haveseen
Autor: Redakcja Ceneo