Data modyfikacji:

Modna broda. Jak dobrać zarost?

Zarost dodaje powagi, lat, a niektórzy mężczyźni czują się z nim bardziej męscy. Nie każda jednak broda sprawdzi się u wszystkich, nie wszystkie brody pasują do trybu życia, który prowadzisz. Jak dobrać zarost? Przyglądamy się typom twarzy i dobieramy odpowiedni zarost do kształtu głowy.
modna broda

Przeczytaj również: Jaki trymer do brody? Trymery do brody ranking - sprawdź!

Kilkudniowy zarost nie sprawi, że będziesz wyglądał jak rockowy twardziel, ale jeśli pracujesz np. w urzędzie miasta i masz kontakt z interesantami w okienku, to twoja broda może stanowić dla kierownictwa problem. Zarost nie będzie pasował do każdego zawodu i stanowiska, choć trzeba przyznać, że duża popularność brody sprawiła, że zasady nieco poluzowały się w ostatnich latach. O ile broda nikogo nie dziwi w środowisku artystycznym, muzycznym, filmowym, to jednak kilka lat temu rzadko który polityk, bankier, prezenter telewizyjny czy adwokat miał odwagę pokazywać się w sytuacjach publicznych z kilkudniowym zarostem.

Dziś jednak taki wygląd jest coraz bardziej powszechny i akceptowalny – ale pod jednym warunkiem – że broda jest zadbana i wypielęgnowana. Wciąż jednak w świecie zawodowym mamy miejsca, w których pracowników obowiązuje specjalny dress code, opierający się na klasycznym wizerunku. Jednym z jego wyznaczników jest właśnie gładko ogolona twarz – o tej zasadzie mówią podręczniki savoir-vivre'u czy protokoły dyplomatyczne. Zarost, nawet ten kilkudniowy, delikatny, może być w tych środowiskach uznawany za przejaw zaniedbania wizerunku, niechlujność, a nawet brak profesjonalizmu.

Modna broda: dobierz ją do wielkości twarzy

Aby broda dobrze się prezentowała, powinna być dobrana odpowiednio do wielkości twarzy. Jeśli masz małą głowę, unikaj zapuszczania długiego zarostu. Taka broda na małej głowie sprawi, że twarz będzie jeszcze bardziej optycznie zmniejszona i spłaszczona. Jeśli bardzo chcesz mieć zarost, postaw na jego namiastkę – wąsy, które ostatnio są coraz bardziej modne. Do ich popularności przyczyniła się coraz bardziej powszechna stylizacja „na wikinga”. Inaczej sprawa wygląda, jeśli masz dużą twarz. Możesz wówczas pozwolić sobie zarówno na długi, jak i krótki zarost, ale długi nie spowoduje ujmy wizerunku.

Każda broda powinna być dobrze przycięta, zadbana i wystylizowana odpowiednimi kosmetykami do brody. Jeśli twój zarost jest gęsty i bujny, a twoje włosy proste, użyj specjalnych olejków do brody, którą przy ich pomocy wymodelujesz i sprawisz, że łatwiej będzie ją rozczesać i będzie się odpowiednio układała. Polecaną marką, która oferuje dobrej jakości olejki do brody, jest np. Proraso.

Modna broda: pełna, długa

Aktualny trend wskazuje, że broda powinna być pełna, a więc taka, że zarost widoczny jest na całej twarzy. Po czasach hiszpanki, czyli brody z wąsami bez bokobrodów, po koziej bródce, a jeszcze wcześniej po modzie na baki, nastał czas brody pełnej – rasowej, długiej, szerokiej, ale przystrzyżonej i cieniowanej po bokach, formowanej zgodnie z kształtem głowy. To broda, która nie jest subtelna i nie da się jej ukryć.

Niezbyt dobrze wygląda w połączeniu z obowiązującymi maseczkami antybakteryjnymi. Powinna być zadbana i jeśli się na nią decydujesz, i nie chcesz wyglądać jak bajkowy Rumcajs z lasu, musisz regularnie odwiedzać barbera, który się o nią zatroszczy.

Twarz kwadratowa – jaki zarost dobrać?

Jeśli twoja twarz ma kwadratowy kształt, to zapewne jesteś posiadaczem szerokiego i wydatnego podbródka, przez niektórych określany jako kanciasty. Kwadratowe twarze mają aktorzy Arnold Schwarzenegger i Brad Pitt. Taki kształt twarzy uznawany jest często za bardzo męski i pociągający. Dobierając jednak zarost, barberzy stawiają sobie za cel uzyskanie wrażenia twarzy owalnej – to właśnie taki kształt jest najbardziej harmonijny.

Zazwyczaj kwadratowa twarz wymaga złagodzenia rysów – dobrze jest przystrzyc krótko boki, zaznaczając jedynie delikatnie linię bokobrodów, warto też podkreślić podbródek. Boki fryzury powinny być krótkie i gładkie, odrobinę dłużej może być na wysokości policzków. Profesjonalne podgolenie wykona barber, ale możesz też samodzielnie kontrolować fryzurę, używając trymera do brody.

Twarz okrągła – dążymy do owalu: krótka, kozia bródka lub... brak zarostu

Jeśli masz okrągłą twarz, to prawdopodobnie dążysz do jej wysmuklenia, wydłużenia i uzyskania owalu twarzy – to najbardziej idealny i pożądany kształt. Efekt ten można osiągnąć za pomocą odpowiedniego przystrzyżenia brody. Krótka, zakończona szpicem bródka, zwana kozią, będzie optymalnym rozwiązaniem. Boki i policzki tak przyciętego zarostu powinny być gładko ogolone, przez co wydłużą proporcje twarzy jeszcze bardziej. Jest jednak pewna sytuacja, gdy kozia bródka nie będzie najlepszym rozwiązaniem – gdy twój zarost jest rzadki. Wówczas bardziej widoczne staną się miejsca słabo owłosione, co może wywołać efekt karykaturalny.

Kozia bródka ma jeszcze tę zaletę, że może poprawić wygląd twarzy w sytuacji, gdy twój podbródek jest słabo zarysowany. Do dokładnego wygolenia boczków warto użyć żyletki do maszynki do golenia. Daje ona możliwość swobodnego ułożenia narzędzia i ustawienia go zgodnie z kierunkiem, w którym rosną włosy lub w przeciwnym. Przypomnijmy: generalna zasada jest taka, że osoby początkujące (zaczynające przygodę z samodzielnym goleniem się) golą się z włosem, natomiast ci, którzy mają już wprawę, a także bardziej gęsty zarost, powinni golić się pod włos.

Jeśli włosy są naprawdę rzadkie, lepiej zgolić żyletkami cały zarost, a pożądany kształt twarzy uzyskać odpowiednią fryzurą. Jeśli twoja twarz jest naprawdę okrągła – i chcesz ją zmodyfikować – użyj tego bardzo prostego triku, który wyszczupli twarz: wybierz fryzurę z asymetrycznym cięciem. Boki powinny być wygolone, a góra swobodnie, ale w zdecydowany sposób podniesiona. Wymodelować fryzurę możesz piankami nadającymi objętość lub pudrem, który jednocześnie daje wrażenie gęstych włosów. Do ułożenia brody również użyj specjalnej pianki lub pomady, np. marki Reuzel, o przyjemnym korzenno-cedrowym zapachu.

Twarz prostokątna – gruby zarost na bokach, krótszy przy policzkach

Masz twarz prostokątną, np. tak jak aktor Ben Affleck? Warto dążyć do owalnego kształtu twarzy. W tej sytuacji zarost należy dobierać inaczej niż do twarzy kwadratowej. Przy prostokątnym kształcie twarz jest podłużna, ale szeroka na każdej wysokości. Aby uzyskać bardziej okrągły kształt twarzy, należy zapuścić odrobinę boki, zaś sama broda powinna być krótka.

Twarz będzie wyglądać na bardziej okrągłą przy małych i krótkich zarostach – polecane są więc brody typu kotwica, kozia bródka lub broda Van Dyke. Ważne jest, by dłuższy zarost był umiejscowiony na bokach, a krótszy przy policzkach. Przy prostokątnej twarzy polecane są też bokobrody, a reszta twarzy może być gładko ogolona maszynką.

Twarz trójkątna – brodą zakryj szpiczasty podbródek

W większości kształtów twarzy, by uzyskać smukłość, najczęściej goli się lub skraca zarost po bokach twarzy oraz na szyi. Inaczej jest z twarzą owalną, do której można dobrać każdy typ zarostu. Jeszcze inaczej sprawa wygląda przy trójkątnym kształcie – tu rejony boczne powinny właśnie zostać nieogolone. Dlaczego? Dzięki temu możemy w pewien sposób odwrócić uwagę od zbyt szpiczastego podbródka, a jednocześnie nadać mu owalny kształt – zaokrąglenie twarzy po bokach spowoduje, że dolne partie z podbródkiem wydłużą się. Za to należy bezwzględnie wygolić policzki, zwłaszcza jeśli są mocno zarysowane.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.