Data publikacji:

Krótka broda, czyli jak stylizować krótką brodę

Broda krótka czy długa? Trójkątna, gęsta, z bokobrodami czy raczej delikatna, z subtelnym wąsikiem? Krótka broda męska – w tym poradniku podpowiadamy, jak modnie może być wystylizowana broda krótka.
stylizacja krótkiej brody
Broda ma kilka funkcji. Może znacząco wysmuklić rysy twarzy i ukryć niektóre jej niedoskonałości. Dlatego krótka broda sprawdzi się, jeśli masz twarz okrągłą, ponieważ wydłuży ją w taki sposób, że stanie się ona bardziej harmonijna. Natomiast fryzura ta odradzana jest w przypadku twarzy owalnej lub wyjątkowo podłużnej, ponieważ brody, nawet te krótkie, ale cięte w trójkąt – a tak głównie strzyże się brody – dodają optycznie kilka centymetrów.
Krótką brodę łatwiej utrzymać w dobrej kondycji, niż długą, dlatego fryzura taka będzie lepszym rozwiązaniem dla tych mężczyzn, którzy mają mało czasu, lub nie przepadają za szczególnym dbaniem o zarost. Męska broda, krótka i dobrze przycięta może też dodać powagi wyglądowi. Jeśli wybierasz się na rozmowę w sprawie pracy lub na randkę, zadbaj o brodę jeszcze bardziej. Włosy rosnące na brodzie są grube i szorstkie, rosną dość szybko – około milimetr dziennie, dlatego ważne jest, by właściwie dbać o brodę. Olejki sprawią, że włosy staną się bardziej miękkie, a specjalne szampony lub mydełka do zarostu spowodują, że włosy łatwiej będzie układać.

Krótka broda – co będzie ci potrzebne, by o nią właściwie dbać?

By mieć zadbaną krótką brodę, musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych sprzętów i kosmetyków:

Krótka broda – przegląd najmodniejszych stylizacji zarostu

Współcześni barberzy polecają szczególnie kilka fryzur z krótką brodą. Oto one:
Broda krótka pełna – jest najpopularniejszą fryzurą męską z niezbyt długim zarostem. Broda jest tu cieniowana od najkrótszych baczków aż do najdłuższych włosów na podbródku. Broda ta jest trymowana, czyli przycinana na półokrągło. Polecana jest mężczyznom właściwie z każdym kształtem twarzy, ponieważ broda krótka pełna to stylizacja zarostu, która jest uniwersalna i polega po prostu na fachowym przycinaniu rosnących kosmyków. Wcieraj w brodę olejki, by była miękka, czesz ją.
Kotwica – to stylizacja zarostu przypominająca kształtem właśnie kotwicę. Czubek brody jest bogaty we włosy, ale są one przycięte trójkątnie, zaś do linii podbródka prowadzi wąska kreska, zwana muchą, a boki pod ustami oraz policzki są gładko wygolone. Za to nad górną wargą umieszczony jest cienki wąs podkręcony lekko do góry. W tej stylizacji zarostu brak jest bokobrodów, a włosy są ścięte równo przy uszach. Fryzura typu kotwica jest minimalistyczna, dlatego możesz ją łączyć z ciekawą fryzurą na głowie – lekko zmierzwiona grzywka, loczki czy artystyczna fryzura messy quiff dobrze skomponują się trójkątną, zadbaną bródką.
Van Dyke, zwana hiszpańską – jest to fryzura, która łączy brodę z wąsami, a cały zarost tworzy kolisty kształt. Zarost zostawiony jest tylko na brodzie i nad ustami, a boki twarzy są gładko wygolone. Cała stylizacja zarostu jest wypielęgnowana i sprawia wrażenie bardzo zadbanej. By o nią właściwe dbać, należy co około 3 tygodnie odwiedzać barbera, który dokładnie ogoli baki i policzki, aż do linii żuchwy. W domu możesz nakładać na zarost olejek do brody i czesać włosy specjalną szczotką do brody z włosia dzika, a jeśli dbasz o prawa zwierząt i nie chcesz korzystać z produktów odzwierzęcych, możesz wybrać szczotkę z włosiem syntetycznym.
Ducktail, czyli ogon kaczki – to fryzura bardziej bogata w ilość włosów, niż hiszpańska czy kotwica. W tej stylizacji zarost jest bujny, długi, a broda przycięta lekko trójkątnie. Wąsy łączą się z brodą koliście, pod dolną wargą na środku zostawiono zarost w kształcie kropki. Ducktail to fryzura w całości kolista, ponieważ długie bokobrody łączą się z dolną częścią zarostu. By fryzura ta dobrze się prezentowała przez dłuższy czas, trzeba ją co około dwa tygodnie solidnie podcinać, ponieważ długie włosy będą widoczne, zwłaszcza na bokach fryzury – zaniedbane będą nieestetycznie odstawać. Najlepiej jest oczywiście przycinać je profesjonalnie, a jeśli nie masz możliwości odwiedzenia fryzjera, zaczesuj je szczotką z włosia dzika lub drewnianym grzebieniem.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.