Data modyfikacji:

Czym są buty męskie lotniki? Jakie wybrać?

W eleganckiej modzie męskiej można znaleźć różne rodzaje butów, które przeznaczone są do tego, by nosić je wraz z garniturem, frakiem czy smokingiem. Ich wzornictwo zazwyczaj wywodzi się z poprzednich wieków, więc wciąż mają bardzo tradycyjne kroje i ścisłe przeznaczenie. Takimi butami są na pewno buty lotniki, które posiadają prostą formę, ale na pewno prosta nie jest metoda, według której się je wykonuje. Umiejętność dopasowania butów do stroju i okazji świadczy o wysokiej klasie, a także byciu gentlemanem. Zobaczmy, w jaki sposób nosić buty męskie lotniki.

lotnik

Jak wyglądają buty męskie lotniki?

Buty męskie lotniki są całkiem gładkie. Nie mają żadnych ozdób, np. w postaci przeszyć jak oksfordy, czy też bardziej rzucającej się w oczy podeszwy. Taka prosta forma sprawia, że są bardzo eleganckie i sprawdzają się podczas różnych okazji. Bardziej ekstrawagancki charakter mogą zyskać za pomocą koloru. Podstawowe kolory butów lotników to oczywiście czerń, brąz i granat. Jednak obecnie dostępne są też inne kolory tych butów, jak głęboka wiśnia czy nawet mocna czerwień.

Jak już wspomnieliśmy, buty lotniki wyglądają prosto, ale bardzo trudne jest ich wykonanie. To prawdopodobnie najtrudniejszy do uszycia model eleganckich butów męskich. Wykonuje się je z jednego kawałka skóry i jedynym szwem jest szew tylny, który służy połączeniu materiału, tak by przyjął on formę buta. Materiał musi być w trakcie szycia butów bardzo dobrze naciągnięty, by nie powstały nieestetyczne zmarszczenia i bruzdy. Wymaga to doświadczenia i precyzji ze strony szewca. Nosek lotników jest delikatnie wydłużony, dzięki czemu ich sylwetka jest bardziej smukła. Do butów lotników dołączone są zawsze cieniutkie, eleganckie sznurówki i to jest właściwie jedyna ich ozdoba. Sznurówki są ułożone w charakterystyczny sposób, typowy właśnie dla lotników. To formalne obuwie, a więc najlepiej sprawdzi się podczas wyjątkowych okazji, gdy konieczne jest założenie garnituru.

Buty lotniki - cena i kolory. Jak dopasować je do stroju

Buty lotniki to obuwie całoroczne, więc możecie je łączyć zarówno z zimowym, jak i letnim garniturem. Jeśli np. z racji zawodu, garnitur zakładacie codziennie, to wtedy też bardzo dobrym wyborem są buty lotniki. Cena tego obuwia zaczyna się już od ponad 200 złotych, więc możecie zaopatrzyć się w większą liczbę sztuk lotników. Już w takiej cenie można kupić dobrej jakości, ręcznie szyte lotniki. Jeśli w garniturze chodzicie jedynie od czasu do czasu, to powinna wystarczyć Wam jedna para klasycznych lotników. Czarne lotniki są najbardziej uniwersalne i można je połączyć z garniturami w różnym kolorze. Z kolei do czarnego garnituru pasuje jedynie czarne obuwie. Jest ono bardzo bezpiecznym wyborem.

Lotniki w kolorze brązowym świetnie pasują do garniturów w różnych odcieniach niebieskiego i granatu. Sam brąz także może być ciemniejszy lub jaśniejszy i przyjmuje się, że im ciemniejszy kolor obuwia, tym jest ono bardziej formalne. Ciemnobrązowe buty lotniki będą więc odpowiednie na ślub, a jasnobrązowe obuwie możemy założyć podczas luźniejszych sytuacji, np. na wieczorne wyjście lub randkę. Jaśniejsze lotniki, czy to w kolorze brązu, czy też w delikatniejszym odcieniu szarości, będą też dobrze łączyć się z jasnym garniturem. Obecnie modne jest łączenie różnych stylów i wykorzystywanie eleganckich akcesoriów w luźniejszych kompozycjach. W takich sytuacjach również sprawdzą się buty lotniki. Założone do eleganckich, ale nie garniturowych spodni i np. eleganckiej koszuli i swetra. Jak widać, jest to bardzo uniwersalne obuwie i warto samemu wypróbować różne stylizacje.

Autor: Paulina Wojciechowska