Data modyfikacji:

Co zrobić, żeby podeszwa buta nie była śliska?

Zarówno buty eleganckie, jak i te do chodzenia na co dzień i np. na górskie wycieczki powinny być nie tylko funkcjonalne, wygodne, estetyczne i dopasowane do stopy. Bardzo ważne jest również bezpieczeństwo i komfort poruszania się w nich. W tym przypadku najczęściej występujący problem to śliska podeszwa. Wówczas na wielu typach podłoża, w tym płytkach czy parkietach, trzeba niezwykle uważać, by nie poślizgnąć się i nie wywrócić. Jak znaleźć buty, które nie będą się ślizgać oraz co zrobić, żeby podeszwa buta nie była śliska? Sprawdź, pozbądź się uciążliwego problemu i korzystaj z ulubionej pary obuwia, kiedy tylko chcesz!
co zrobić żeby podeszwa buta nie była śliska

Dlaczego podeszwa w butach jest ważna?

Zazwyczaj wybierając buty, zwraca się uwagę na ich rodzaj, kolor, cholewkę, kształt i inne elementy zewnętrzne, które będą widoczne podczas chodzenia. Jednak równie ważnym elementem obuwia jest również ich podeszwa. W dużej mierze to od niej zależeć będzie wyprofilowanie buta, komfort chodzenia i jakość obuwia.
Podeszwa stanowi łącznik pomiędzy cholewką buta a podłożem. Powinna być wykonana z tworzywa wysokiej jakości. W przeciwnym wypadku w szybkim czasie ulegnie przetarciom, pęknięciom i przyczyni się do stanu, kiedy buty nie będą nadawały się do użytku lub potrzebna będzie wizyta u szewca. Podczas wyboru obuwia należy pamiętać, że podeszwa musi nie tylko chronić stopę, ale również być odporna na uszkodzenia mechaniczne, niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak śnieg i deszcz, oraz wytrzymać ciężar ciała właściciela. Niestety, nawet w przypadku gdy buty w całości wykonane są solidnie, może się zdarzyć, że problemem jest śliska podeszwa. Co zrobić w takiej sytuacji? Na szczęście są na to sposoby.

Śliska podeszwa w butach – co zrobić?

Śliska podeszwa buta bywa bardzo uciążliwa. Jednak na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają rozwiązać ten problem. Aby buty były stabilne i tym samym bezpieczne, zastosować można specjalne nakładki antypoślizgowe, które nakłada się na odtłuszczoną, oczyszczoną i osuszoną powierzchnię podeszwy. Są one praktycznie niewidoczne i nie wpływają na komfort noszenia obuwia, dlatego z powodzeniem skorzystać z nich można nawet w przypadku najbardziej eleganckich butów.
W przypadku gdy planujemy włożyć buty, w których jest śliska podeszwa, warto udać się wcześniej do szewca. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż posłuży na długo i będzie skuteczne. Specjalista w dziedzinie obuwia doklei do butów specjalne gumowe zelówki, które pozwolą na bezpieczne poruszanie się w butach na powierzchniach gładkich i oblodzonych. Materiał, z którego wykonane są tego typu akcesoria, zawiera domieszkę kauczuku, dzięki czemu zelówka będzie równocześnie odporna na uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia, a także przyczyni się do wygody użytkowania obuwia.
A co zrobić, żeby podeszwa buta nie była śliska w przypadku obuwia terenowego, którego używa się np. na górskich szlakach i podczas wspinaczki? Warto wówczas wyposażyć się w specjalne nakładki, które zagwarantują bezpieczeństwo i komfort noszenia. Tego typu produkty zakładane są na całość podeszwy, dzięki czemu nie ma ryzyka odklejenia się ani przemieszczenia zabezpieczeń w trudnych warunkach terenu.

Domowe sposoby na śliską podeszwę buta

Zdarza się, że o problemie ze śliską podeszwą dowiadujemy się tuż przed wyjściem i niestety nie ma już czasu na zastosowanie metod profesjonalnych. Jednak jest na to rozwiązanie przy użyciu domowych, sprawdzonych metod.
Śliska podeszwa buta to problem, który rozwiążą zwykłe plastry samoprzylepne. Jest to sposób bardzo tani i skuteczny, a w dodatku możliwy do zrealizowania bez zakupu produktów specjalistycznych. Kształt podkładki wykonanej z takiego plastra można indywidualnie dopasować do danego typu obuwia. Będzie więc odpowiedni zarówno do eleganckich pantofli, trampek, jak i rozwiąże też problem, jakim jest śliska podeszwa, w szpilkach. Aby tego typu rozwiązanie było skuteczne, warto przykleić na podeszwie kilka plastrów w równoległych liniach lub wykonać z nich kształt litery X.
Jak jeszcze poradzić sobie ze śliską podeszwą za pomocą domowych sposobów? Doskonale sprawdzi się tu silikon stosowany często do uszczelnień, naprawy i podczas budowy. Aby pomógł w ślizganiu się butów, należy najpierw dokładnie oczyścić i osuszyć ich podeszwy, a następnie nanieść na nie silikon. Trzeba jednak zrobić to niezwykle ostrożnie, by nie ubrudzić cholewki i nie zniszczyć obuwia. Cienkim strumieniem silikonu warto wykonać kilka nieregularnych szlaczków i pozostawić but do wyschnięcia.

Lakier do włosów i papier ścierny na śliskie podeszwy butów

Wśród doraźnych sposobów na śliskie podeszwy znajduje się również spryskanie podeszew butów lakierem do włosów. Należy jednak zrobić to w suchym pomieszczeniu. Sposób ten sprawdzi się jedynie wewnątrz budynku, np. w galeriach handlowych czy salach weselnych.
Nieco trwalszą opcją jest użycie papieru ściernego, którym należy ostrożnie zmatowić powierzchnię podeszwy, uważając, by jej nie uszkodzić. Wówczas stanie się ona bardziej chropowata i będzie wykazywać lepszą przyczepność do różnego rodzaju podłoża.
Zdjęcie: Enavto Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!