Skuteczne ćwiczenia na ręce w domu
Powszechnie wiadomo, że każdy trening należy zacząć od solidnej rozgrzewki. Dzięki niej mięśnie podnoszą swoją temperaturę, stają się bardziej elastyczne i mniej podatne na kontuzje. Przygotowując się do ćwiczeń na ręce i ramiona, należy skupić się na mocnej aktywacji stawów łokciowych, barkowych i nadgarstków. Nie wolno zapominać także o kręgosłupie, szczególnie jeżeli jesteśmy nastawieni na trening siłowy. Dobre będą różnego rodzaju wymachy - w przód, tył, naprzemienne, pajacyki. Na koniec rozgrzewki warto wykonać też kilka ćwiczeń rozciągających.
- Pompki - dobrze znane ćwiczenie, które wzmacnia barki, bicepsy, przedramiona i mięśnie klatki piersiowej. Klasyczny wariant wykonuje się rozstawiając dłonie nieco ponad szerokość barków i jest przeznaczony dla osób początkujących - przygotowujących ramiona do większych obciążeń. Klasyczne pompki bardzo łatwo urozmaicić, np. poprzez zmianę rozstawu rąk lub opierając dłonie na jakimkolwiek podwyższeniu - łatwiej wtedy zaangażować większą ilość partii mięśniowych.
- Dipy (pompki na poręczach) - standardowo ćwiczenie jest wykonywane na równoległych poręczach ustawionych poziomo i polega na uginaniu ramion z wykorzystaniem masy własnego ciała. W wersji domowej można wykorzystać np. dwa krzesła, ustawiając je mniej więcej na szerokość barków.
Hantle to podstawowy sprzęt do ćwiczeń znajdujący się na wyposażeniu każdej siłowni. Wiele osób korzysta z nich także w domu, ponieważ dają możliwość treningu różnych partii mięśniowych, zajmują mało miejsca i nie kosztują majątku - szczególnie jeżeli kupujemy gotowe zestawy z hantlami. Są one wykonywane z różnych materiałów, np. żeliwa, jednak do domu najlepiej sprawdzą się te wykonane z gumy, neoprenu lub winylu - w razie upadku nie zniszczą podłogi.
Hantle znakomicie spisują się w pracy nad bicepsami i tricepsami, dlatego przedstawiamy zestaw kilku najpopularniejszych ćwiczeń z hantlami na ręce.
- Uginanie ramion chwytem młotkowym - hantle chwyć tak, aby kciuk był skierowany do przodu. Od całkowitego wyprostowania dłoni przejdź do maksymalnego zgięcia ręki, a następnie powróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonuj naprzemiennie.
- Uginanie ramion z hantlami z rotacją nadgarstka - ćwiczenie wykonuj w pozycji stojącej lub siedzącej. Początkowa pozycja jest taka sama, jak przy uginaniu ramion chwytem młotkowym. Wraz z przemieszczaniem ciężaru wykonuj rotację zewnętrzną, tak by w końcowej fazie ruchu utrzymywać hantelkę podchwytem. Zatrzymaj ruch, a następnie przy opuszczaniu ciężaru rotuj przedramię do wewnątrz, tak aby na samym końcu powrócić do pozycji wyjściowej - kciuk powinien być zwrócony do przodu.