Data publikacji:

Jakie wykonywać ćwiczenia z kettlebellem?

Ćwiczenia z kettlebellem pomagają trenować i rzeźbić mięśnie całego ciała, wzmocnisz dzięki nim plecy, nogi i ramiona, poprawisz też siłę chwytu, szybkość i koordynację. Chociaż znane są już od XVIII wieku, na szeroką skalę zostały rozpropagowane dopiero niedawno, wraz ze wzrostem popularności treningów crossfit. Z tej pomocy możesz korzystać nie tylko na zajęciach, obciążniki sprawdzą się również jako ciekawe urozmaicenie aktywności w domu. Najpopularniejsze ćwiczenia z kettlebellem to wymachy, podrzuty, rwanie i przysiady. Jeśli będziesz wiedział, jak je poprawnie wykonywać, twoje treningi będą skuteczne i bezpieczne.
jak wykonywać ćwiczenia z kettlebellem

Ćwiczenia z kettlebellem – o tym pamiętaj

Odważników zwanych kettlebellami z pewnością nie pomylisz z innym sprzętem treningowym. Chociaż mają różne kolory i wielkości, łączy je charakterystyczny kształt kuli z rączką. Kettlebelle do ćwiczeń mogą wydawać się niepozorne, w rzeczywistości są jednak sprzętem o wielu możliwościach. Wiedząc, jakie ćwiczenia z kettlebellem pomogą ci osiągnąć cel treningowy i jak je właściwie wykonywać, w krótkim czasie osiągniesz rewelacyjne rezultaty.
Czy trening z kettlebellem jest bezpieczny? Tak, pod warunkiem, że będziesz przestrzegał najważniejszych zasad, chroniących przed urazami i przeciążeniami.

Kettlebell – jak poprawnie wykonywać ćwiczenia?

Jeśli dane ćwiczenie nie wymaga nachylenia, podczas treningu powinieneś przyjmować wyjściową pozycję ciała, co oznacza, że plecy powinny być proste, natomiast klatka piersiowa wypięta. Musisz wciągnąć brzuch i ściągnąć łopatki. Jeśli, przynajmniej na początku, będziesz wykonywał ćwiczenia z kettlebellem pod okiem trenera, z pewnością uda ci się uniknąć urazów pleców. Ćwiczenia wykonuj spokojnie i dokładnie, dużo ważniejsza od liczby powtórzeń jest właściwa technika.

Trening kettlebell – najpopularniejsze ćwiczenia z kettlebellem

Istnieje kilka podstawowych ćwiczeń z kettlebellem. Kiedy nauczysz się poprawnie je wykonywać, będziesz mógł powiedzieć, że opanowałeś podstawy treningu.

Wymach – podstawowe ćwiczenia z kettlebellem

Żeby poprawnie wykonać to ćwiczenie, stań w niewielkim rozkroku z lekko ugiętymi kolanami, brzuch powinien być napięty, a plecy proste. Kiedy przyjmiesz już pozycję wyjściową, pochyl tułów prostopadle do podłoża i chwyć oburącz odważnik, wykonując następnie wymach aż do klatki piersiowej. Po wymachu sprowadź hantel z powrotem na podłoże. Dzięki wymachom wzmocnisz siłę chwytu, a także mięśnie ud, pośladków, brzucha oraz grzbietu.

Podrzut – trening z kettlebell na barki

Stań w pozycji wyjściowej, a następnie chwyć odważnik i podnieś z boku na wysokość klatki piersiowej. Twoim zadaniem będzie dynamiczne wypchnięcie kettlebella nad głowę, a następnie przytrzymanie go przez chwilę w tej pozycji i swobodne opuszczenie do pozycji początkowej. Ten rodzaj ćwiczeń z kettlebellem znacząco wzmocni twoje barki.

Rwanie – zaawansowany trening z kettlebellami do ćwiczeń

To trudniejsze ćwiczenie, które wymaga już pewnej wprawy, dlatego wykonuj je, kiedy opanujesz wymachy. Ustaw ciało w pozycji początkowej, w której nogi pozostają w rozkroku i lekko ugięte, a następnie chwyć odważnik znajdujący się między nimi, tym razem jedną ręką. Poderwij go, a gdy zbliży się do klatki piersiowej, odciągnij bark i odwróć sprzęt na przedramieniu. Następnie przytrzymaj go nad głową. Ten typ zaawansowanych ćwiczeń z kettlebell pozwoli ci na budowanie siły pleców, brzucha i ramion.

Przysiady – ćwiczenia z kettlebell na uda i pośladki

Stań w pozycji wyjściowej ze stopami ustawionymi na szerokość barków, trzymając odważnik oburącz przed klatką piersiową, opierając go na niej. Powoli wykonaj przysiad do pozycji poniżej kąta prostego, po którym musi nastąpić równie powolny i staranny powrót do pozycji wyjściowej. Podczas przysiadu tułów musi być trzymany stabilnie w jednej linii, a głowa prosto, natomiast kolana muszą być skierowane delikatnie na zewnątrz. To ćwiczenie kształtuje mięśnie ud i pośladków.

Wiatrak z kettlebell – ćwiczenia na brzuch

Jakie ćwiczenia z kettlebellem pomogą wzmocnić brzuch? Między innymi ćwiczenie zwane wiatrakiem, które dodatkowo poprawi twoją równowagę, stabilizację i mobilność. Z pozycji wyjściowej wyprowadź kettlebell jedną ręką nad głowę, a następnie powoli ugnij biodro ze wzrokiem skierowanym na odważnik. Wolną rękę skieruj do stopy, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonuj kilka razy na jedną stronę, a później zamień ręce.

Ćwiczenia z kettlebellem – czego potrzebujesz do treningów?

Kettlebelle gwarantują ciekawe ćwiczenia. Żeby je rozpocząć, potrzebujesz odważnika o dobranym do twoich możliwości ciężarze i wielkości. Przydatny będzie również wygodny strój, podobny jak w przypadku treningu siłowego. Idealna będzie szybkoschnąca koszulka termoaktywna, krótkie spodenki i wygodne, lekkie, stabilne buty. Przydadzą ci się również rękawice treningowe.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym