Data publikacji:

Czy w wieku 40 lat można iść do wojska?

W lutym 2022 roku wybuchła wojna w Ukrainie. Na niepodległy kraj napadła Rosja na rozkaz Władimira Putina. Konflikt stale narasta i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa krajów sąsiadujących. Chociaż Polska jest w NATO, w wojsku najwidoczniej jest zbyt mało zawodowych żołnierzy, skoro obecnie trwa masowe wzywanie do wojska na przeszkolenie na wypadek wojny. Dowiedz się, czy w wieku 40 lat można iść do wojska! Sprawdź, jaka jest górna granica wieku do wojska i gdzie możesz zobaczyć etaty w wojsku 2022!
czy w wieku 40 lat można iść do wojska

Do wojska w wieku 40 lat — czy to możliwe?

Sprawę ze wzywaniem do wojska nagłośniła osoba cywilna, która otrzymała wezwanie z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu. O ile można było przewidzieć, że taka sytuacja może mieć miejsce, to nikt nie uprzedził i nie poinformował Polaku o masowym powoływaniu Polaków do wojska. Z tego powodu wiele osób może odczuwać ogromne zaskoczenie. Niestety, uchylić się od wezwania nie jest łatwo. Do 2010 roku pobór do wojska miał charakter przymusowy. W zasadzie mogły go uniknąć osoby, które na przykład studiowały. Służba w wojsku mogła trwać od około 1,5 roku do 2 lat. Niektóre zawody, na przykład profesje medyczne, musiały stawiać się na komisje wojskowe. Przykładem są osoby, które ukończyły dawne licea medyczne — z pewnością mają książeczkę wojskową z przypisaną kategorią. W tamtych czasach nie musiało to oznaczać szkolenia w wojsku.

Do wojska w wieku 50 lat i więcej

Prawda jest taka, że w XXI wieku mało kto liczył się z możliwością wybuchu wojny. Wydaje się, że w jest to niedopuszczalne i niemożliwe. Niestety, Putin i jego zwolennicy pokazali, że historia faktycznie lubi się powtarzać, chociaż nie we wszystkich szczegółach. Co gorsza, sprawa wezwania do wojska nie dotyczy wyłącznie mężczyzn, którzy osiągnęli pełnoletność i ukończyli 18 lat. Okazuje się, że szeregowcem zawodowym mogą zostać każdy mężczyzna w dojrzałym wieku. Na pytanie, do jakiego wieku przyjmują do wojska zawodowego, trzeba odpowiedzieć, że szeregowcem zawodowym może zostać osoba w wieku 55 lat. Nie należy wykluczać z tego kobiet, które wykonują prace związane z medycyną, logistyką i informatyką. Tak więc, panowie w wieku 18 - 55 lat mogą oczekiwać wezwania do wojska.
Na chwilę obecną najczęściej wzywane są osoby, które niegdyś otrzymały kategorię A. Nie jest to jednoznaczne z koniecznością przeszkolenia. Wojsko ma sprawdzić, czy taka wezwana osoba po latach nadal może mieć kategorię A. Nie jest powiedziane, że 50-latek będzie w takiej samej kondycji jak wtedy, gdy miał 20 lat. Każdy człowiek może mieć też rozmaite trudne sytuacje życiowe, na przykład konieczność opiekowania się niepełnosprawnym dzieckiem czy niedołężnymi rodzicami.
Jeśli dana osoba nie chce iść do wojska, to nie może tak postąpić bez uzasadnienia. Argumenty muszą być "mocne". Czyli nie może to być przykładowo wcześniej zaplanowany wyjazd na urlop. Karą może być grzywna, doprowadzenie pod przymusem do jednostki wojskowej lub areszt. Trzeba podkreślić, że zwolnienie lekarskie powoduje jedynie odroczenie sprawy.

Wymagania do wojska i wakaty w wojsku 2022

Osoby, które chcą zawodowo związać się z wojskiem, muszą mieć minimum 18 lat, zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania tego rodzaju pracy, niekaralność (chodzi o przestępstwo umyślne). Szczegółowe informacje o tym, jak zostać żołnierzem zawodowym, można przeczytać na stronie Wojska Polskiego.
Zdjęcie: Envato Elements




Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.