Data publikacji:

Jakie dobre buty robocze oddychające wybrać?

Prace w wielu branżach wymagają długiego czasu spędzonego w ubraniu ochronnym. Jednym z najważniejszych elementów stroju roboczego są buty. Odpowiednio dobrane buty zapewniają komfort stopom, co przekłada się na dłuższy czas pracy bez efektów ubocznych w postaci bólu nóg i pleców. Jakie dobre buty robocze oddychające wybrać?
jakie dobre buty robocze oddychające wybrać

Dobre buty robocze, czyli jakie?

Dobre buty robocze powinny być oddychające. Sprzyja to zdrowiu, ponieważ pot nie gromadzi się wyłącznie wewnątrz obuwia. Ma on swoje ujście na zewnątrz, co poprawia możliwość zachowania prawidłowej higieny stóp. Ważny jest materiał, z którego wykonane są buty oraz wkładka, gdyż to właśnie tworzywo ma największy wpływ na przepuszczalność powietrza. Dobre buty robocze wykonane są ze skóry naturalnej, nubuku, poliestru.
Buty robocze powinny być również wygodne. Odpowiednia konstrukcja, dedykowana obuwiu roboczemu, zapewnia komfort stopie. Jest to kwestia, która wpłynie w przyszłości na bóle śródstopia oraz kręgosłupa. W butach roboczych spędzamy więcej czasu niż w normalnych butach. Często osoby chcące zaoszczędzić, wykorzystują do pracy stare, znoszone obuwie. Kierują się tym, że i tak ulegnie ono zniszczeniu. Takie myślenie jednak jest prostą drogą do zrobienia sobie krzywdy. Takie buty bowiem nie są przystosowane do trudnych warunków, nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji stopie, mają często zbyt miękkie podeszwy, a kostka nie jest prawidłowo chroniona. Stopa dużo szybciej się męczy. Obuwie dedykowane pracy fizycznej jest dużo solidniejsze i zaprojektowane z myślą o długim czasie pracy w trudnych warunkach.
Szczególnie ważna podczas pracy na zewnątrz jest podeszwa odporna na przebicia i zapewniająca ochronę przed wodą. W droższych butach wykonana jest ona z kevlaru. Jest to lekki materiał, natomiast jest on twardszy od stali! Dzięki takiej ochronie nie musimy obawiać się przebicia podeszwy lub zmiażdżenia palców.
O tym aspekcie powinien pamiętać każdy, kto poszukuje butów roboczych. Jeśli praca natomiast odbywa się w trudnych pogodowo warunkach – musem będzie zadbanie o antypoślizgową podeszwę, by zminimalizować ryzyko upadku na śliskiej, mokrej nawierzchni.
Część modeli posiada wzmocnione noski, by chronić palce, co przydaje się w wielu branżach. Kompozytowy nosek jest lekki i wytrzymały.

Wygodne buty robocze – ważne detale

Gdy stajemy przed wyborem butów roboczych, warto zwrócić uwagę na sznurowanie. Niektóre buty robocze posiadają sznurowanie z przodu i zamki z boku. Jest to rozwiązanie najczęściej spotykane wśród butów roboczych zimowych. Jest to spore ułatwienie, ponieważ sznurowanie z przodu zapewnia odpowiednie dopasowanie buta do stopy, natomiast zamek umiejscowiony z boku ułatwia codzienne wkładanie obuwia. Dopasowujemy ścisk sznurówek raz, a potem już tylko korzystamy z zamka z boku.
Niektóre modele obuwia roboczego posiadają specjalnie zaprojektowany system wiązania – zamiast sznurowadeł posiadają żyłki, które naciągane są przez specjalny system w formie kółka obrotowego. Przekręcając nim, możemy zacisnąć bądź rozluźnić żyłkę.
W trakcie wyboru butów roboczych letnich, a także zimowych, należy zwrócić uwagę na tak ważną sprawę jak kolor. Z pozoru wydaje się to mało znaczący detal, jednak podczas niebezpiecznej pracy obuwie z elementami pomarańczowymi czy żółtymi rzuca się w oczy. Takie obuwie może uchronić stopę przed doznaniem poważnej kontuzji, ponieważ jest dobrze widoczne np. przez operatorów ciężkich maszyn budowlanych.

Buty robocze letnie a buty robocze zimowe – czym się różnią i jak je wybrać?

Buty robocze letnie powinny być lekkie i oddychające. Te cechy są priorytetowe podczas wyboru obuwia roboczego noszonego w ciepłe miesiące. Stopa powinna być w nich dobrze dopasowana, jednak pamiętajmy, by nie była zbyt ściśnięta. Trochę luzu w bucie sprawi, że stopy nie będą opuchnięte po pracy.
Buty robocze zimowe natomiast są ocieplane, wyższe i kryte. Posiadają one warstwę Gore-texu, czyli specjalną warstwę chroniącą przed przedostawaniem się wody z zewnątrz. Warstwę tę posiadają wszelkie buty trekkingowe, a także zimowe buty robocze. Buty robocze zimowe powinny sięgać powyżej kostki, by zapobiec szybkiemu wydostawaniu się ciepła.
Z racji tego, że polskie lata są gorące, a zimy mroźne, warto zaopatrzyć się w dwa typy obuwia i nie ryzykować latem przegrzania i odparzeń, a zimą – przemarznięcia stóp.

Najlepsze buty robocze – podsumowanie

Podsumowując – wybierając buty robocze, powinniśmy kierować się wyzwaniami, które czyhają w danej branży. Buty robocze powinny być wykonane z solidnych materiałów. Nie należy bagatelizować sznurowania, a także koloru obuwia. Buty robocze oddychające to najlepszy wybór – najgorszym pomysłem natomiast jest próba znoszenia starych butów, nieprzystosowanych do codziennych wyzwań podczas pracy fizycznej. Wybór obuwia roboczego ma kolosalny wpływ na komfort stóp podczas codziennej pracy. Wiele godzin w źle dobranym obuwiu skutkować może otarciami, odparzeniami oraz schorzeniami stóp, dlatego tak ważne jest, by zadbać o ten aspekt stroju roboczego.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Belkiewicz