Data publikacji:

Golenie miejsc intymnych. Jak ogolić bez podrażnień?

Żeby golenie miejsc intymnych nie skończyło się podrażnieniami, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przed zabiegiem skóra powinna być dobrze oczyszczona, a martwy naskórek usunięty, dzięki temu masz szansę uniknąć swędzenia, zaczerwienienia i innych nieprzyjemnych doznań. Do usuwania owłosienia używaj dobrej jakości kosmetyków i skutecznej maszynki wyposażonej w ruchomą głowicę i kilka ostrzy. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o tym, jak ogolić miejsce intymne bez podrażnień?
golenie miejsc intymnych

Czy golenie miejsc intymnych jest niezbędne?

Współcześni mężczyźni chcą być zadbani pod każdym względem – uprawiają sport, świadomie dobierają swoje ubrania, a regularne usuwanie włosów z miejsc intymnych nikogo już nie dziwi. Czy rzeczywiście golenie miejsc intymnych jest obecnie niezbędne? Nie, to indywidualna sprawa każdego mężczyzny i wciąż nie brakuje osób, które nie chcą i nie zamierzają pozbywać się owłosienia. Nie da się jednak ukryć, że zabieg ten ma wiele zalet.
Jakie korzyści odnosi mężczyzna, goląc miejsca intymne? Wielu panów przyznaje, że dbanie o te rejony ciała znacznie poprawia ich pewność siebie w sypialni, a także przyczynia się do większego komfortu partnerki lub partnera. Ponadto zabieg ten jest popularny wśród amatorów aktywności fizycznej, a także wśród mężczyzn, którym przeszkadza nadmierne pocenie spowodowane obfitym owłosieniem. Ma to szczególnie duże znaczenie latem, kiedy dzięki gładkiej skórze dużo łatwiej zadbać o higienę. Nie oznacza to jednak oczywiście, że mężczyźni, którzy się nie golą, mniej dbają o czystość.
Regularne usuwanie owłosienia przynosi wiele korzyści, jednak nie jest pozbawione wad. Chociaż sam zabieg nie jest tak bolesny, jak depilacja, a wykonuje się go niemal błyskawicznie, problemem bywają jego skutki. Na szczęście znając proste zasady golenia miejsc intymnych bez podrażnień, można uniknąć nieprzyjemnych doznań.

Czego potrzebujesz do golenia miejsc intymnych maszynką?

Zanim przystąpisz do golenia miejsc intymnych, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne kosmetyki i akcesoria. Ważne jest, żeby nie spieszyć się podczas całego zabiegu, warto go wykonywać, kiedy nikt ci nie będzie przeszkadzał, przy jasnym świetle. Dzięki temu dotrzesz do wszystkich zakamarków i nie doprowadzisz do skaleczenia.
Czego potrzebujesz do golenia miejsc intymnych? Przydatne będą:
 • Peeling. Nie jest on niezbędny, ale bardzo przydatny. Skóra, z której usuniesz martwy naskórek, będzie się łatwiej poddawała usuwaniu niechcianego owłosienia. Co ważne, peelingu nie można wykonywać po goleniu, zawsze robi się to przed tym zabiegiem. Najlepiej dzień wcześniej.
 • Mydło lub żel do mycia. Dobre przygotowanie do golenia to podstawa, nie tylko czyni cały proces higienicznym, ale też ułatwia pozbywanie się włosów.
 • Maszynka do golenia. To od niej w dużej mierze zależy twój sukces, dlatego zadbaj o to, by była dobrej jakości. Ostrza muszą być ostre i higieniczne, najlepiej często je wymieniać, a pomiędzy zabiegami dezynfekować. Ze względu na to, jak trudne jest precyzyjne golenie miejsc intymnych, warto zaopatrzyć się w droższą maszynkę z kilkoma ostrzami oraz ruchomą głowicą, która pozwala dotrzeć do wszystkich zakamarków. Czy zwykła, najtańsza maszynka się sprawdzi? Prawdopodobnie nie zrobisz sobie nią krzywdy, jednak ryzyko podrażnień lub niedokładnego usunięcia włosów jest większe.
 • Pianka, żel lub krem do golenia miejsc intymnych. Dobry kosmetyk, który zapewni odpowiedni poślizg, również znacznie zmniejsza ryzyko podrażnień. Jego rolą jest też zmiękczenie włosów, które znacznie ułatwia pracę z maszynką. Takie kosmetyki bardzo często zawierają również składniki łagodzące i nawilżające minimalizujące ryzyko swędzenia i zaczerwienienia po zabiegu.
 • Kosmetyk nawilżający. Balsamy i żele po goleniu będą niezbędne po zabiegu.
 • Jak golić miejsca intymne bez podrażnień maszynką krok po kroku?

 • Oczyść dokładnie skórę – jeżeli chcesz, dzień przed planowanym goleniem wykonaj peeling skóry. Bezpośrednio przed zabiegiem musisz natomiast bardzo dokładnie umyć okolice intymne. Możesz do tego celu użyć mydła antybakteryjnego. Co prawda do codziennej higieny nie jest ono polecane, ale w tym przypadku będzie skuteczne – dzięki niemu unikniesz ewentualnego zakażenia w przypadku naruszenia ostrzem skóry. Przystępuj do golenia dopiero wtedy, gdy włosy są rozmiękczone wodą.
 • Zetnij zbyt długie włosy nożyczkami lub trymerem – jeśli nie goliłeś się dłuższy czas, koniecznie skróć włosy zanim chwycisz za maszynkę. Znacznie ułatwi to cały proces i unikniesz w ten sposób wielokrotnego przejeżdżania po skórze w celu usunięcia wszystkich włosów.
 • Nałóż kosmetyk do golenia i zacznij zabieg, kierując się najważniejszymi zasadami dotyczącymi tego, jak golić miejsca intymne maszynką bez podrażnień:
 • Jak golić miejsca intymne bez podrażnień? Zadbaj o skórę po goleniu

  Kiedy uda ci się już ogolić wszystkie zaplanowane rejony ciała, czas zadbać o to, by skóra mogła się zregenerować. Koniecznie zaaplikuj na nią balsam lub krem nawilżający i łagodzący – takie kosmetyki skutecznie niwelują podrażnienia i zapobiegają powstawaniu nowych. Jakich składników warto szukać? Dobre efekty zapewniają między innymi pantenol, alantoina i aloes.
  O czym jeszcze pamiętać tuż po goleniu miejsc intymnych? Bezpośrednio po zabiegu lepiej unikać noszenia ciasnej bielizny. Jeśli będzie ona cały czas pocierać skórę, z pewnością nie okaże się to przyjemne, a przy okazji może doprowadzić do powstania niechcianych podrażnień. Warto zaopatrzyć się w nieco luźniejszą bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów.

  Jak golić miejsca intymne bez podrażnień za pomocą trymera?

  Jeśli nie chcesz używać maszynki do golenia miejsc intymnych, do wyboru masz również inną metodę golenia – za pomocą trymera elektrycznego. W tym przypadku ryzyko podrażnień jest zwykle dużo mniejsze, o ile nie przyciskasz urządzenia zbyt mocno do skóry.
  Korzystanie z trymera jest bardzo proste, chociaż wymaga nieco wprawy. Po kilku razach z pewnością nauczysz się wyczuwać, jak postępować, żeby osiągnąć najlepsze rezultaty.

  Jeśli nie golenie miejsc intymnych, to co?

  Jeżeli żadna z metod golenia nie jest dla ciebie komfortowa, niechcianego owłosienia możesz również się pozbywać, stosując różne techniki depilacji.
  Najtrwalsze efekty osiągniesz dzięki depilacji laserowej, wielu mężczyzn decyduje się również na nakładanie wosku w gabinecie kosmetycznym. Taki zabieg możesz także wykonać samodzielnie w domu, jednak pamiętaj, że jest on bolesny, a miejsca intymne są wyjątkowo wrażliwe. Dlatego lepiej, gdy wykonuje go profesjonalista, który wie, jak depilować miejsca intymne bez podrażnień.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym