Data publikacji:

HDMI 2.0 vs 2.1. Czym się różnią?

Złącza i przewody HDMI w przeciągu ostatnich dziesięciu zastąpiły większość używanych do tej pory kabli audio i wideo. Korzysta z nich cała masa urządzeń RTV, takich jak telewizory, odtwarzacze multimedialne, soundbary, zestawy kina domowego oraz głośniki, obsługa standardu HDMI to też norma w przypadku konsol do gier, komputerów stacjonarnych, laptopów oraz monitorów. Z pozoru wszystkie przewody i wtyczki HDMI wydają się takie same, ale w rzeczywistości mogą odznaczać się innymi możliwościami, które są uzależnione od wersji standardu na podstawie jakiej zostały zbudowane. W artykule skupiamy się na różnicach pomiędzy HDMI 2.0 a HDMI 2.1.
HDMI 2.0 vs 2.1. Czym się różnią?
Na początek warto jednak przytoczyć najważniejsze fakty na temat standardu HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface). Technologia na podstawie, której jest rozwijany została zaprezentowana po raz pierwszy w 2002 roku, a więc na kilka lat przed rewolucją HD i pojawieniem się nowoczesnych telewizyjnych paneli LED. Przewody i wtyki wykonane zgodnie ze standardami HDMI pozwalają na przesyłanie wysokiej jakości cyfrowego sygnału, w którym zakodowane są informacje na temat dźwięku oraz obrazu wideo. W pewnych sytuacjach kable umożliwiają także komunikację pomiędzy różnymi urządzeniami, ułatwiając np. synchronizację ustawień i zdalne sterowanie.

Standardy HDMI – co należy wiedzieć

Technologię HDMI rozwija w tej chwili konsorcjum ponad 80 rożnych firm, które mają bezpośredni wpływ na jej możliwości. Od 2002 roku, regularnie co kilka lat na rynek wprowadzane są nowe wersje standardu HDMI, odpowiadające na przyszłe potrzeby konsumentów oraz planowanego przez producentów sprzętu. Warto zaznaczy, że każda kolejna wersja HDMI jest wstecznie kompatybilna ze starszymi urządzeniami. Dlatego też do ponad dziesięcioletniego telewizora bez problemu połączymy nową konsolę do gier.
Niestety w przypadku różnych wersji HDMI często zachodzi sporo nieporozumień. Konsumenci, którzy chcą wykorzystać maksimum możliwość najnowszych edycji standardu, muszą pamiętać nie tylko o tym, by ich urządzenia w pełni go wspierały, ale także o tym, by zostały one połączone kablem w odpowiedniej wersji.

HDMI 2.0 vs 2.1 – najważniejsze różnice

Złącza pracujące w standardzie HDMI 2.0 są obecnie najczęściej spotykane i montowane są w praktycznie wszystkich urządzeniach produkowanych od 2013 roku. Technologia występuje w trzech minimalnie różniących się wariantach – HDMI 2.0, 2.0a i 2.0b. Kable HDMI 2.0 możemy rozpoznać po ich nazwie – Premium High Speed HDMI.
Technologia HDMI 2.1 została przedstawiona w 2017 roku, obecnie kompatybilne z nią w pełni są np. najnowsze telewizory, monitory oraz konsole, takie jak PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Kable przesyłające sygnał HDMI 2.1 dostępne są w sklepach pod nazwą –Ultra High Speed HDMI.
Najważniejsze różnice pomiędzy oboma standardami zachodzą w przypadku obsługiwanej rozdzielczości oraz częstotliwości odświeżania ekranu, jak również przepustowości przesyłanych danych audio i wideo.

HDMI 2.0-2.0b – możliwości:

  • transmisja danych na maksymalnym poziomie 18 Gb/s
  • wsparcie dla obrazu w rozdzielczości 4K, w maks. częstotliwości odświeżania 60 Hz
  • wsparcie dla obrazu w rozdzielczości 8K, w maks. częstotliwości odświeżania 30 Hz
  • wsparcie dla technologii HDR
  • obsługa do 32 kanałów audio
  • HDMI 2.1 – możliwości:

  • transmisja danych na maksymalnym poziomie 48 Gb/s
  • wsparcie dla obrazu w rozdzielczości 4K, w maks. częstotliwości odświeżania 120 Hz
  • wsparcie dla obrazu w rozdzielczości 8K, w maks. częstotliwości odświeżania 60 Hz
  • wsparcie dla dynamicznych częstotliwości odświeżania obrazu (VRR)
  • obsługa najnowszych standardów technologii dynamicznego HDR
  • obsługa do 32 kanałów audio, a także najnowszych kodeków audio, takich jak Dolby Atmos oraz DTS:X
  • Zdjęcie: Envato Elements