Data modyfikacji:

Jak dobrze dobrać krawat? Poradnik dla mężczyzn!

Krawat to atrybut każdego eleganckiego mężczyzny – niezbędnik biznesowych i formalnych stylizacji. Dla wielu Panów zmierzenie się z doborem odpowiedniego krawata jest jednak nie lada wyzwaniem. Jak dobrać krawat do garnituru i koszuli, by razem tworzyły spójną całość? Jaka powinna być szerokość krawata? Tego wszystkiego dowiesz się w naszym krótkim poradniku!
mężczyzna w krawacie

Historia krawata

Historia krawata sięga aż do starożytności. Niektórzy początek jego istnienia datują na III wiek p.n.e. – podobne do krawatów chusty mieli nosić chińscy żołnierze. Inni mówią o I wieku n.e. – tym razem focale, a więc wiązane na węzeł szale widziane były na szyjach rzymskich legionistów. Popularność zyskały dopiero w połowie XVII wieku – noszonymi przez wojska chorwackie wielokolorowymi chustami zachwycił się sam Ludwik XIV. Król Słońce, znany ze swojej ogromnej pasji do mody, szybko wprowadził ten element garderoby na francuskie salony, pod nazwą wywodzącą się od słowa Chorwat – „le cravate”.

Wraz z rozwojem dandyzmu w XIX wieku co raz bardziej zwracano uwagę na męską elegancję. Prekursorem dandyzmu był George Bryan Brummell, który szczególnie, jak na ten wiek, dbał o swój wygląd – legenda głosi, że buty polerował szampanem na pięć godzin przed planowanym wyjściem! Stylizacje Brummella były zawsze skromne i nienaganne, zawsze zwieńczone wykrochmaloną, jedwabną chustą wiązaną pod szyją.

Kształt współczesnego krawata został opracowany dopiero w 1924 roku przez nowojorczyka Jesse’go Langsdorfa – wykrojony skośnie z jedwabiu, pod kątem 45 stopni, szyty z trzech kawałków tkaniny. Po dziś dzień męski krawat jest symbolem klasy i elegancji, a wiele zakładów krawieckich wciąż korzysta z metody Langsdorfa.

Wiele osób sądzi, że krawat należy dobierać jedynie do koszuli - jednak tak naprawdę powinien pasować do całej stylizacji – także do marynarki czy garnituru, a według niektórych – nawet do butów! Przeczytaj nasz krótki poradnik jak dobrać krawat, by zawsze wyglądać elegancko:

Jak dobrać krawat do koszuli?

Koszula to doskonała baza do każdego krawatu. Najważniejszą zasadą są kolory – krawat zawsze powinien być ciemniejszy od koszuli. Im większy jest kontrast między koszulą a krawatem, tym bardziej formalna stylizacja. Krawat zakłada się tylko i wyłącznie do koszul z długim rękawem. Uniwersalne kolory krawatu, które pasują do wszystkiego, to granat, bordo i butelkowa zieleń. Jeżeli wybierasz koszulę w kratę lub paski (podczas nieformalnych spotkań), zastosuj ciekawy trick – dobierz kolor krawatu do odcienia detalu koszuli. Jesteś miłośnikiem modowej awangardy? Poeksperymentuj z połączeniem różnych wzorów na koszuli i krawacie – pamiętaj jednak, by były one różnej szerokości.

mężczyzna w garniturze

Jak dobrać krawat do garnituru/marynarki?

Przy wyborze krawatu do marynarki także kieruj się tonacją kolorystyczną. Krawat powinien być trochę jaśniejszy lub trochę ciemniejszy niż marynarka (od jednego do trzech tonów). Jeżeli masz więc granatową marynarkę, wybierz krawat w błękitnym lub ciemnogranatowym kolorze. Preferowanym w biznesie zestawem jest jaśniejsza marynarka i ciemniejszy krawat. Ciekawym zabiegiem jest również dobranie krawatu, a konkretnie jego detalu, pod kolor garnituru. Jeżeli więc masz granatowy garnitur, możesz wybrać krawat w granatowy wzór. Na specjalne okazje kolor krawata dobierz pod kolor garnituru. Ta zasada ma swoją rację bytu wyłącznie przy ciemnych odcieniach. Na ślub świetnie sprawdzi się granatowy garnitur z granatowym krawatem, na pogrzeb – czarny garnitur zestawiony z czarnym krawatem. Jeżeli chodzi o szerokość krawata – powinna być zbliżona do szerokości klap marynarki (szerokie klapy to szeroki krawat i na odwrót). Ważne – krawata nigdy nie łączymy ze smokingiem.

mężczyzna w krawacie

Podsumowanie

Każdy elegancki mężczyzna powinien mieć w swojej szafie chociaż jeden krawat. W modowym savoir-vivrze krawat dobiera się kolorystycznie zarówno do koszuli, jak i do marynarki, a nawet całego garnituru. Krawat swoją szerokością powinien odpowiadać szerokości klap marynarki. Mężczyźni lubiący modowe eksperymenty dobierają krawat pod detal koszuli lub wzór krawatu pod kolor garnituru. Jeżeli chcesz się wyróżnić, postaw na krawat w wyrazistym kolorze, który ubarwi całą Twoją stylizację. Ważne jest, by krawat był starannie zawiązany – to absolutna podstawa. Szeroki wybór męskich krawatów wykonanych z materiałów najwyższej jakości znajdziesz na stronie Moliera2.com.

Artykuł sponsorowany