Data publikacji:

Jak nosić szelki do garnituru?

Mogłoby się wydawać, że szelki już dawno odeszły w zapomnienie. Dostrzec je można było jedynie w stylizacjach starszych panów i to nie w swojej najbardziej eleganckiej odsłonie. Dziś klasyczne szelki, kojarzące się z brytyjską arystokracją, powracają na salony. Jak nosić szelki oraz jakie szelki do garnituru wybrać?
Jak nosić szelki do garnituru?
Wyróżnia się dwa typy szelek. Pierwszy z nich, przeznaczony do casualowych stylizacji, to szelki z klamrami (zwanymi też żabkami). Można je przypiąć niemal do każdych spodni i są najczęściej wykonane z rozciągliwej gumy. Często mają uniwersalny rozmiar i sporą możliwość regulacji. Nie nadają się jednak do formalnego garnituru (czytaj także: Wszystko, co musisz wiedzieć o dobieraniu garnituru), wyposażonego w guziki wszyte w gurt.
W takim przypadku należy wybrać eleganckie szelki ze skórzanymi lub tkaninowymi szlufkami. Wymagają specjalnych spodni z guzikami wszytymi wewnątrz. Tego rodzaju spodnie garniturowe nie powinny mieć szlufek na pasek.
Eleganckie szelki do garnituru zazwyczaj wykonane są z mniej rozciągliwego materiału i mają ściągacze znajdujące się przy zapięciach. Dzięki temu nie rozciągają się nadmiernie w czasie noszenia i lepiej utrzymują spodnie na miejscu.

Do jakich spodni nosić szelki?

Uniwersalne szelki z klipsami da się założyć do każdych spodni. Nie we wszystkich przypadkach zaprezentują się jednak równie dobrze. Kluczem do stylizacji z szelkami są bowiem spodnie z podwyższonym stanem.
Wybierając zbyt niskie spodnie, uzyskasz karykaturalny efekt. Pionowe pasy szelek wydłużają optycznie tułów. Uważać na to muszą zwłaszcza panowie z wydatnym brzuchem.

Rodzaje szelek

W ofercie sklepów z akcesoriami męskimi znajdziesz dwa rodzaje szelek:
  • szelki typu Y – dwa pasy szelek łączą się na plecach, tworząc literę „Y”,
  • szelki typu X – dwa pasy szelek krzyżują się na plecach, więc należy je przypiąć w dwóch miejscach.
Wybór typu szelek zależy w dużej mierze od rozmieszczenia tylnych guzików. Przed zakupem upewnij się, że szelki pasują do twoich spodni garniturowych. Który z tych rodzajów jest lepszy?
Jak się okazuje, nie ma pomiędzy nimi żadnych różnic odnośnie formalności. Oba typy są równie eleganckie i pasują do garnituru. Różnicą może być jednak skuteczność utrzymywania spodni na miejscu. Co dwa połączenia, to nie jedno.

Komu pasują szelki?

Zacznijmy od tego, że szelki wcale nie muszą być widoczne, więc w takiej sytuacji pasują każdemu. W oficjalnych sytuacjach i tak nie ściąga się marynarki. Wówczas pełnią jedynie praktyczną funkcję. Jeśli jednak zamierzasz wyeksponować szelki, twoja sylwetka ma spore znaczenie.
Szelki garniturowe pasują najbardziej panom o normalnej lub nieco przysadzistej budowie. Pionowe paski wydłużają optycznie sylwetkę i pomagają ukryć duży brzuch. Z tego samego względu szelek powinni unikać mężczyźni bardzo wysocy i szczupli.

Jak dobrać kolor szelek?

Do wizytowych ubrań najbardziej pasują białe szelki wykonane z białej jedwabnej mory. Nie rzucają się mocno w oczy i pasują m.in. do wizytowego garnituru, fraka czy smokingu.
Do mniej formalnego stroju można założyć ciemniejsze szelki, np. czarne, granatowe lub szare. Szelki przez większość czasu i tak nie są widoczne.
Nie da się jednak ukryć, że potencjał szelek jest znacznie większy. Dziś nie są już traktowane jako element bielizny, dlatego coraz częściej zależy nam na ich wyeksponowaniu. W takim układzie najlepiej wybrać szelki w kontrastowym kolorze, który nie zleje się z barwą koszuli.
Casualowe stylizacje przyjmą nawet mocno zdobione szelki z nadrukami, dodające sporej dawki polotu. Jeśli lubisz ekstrawagancję, wzorzyste szelki muszą znaleźć się w twojej garderobie.

Szelki a moda na szerokie spodnie

Szansą dla męskich szelek jest nie tylko moda na stylizacje utrzymane w konwencji retro. Coraz częściej w kolekcjach firm branży odzieżowej pojawiają się spodnie z szerokimi nogawkami. Po latach ciągłego zwężania spodni, przez fasony slim i skinny fit, trend ten powoli się odwraca. Spodnie dostępne w popularnych sieciówkach stają się coraz szersze i… krótsze.
Wysoko zakończona, szeroka nogawka nie oznacza jeszcze, że powracamy do czasów obszernych garniturów, ale wyraźnie pokazuje pewien powrót do korzeni. W kontekście męskich szelek oznacza to tyle, że ten element może również powrócić. Szelki świetnie podtrzymują spodnie, zwłaszcza te z wysokim stanem, które zdają się zyskiwać na popularności. Dodatkowo dziś nie są już kojarzone z podstarzałymi wujkami, a raczej hipsterską, modną stylistyką, dlatego mają ułatwiony powrót.

Stylizacje z szelkami – jak nosić szelki?

Casualowa stylizacja z szelkami to dobry sposób, by przekonać się do zrezygnowania z paska. Codzienna koszula dżinsowa w połączeniu ze spodniami chino lub sztruksowymi będzie wyglądać jeszcze lepiej, jeśli zostanie ozdobiona kontrastowymi szelkami. Równie dobre efekty uzyskasz, łącząc szelki z koszulą flanelową – efekt będzie iście hipsterski. To nieformalny zestaw, więc nie musisz się martwić rodzajem szelek ani jakością materiałów. Już niedrogie szelki z żabkami sprawdzą się znakomicie. Plusem tego rozwiązania jest także to, że nie musisz wszywać guzików.
Choć głównym celem noszenia szelek do codziennych ubrań jest wzbogacenie stylistyki o nietuzinkowy akcent, ma to również względy praktyczne. Szelki zapewniają znacznie większy komfort, zwłaszcza dla osób, które mają pozycję siedzącą i pasek mógłby wpijać się w brzuch. Moda w XXI wieku mocno sprzyja zachowaniu komfortu, ale nie musi wiązać się z wyborem sportowego dresu.

Męskie szelki z marynarką

W sytuacjach bardziej formalnych mocne eksponowanie szelek nie zawsze zostanie odebrane pozytywnie. Nie chodzi jednak o to, by z nich rezygnować – wystarczy, że ukryjesz je pod marynarką. W dalszym ciągu zachowasz wysoki komfort noszenia spodni, ale i możliwość elastycznego dostosowania poziomu formalności. Podczas spotkania z klientem lub biznesowego zebrania szelki zostaną ukryte pod marynarką, a w momencie większego luzu ozdobią jasnoniebieską, bawełnianą koszulę.
Jeśli dobierzesz stonowane, ciemne szelki montowane na guziki, uzyskasz bardzo elegancki efekt. W tym przypadku warto wystrzegać się mocno kontrastowych modeli, które kojarzą się raczej z zabawami lub hipsterskimi stylizacjami. Warto również dołączyć do szelek dodatkowy element, czyli krawat. Koszula garniturowa bez ozdoby szyi wygląda zazwyczaj niezbyt dobrze. Oczywiście są to zasady, które można bardzo schludnie złamać, ale na początek zalecamy zachowawczy zestaw.

Szelki do garnituru – klasyczna stylizacja z szelkami

Jeśli masz w planach założenie garnituru trzyczęściowego, wybór szelek jest wielce korzystny. To klasyczny, ponadczasowy zestaw, który zawsze wygląda dobrze. W tym przypadku warto jednak zachować formalne zasady, zwłaszcza dotyczące sposobu montażu szelek. O ile w zestawach codziennych, a nawet pół formalnych można bez obaw przymknąć oko na szlufki i założyć szelki do klasycznych spodni, w formalnym garniturze trzeba uwzględnić spodnie bez szlufek. Zdobycie takiego modelu garnituru bywa trudne, dlatego alternatywą jest wyprucie ich u krawca.
Kolor szelek do garnituru na studniówkę, bal czy wesele to kwestia uznaniowa, ale polecamy klasyczne barwy: granatową, czarną, bordową, szarą czy ciemnozieloną. W połączeniu z białą koszulą każdy z tych wariantów zaprezentuje się równie elegancko. Wysokiej jakości szelki dostarczone są z guzikami, które należy wszyć od wewnętrznej strony spodni. Jest duża szansa, że nikt nie zauważyłby klamerek, ale w klasycznej modzie męskiej to niuanse robią najważniejszy efekt. Szelki do garnituru wykonane z jedwabiu lub wełny są mniej rozciągliwe niż te gumowe, dlatego należy dobrze dopasować ich długość.
Zachęcamy także do eksperymentowania z szelkami, zwłaszcza tymi nieformalnymi. Praktyka pokazuje, że można uzyskać doskonałe zestawy nawet w połączeniu z T-shirtem czy dżinsowymi spodniami, dlatego nie warto się ograniczać. Moda męska ma sztywne zasady, ale dotyczy to głównie stylu formalnego. W modzie ulicznej łamanie zasad jest wręcz obowiązkiem.
Zdjęcie: Envato/ mstandret
Autor: Szymon Sonik