Data publikacji:

Jak pozbyć się tłuszczu z klatki piersiowej?

Wbrew pozorom, nie tylko kobiety mają kompleksy związane z nadmiarem tłuszczu w organizmie – mężczyźni tak samo borykają się z tym problemem. Jak wiadomo, najbardziej uciążliwymi miejscami na ciele objętymi przerośniętą tkaną tłuszczową jest brzuch oraz okolice pośladków i ud, jednak wśród mężczyzn dodatkowym, problematycznym miejscem jest klatka piersiowa. Jak pozbyć się tłuszczu z klatki piersiowej? Czym jest liposukcja klatki piersiowej? Radzimy, zwłaszcza mężczyznom, jak spalić tłuszcz z klatki piersiowej.
jak się pozbyć tłuszczu z klatki piersiowej

Tłuszcz na klatce piersiowej u mężczyzn – charakterystyka

Przerost tkanki tłuszczowej w okolicach klatki piersiowej u mężczyzn nazywany jest lipomastią. Dotyka aż 30–40% populacji mężczyzn, co stanowi duży odsetek wśród społeczeństwa i wskazuje na powszechność danego schorzenia. Lipomastia jest przypadłością dotykającą głównie mężczyzn otyłych/z nadwagą oraz takich, którzy w szybkim tempie zrzucili dużo kilogramów na wadze. Polega na nagromadzeniu się tkanki tłuszczowej w obrębie klatki piersiowej, co powoduje powiększenie się piersi. Wbrew pozorom, lipomastia może występować również u szczupłych osób, które prowadzą nieodpowiedni styl życia, czyli nie stosują zbilansowanej diety oraz nie podejmują aktywności fizycznej. W tym przypadku nagromadzenie się tłuszczu w obrębie klatki piersiowej związane jest z nieodpowiednią dystrybucją tkanki tłuszczowej, a nie z jej nadmiarem.

Jak pozbyć się tłuszczu z klatki piersiowej?

Podstawową zmianą, jaką trzeba dokonać w celu zwalczenia nadmiaru tłuszczu z klatki piersiowej, jest oczywiście zmiana stylu życia. Zalicza się do tego wprowadzenie zbilansowanej diety w postaci diety redukcyjnej. Charakteryzuje się ona obniżoną kalorycznością względem zapotrzebowania energetycznego, co pozwala spalić zbędne kilogramy. W diecie redukcyjnej powinno spożywać się białka, węglowodany i tłuszcze w odpowiedniej ilości, błonnik pokarmowy oraz ogólnie zdrową żywność urozmaiconą różnego rodzaju owocami i warzywami. Dodatkowo niezbędnym aspektem jest regularne podejmowanie aktywności fizycznej. Musi być ona oczywiście dostosowana do stanu zdrowia danej osoby, gdyż jak wiadomo, otyła osoba nie będzie w stanie od razu podjąć najbardziej wyczerpującej aktywności, jaką jest bieganie. W celu szybkiego zrzucenia zbędnych kilogramów zaleca się trening siłowy oraz cardio, a także jazdę na rowerze bądź pływanie. Treningi muszą być podejmowane regularnie, najlepiej 3–4 razy w tygodniu po około 45–60 minut. W ramach odpowiedniego pozbycia się tkanki tłuszczowej wraz z dietą deficytową warto skonsultować się z wykwalifikowanym dietetykiem oraz trenerem personalnym, którzy dostosowują spersonalizowany plan treningowy i zbilansowaną dietę umożliwiającą pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Niestety pozbycie się tkanki tłuszczowej z niektórych części ciała nie jest takie proste. Niekiedy schudnięcie z problematycznej części ciała jest bardzo trudne bądź nawet nieosiągalne. W takich przypadkach zaleca się skorzystanie z zabiegu liposukcji, który polega na odessaniu nadmiaru tłuszczu z problematycznego miejsca, w tym przypadku z klatki piersiowej.

Ćwiczenia na pozbycie się tłuszczu z klatki piersiowej

W pierwszej kolejności, zanim podejmie się decyzję o bardziej radykalnych środkach w postaci zabiegu liposukcji, warto spróbować zmienić swój styl życia i rozpocząć regularne treningi. W celu pozbycia się nagromadzonego tłuszczu w okolicach klatki piersiowej polecamy wykonywanie następujących ćwiczeń:
  • Rozpiętki – aby przygotować się do danego ćwiczenia, należy położyć się na plecach na ławce do ćwiczeń, chwycić w dłonie hantelki i unieść je w górę – powinny być ustawione na szerokość barków, prostopadle do podłogi. Skieruj nadgarstki tak, aby palce były odwrócone do siebie. Wykonując wdech, rozłóż ramiona do boku, tak aby znalazły się w pozycji prostopadłej do podłoża. Następnie unieś hantelki ponownie do pozycji wyjściowej, wykonując wydech. Ćwiczenie należy wykonywać odpowiednią liczbę razy.
  • Podciągnięcia – chwyć szeroko drążek i podciągnij ciało do góry za pomocą siły rąk. Kiedy podbródek znajdzie się nad drążkiem, opuść ciało, jednak nie dotykaj nogami podłoża. Ułatwieniem do klasycznych podciągnięć są podciągnięcia wraz z gumą oporową. Daną gumę należy zaczepić na drążku oraz o nogi ćwiczącego. Wtedy należy wykonać podciągnięcie wraz z gumą, która pomoże unieść ciało, wypychając je do góry.
  • Pompki – aby poprawnie wykonać dane ćwiczenie, należy przyjąć odpowiednią pozycję, czyli ustawić barki nad dłońmi, biodra nad kolanami oraz plecy proste. Brzuch i pośladki muszą być cały czas napięte, a głowa na przedłużeniu kręgosłupa. Ćwiczenie polega na opuszczaniu tułowia do momentu, w którym ramię i przedramię utworzą w stawie łokciowym kąt prosty. Następnie należy unieść ciało do pozycji wyjściowej.
  • Liposukcja klatki piersiowej

    Jeżeli treningi i zbilansowana dieta nie pomagają w zgubieniu zbędnej tkanki tłuszczowej z okolic klatki piersiowej, można zdecydować się na liposukcję. Jest ona najlepszym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z problematycznych miejsc. W zależności od rodzaju przeprowadzonej techniki liposukcji, wykonuje się ją albo przy znieczuleniu miejscowym, albo całkowitym. Podczas liposukcji wykonuje się niewielkie nacięcie pod piersią bądź w dolnej części otoczki brodawki. Następnie wprowadza się specjalną „rurkę” stającą, czyli kaniulę, i odsysa nadmiar tłuszczu. Na koniec zszywa się niewielkie nacięcie i gotowe.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka