Data publikacji:

Jak rzucić palenie? Skuteczne sposoby na walkę z nałogiem

Jak rzucić palenie – to kwestia, która według statystyk dotyczy niemal połowy regularnych palaczy. Wygrana ze śmiertelnie groźnym nałogiem może być trudna, jednak nie niemożliwa. Podpowiadamy, jak zaplanować proces rzucania palenia i jakie metody zastosować, by okazało się ono skuteczne. 

Jak przestać palić? 

Palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn 15 ciężkich nowotworów, a także wielu chorób kardiologicznych oraz udarów mózgu. Pomimo to, średnia osób palących papierosy w Polsce wynosi aż 25%. Według badań nałogowi palenia łatwiej poddają się mężczyźni, zaś najwięcej osób uzależnionych znajdziemy w grupie wiekowej 40-49 lat. 
Na szczęście, blisko połowa palaczy, zdając sobie sprawę ze szkodliwości nałogu, poszukuje sposobu na walkę z nim. Niestety, nie należy ona to prostych – zwykle nie kończy się na jednej próbie. Jeśli i ty szukasz metody na to, jak rzucić palenie, wiedz, że możesz tego dokonać. Jak do każdej ważnej walki, do starcia z nikotynizmem należy się dobrze przygotować. 

Powody, dla których warto rzucić palenie 

Zacznijmy jednak od kilku danych naukowych, które powinny uświadomić ci, jak wiele dobrego zrobisz dla swojego ciała, pozbywając się nałogu palenia. 
  • Już po 30 minutach od zaprzestania palenia, parametry takie jak puls i ciśnienie krwi wracają do normy. 
  • Po 1 dniu od zapalenia papierosa, płuca zaczynają się oczyszczać i regenerować. 
  • Nikotyna zostaje usunięta z organizmu po 3 dniach od zaprzestania palenia. 
  • Po tygodniu od rzucenia papierosów, będziesz mocniej odczuwał smaki i zapachy. 
  • Ryzyko poważnych nowotworów powodowanych przez palenie maleje blisko o połowę po 5 latach zaprzestania palenia. 

Jak skutecznie rzucić palenie krok po kroku? 

Jeśli to czytasz, prawdopodobnie szukasz sposobu na to, jak rzucić palenie. Zapoznaj się z naszym poradnikiem – znajdziesz tu praktyczne wskazówki, które pomogą ci wygrać z nałogiem. Musisz jednak wiedzieć, że prosta metoda na to, jak rzucić palenie, nie istnieje. Dla najlepszych efektów należy połączyć różne działania i wykazać się dużym zaangażowaniem. 

1. Jak rzucić palenie? Zacznij od planu 

Ile razy chciałeś rzucić palenie „z marszu”, pod wpływem spontanicznej decyzji? Z pewnością wiesz, że takie starania zwykle palą na panewce. Jeśli naprawdę chcesz rzucić palenie, dobrze się do tego przygotuj i zaplanuj działanie. 
  • Ustal tryb, zgodnie z którym będziesz rzucać palenie. Niektórzy decydują się na całkowite odstawienie papierosów, inni na ich stopniowe ograniczanie. Każda z tych metod będzie skuteczna pod warunkiem, że będziesz wobec niej skrupulatny. 
  • Wyznacz dzień, w którym rozpoczniesz odstawianie papierosów. 
  • Zaakceptuj to, że pierwsze dni po rzuceniu palenia mogą być bardzo trudne. Nikotyna to substancja silnie uzależniająca, dlatego twój organizm może reagować na jej brak rozdrażnieniem, dekoncentracją, pogorszeniem nastroju. 

2. Jak przestać palić? Pozbądź się złych skojarzeń 

Palenie papierosów dla wielu palaczy stanowi swojego rodzaju rytuał, związany z konkretnymi sytuacjami. Palisz zawsze po porannej kawie, podczas spotkania z przyjaciółmi, a może na przerwie w pracy? Zastanów się, jakie mechanizmy wywołują u ciebie chęć zapalenia. Następnie znajdź czynność, którą zastąpisz przysłowiowego dymka. Mogą to być krótkie ćwiczenia, telefon do bliskiej osoby, przeczytanie dzisiejszych wiadomości. Badania wskazują, że uporczywa chęć zapalenia papierosa trwa jedynie 3 minuty. 

3. Nowy „nałóg” – sposób na rzucenie palenia 

Palenie jest czynnością nawykową – wielu osobom przyjemność sprawia sama czynność sięgania po papierosa. To naturalne, że rzucając palenie, może ci jej brakować. Znajdź inny nawyk, którym zastąpisz palenie: miej przy sobie opakowanie ulubionych przekąsek, gumę do żucia, paczkę nasion słonecznika. Ważne, by przysmaki, które zastąpią papierosa, były zdrowe i niskokaloryczne. 

4. Nikotynowa terapia zastępcza 

Wiele osób szuka sposobu na to, jak rzucić palenie bez tabletek. Warto jednak pamiętać, że nikotynowa terapia zastępcza przynosi bardzo dobre rezultaty, zwłaszcza u osób silnie uzależnionych. Leczenie polega na podawaniu preparatów w postaci tabletek, plastrów, dropsów lub gum do żucia, zawierających niskie dawki nikotyny. Podczas terapii stopniowo zmniejsza się jej ilość, co pozwala na łagodne odzwyczajenie organizmu od uzależniacza. 
W tym miejscu warto poruszyć kwestię papierosów elektronicznych oraz tych, w których tytoń zamiast spalaniu, podlega podgrzewaniu. Niektóre osoby traktują te gadżety jako sposoby na rzucanie palenia. Specjaliści mają podzielone zdania odnośnie skuteczności tych metod. Owszem, nowoczesne urządzenia do palenia wiążą się z przyjmowaniem mniejszej ilości szkodliwych substancji smolistych niż ma to miejsce w przypadku zwykłych papierosów. Niemniej jednak pozwalają zachować nawyk sięgania po papierosa. Całkowite odcięcie się od nałogu, zmieniając zwykły tytoń na ten w innej postaci, może być trudne. 

5. Monitoruj swoje efekty 

W sieci znajdziesz wiele aplikacji mobilnych, które będą motywować cię w trakcie odstawiania papierosów. Codziennie sprawdzaj sobie efekty – widoczne godziny, dni i tygodnie bez papierosa na pewno zadziałają budująco. Od czasu do czasu nagradzaj się za osiąganie nowych kamieni milowych. 

Jak rzucić palenie? Podsumowanie 

Walka z nałogiem nikotynowym nie jest prosta, jednak może zakończyć się sukcesem. Jeśli podjąłeś decyzję o zaprzestaniu palenia, wypróbuj nasze metody – na pewno okażą się dla ciebie cennym wsparciem. 
Zdjęcie: Envato/NomadSoul1