Data modyfikacji:

Jak szybko rosną włosy u mężczyzny?

Włosy od zawsze były oznaką dobrego zdrowia i sił witalnych. Ilość, jakość i gęstość włosów na głowie ma bardzo duży wpływ na pewność siebie i samoocenę. Istnieje mnóstwo sposobów na przyspieszenie wzrostu włosów, specjalistycznych, jak i domowych. Prawdę mówiąc szybkość porostu włosów to sprawa bardzo indywidualna, zależna od wielu czynników, które mogą ten proces przyspieszać lub spowalniać.

włosy

Jak szybko rosną włosy

Na głowie człowieka znajduje się średnio od 100 do 150 tysięcy włosów. Różnią się one od siebie odcieniem, długością czy grubością. Tak samo jak porost włosów, naturalne jest ich wypadanie. W ciągu doby traci się ich około 100-120. Wiele osób zastanawia się, z jaką prędkością rosną włosy. Średnią wartością, oszacowaną przez specjalistów jest 1 centymetr w czasie miesiąca. Najszybciej jednak włosy rosną w czasach dzieciństwa, gdzie jest to nawet 0.4-0.6 mm dziennie. Wielu specjalistów potwierdza również, że latem, za sprawą wyższej temperatury oraz minimalizowaniu nakryć głowy włosy rosną gęściej i szybciej, niż w okresie zimowym. Jednak tempo wzrostu będzie różnić się u każdego z nas. Mają na to wpływ takie czynniki jak chociażby wiek, sposób życia i odżywiania czy cechy genetyczne przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Przeczytaj również: Fryzury dla mężczyzn z długimi włosami

Przeczytaj również: Fryzura samuraj. Komu pasuje i jak ją wykonać?

Ile rosną włosy męskie?

Wzrost włosów można podzielić na trzy główne etapy: faza wzrostu, faza przejściowa oraz faza spoczynku. Każdy z wymienionych etapów następuje po sobie, przez okres całego życia:

  • Faza pierwsza (anagen – wzrost) – trwa przez około 3 do 6 lat, jest to proces wzrostu nowego włosa. Szacuje się, że włosów w fazie pierwszej jest około 80% spośród wszystkich, jakie mamy na głowie. Faza ta u mężczyzn jest znacznie krótsza, niż u kobiet.
  • Faza druga (katagen – przejściowa) – faza przejściowa od porostu do spoczynku włosów. U mężczyzn trwa około 3 tygodni od zakończenia pierwszej fazy. Włos przestaje rosnąć. Zrywana jest wtedy więź między trzonem, a macierzą mieszka włosowego. Po tym czasie następuje ostatnia faza wzrostu włosów.
  • Faza trzecia (telogen – spoczynek) – ostatnia faza wzrostu włosów. Trwa przez kilka miesięcy. Włosy w fazie spoczynku sukcesywnie wypychane są przez nowe, rosnące jednostki. Na głowie człowieka włosów w trzeciej fazie jest około 13%.

Na prędkość wzrostu i jakość naszych włosów wpływ ma też stan skóry głowy. Pozytywnie na ich porost wpływa ukrwienie podstawy włosów, czyli nasza skóra. Najlepszym sposobem na poprawę ukrwienia oraz pozbycie się starych, obumarłych włosów jest masaż skóry głowy, który można wykonać przy pomocy specjalnych masażerów lub własnych dłoni. W przypadku pierwszego sposobu sytuacja nie jest skomplikowana, wystarczy spokojnymi ruchami masować głowę odpowiednim przedmiotem. Ważne, aby zabieg stosować regularnie, aby skóra głowy zachowana została w odpowiedniej kondycji. Kiedy chcemy przyspieszyć wzrost naszych włosów przy pomocy tylko i wyłącznie naszych dłoni, warto zastosować się do poniższych porad:

  • w pierwszej kolejności należy przeczesać włosy w celu pozbycia się obumarłych, wypadających włosów,
  • następnie przechodzimy do delikatnego uciskania skóry głowy opuszkami palców oraz wykonywania kolistych ruchów,
  • masaż warto przeprowadzać od strony czubka głowy w kierunku karku,
  • masaż najlepiej wykonywać codziennie, nie rzadziej jednak niż co 3 dni,
  • w celu zapewnienia lepszych efektów odżywczych, które pozytywnie wpłyną na tempo wzrostu, zaleca się stosować odpowiednie preparaty kosmetyczne, wspomagające wzrost włosów

Jak poprawić tempo wzrostu włosów u mężczyzn?

Odpowiednia dieta bez wątpienia przyspieszy wzrost włosów na głowie. Warto zadbać o dobre wyniki swojej gospodarki hormonalnej, oraz dostarczać odpowiednich składników bogatych w cynk, żelazo i krzem. Dodatkowo dostarczać należy witamin z grupy A, B, C i E. Witaminy A, C oraz E to silne przeciwutleniacze, które eliminują wolne rodniki w naszym organizmie. Te, w nadmiarze niszczą cebulki włosów i skórę głowy. Witaminy z grupy B uczestniczą bezpośrednio w procesie wzrostu włosów. Witamina B5 odpowiada za ich regenerację, niacyna (witamina B3) rozszerza naczynia krwionośne, tym samym poprawiając również ukrwienie skóry głowy oraz witamina B12, która wzmacnia strukturę włosa i zapobiega jego wypadaniu. Dodatkowo wspomniane wcześniej cynk, żelazo i krzem przyspieszają wzrost włosów oraz poprawiają ich kondycję. Najważniejszy element, który ma ogromny wpływ na nasz organizm, skórę, a tym samym włosy jest woda. Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, pijąc zalecane jednostkowe ilości płynów w ciągu doby.

Z pomocą przychodzą również suplementy diety, które bezpośrednio wpływają na nasze włosy. Najczęściej spotykanymi, jak i najbardziej polecanymi suplementami są te, ze skrzypu polnego i pokrzywy. Zaleca się też wykonywanie płukanek włosów preparatami zawierającymi wyżej wymienione składniki, które można wytworzyć w domowych warunkach. Dla mężczyzn stworzono również specjalne preparaty do mycia włosów, które mają wpływać na wzrost i jakość włosów, zapewniając im odpowiednie odżywienie i kondycję.

Z racji, że włosy same w sobie ulegają uszkodzeniu i rozdwojeniu, warto je podcinać. Wystarczy skrócenie włosów o pół centymetra, aby odciąć uszkodzone końcówki i zmobilizować nasze włosy do regeneracji i szybszego wzrostu. Wszystkie wymienione wyżej czynności, oraz preparaty poprawią jakość naszych włosów oraz zapewnią im odpowiednie warunki do wzrostu. Wymienione procesy są w stanie przyspieszyć porost włosów męskich nawet kilkukrotnie!