Data modyfikacji:
męskie paznokcie

Jak dbać o męskie paznokcie? Jak obcinać? Domowy manicure krok po kroku

Zadbane paznokcie są wizytówką mężczyzny. Pokazujesz je płacąc przy kasie, jedząc lunch ze znajomymi czy wręczając wizytówkę. Dbanie o higienę to nie tylko mycie ciała, golenie brody czy strzyżenie włosów. Jeśli zapomnisz o paznokciach, od razu rzuci się to w oczy. Dowiedz się, jak dbać o męskie paznokcie.

Recepta na zadbane męskie paznokcie

 1. Przygotuj sprzęt i kosmetyki.
 2. Wymocz dłonie w ciepłej wodzie.
 3. Skróć i wyprofiluj paznokcie.
 4. Usuń skórki.
 5. Pozbądź się przebarwień paznokci.
 6. Nałóż odżywkę do paznokcie.

Dlaczego warto zadbać o męskie paznokcie? Warto to zrobić nie tylko ze względów wizerunkowych. Choć ładne i wypielęgnowane paznokcie pozytywnie wpływają na twój wygląd, a uszkodzenia płytki paznokcia mogą wyglądać wyjątkowo nieestetycznie, powodem jest też zdrowie.

Męskie paznokcie narażone są na wiele uszkodzeń, co wynika z rodzaju wykonywanych przez mężczyzn prac. Przydomowe obowiązki, ciężka praca fizyczna, ekstremalne hobby – to wszystko może wpłynąć na stan paznokci. Dodatkową przyczyną niszczenia paznokci jest chociażby kompulsywne obgryzanie ich czy palenie papierosów.

Mimo,  że męski manicure u mężczyzn jest tematem tabu i wiele osób się go wstydzi, nie można o nim zapomnieć. Domowa pielęgnacja paznokci jest łatwa, a pozwoli uniknąć wielu przykrych dolegliwości, m.in. wrastania i rozdwajania paznokci, pękania płytek, rozwoju grzybicy czy pożółknienia paznokci. Oto męski manicure w 6 krokach.

Krok 1. Przygotuj sprzęt i kosmetyki do pielęgnacji męskich paznokci

Większość mężczyzn do pielęgnacji paznokci używa jedynie nożyczek lub cążek. Jak się okazuje, arsenał przydatnych narzędzi jest znacznie większy. Większość z nich znajdziesz w poręcznych i eleganckich zestawach do manicure. Znajdziesz zestawy dedykowane specjalnie dla mężczyzn.

Jeżeli wstydzisz się go kupić, poproś bliską osobę o sprezentowanie ci stylowego zestawu – to idealny pomysł na świąteczny prezent!

Nie musisz obawiać się również kosmetyków. Większość firm produkujących kosmetyki do paznokci ma osobną linię dla mężczyzn. Odżywki i preparaty dla mężczyzn pozbawione są błyszczącego wykończenia, więc będą zupełnie niewidoczne na paznokciach. Nie wymagają też naświetlania lampą i odparowują samoczynnie.

Do pielęgnacji męskich paznokci potrzebujesz:

 • cążków i/lub nożyczek,
 • pilnika szklanego lub papierowego,
 • drewnianych patyczków lub metalowego kopytka  do odgarniania skórek,
 • żelu i odżywki do skórek,
 • miski z ciepłą wodą,
 • ręcznika do rąk,
 • szarego mydła lub nawilżającego mydła do rąk,
 • kremu do rąk,
 • odżywki do paznokci.

Krok 2. Wymocz dłonie w ciepłej wodzie. Zmiękczysz paznokcie oraz skórki

Przed pielęgnacją paznokci dokładnie umyj dłonie mydłem i wyszczotkuj paznokcie. Dobrym pomysłem jest też wymoczenie dłoni w ciepłej wodzie. Zmiękczy to paznokcie oraz skórki, a tym samym ułatwi dalsze prace.

Dla poprawy efektu możesz dodać do wody odrobinę szarego mydła, które  działa antybakteryjnie i nie powoduje uczulenia. Wystarczy 5-10 minut, by dalsza pielęgnacja była prosta i przyjemna.

Krok 3. Skróć i wyprofiluj paznokcie

Przycięte „na prosto” paznokcie nie wyglądają zbyt dobrze. Ich kształt powinien pokrywać się z linią opuszka palca, dlatego w pierwszym kroku zajmi j się wyprofilowaniem płytki. Dotnij wstępnie paznokcie cążkami lub nożyczkami, pozostawiając fragment do dalszej obróbki. Choć brzmi to jak  herezja, ostateczny kształt warto nadać pilnikiem do paznokci.

Piłowanie zapobiega rozdwajaniu się i łamaniu paznokci, a także pozwala pozbyć się zadziorów. Rób to powoli, posuwając pilnik cały czas w jedną stronę. Zacznij od strony o największej gradacji i stopniowo poleruj płytkę paznokcia. Pilniki do paznokci często są na wyposażeniu scyzoryków Victorinoxa, więc możesz zafundować sobie męski manicure w dowolnej chwili!

Krok 4. Usuń skórki przy paznokciach

Zazwyczaj skórki przy paznokciach są na tyle krótkie i niewidoczne, że nie trzeba ich usuwać. Problem pojawia się wtedy, gdy mocno nachodzą na paznokcie i wywołują stany zapalne. Innym powodem, dla którego warto  pozbyć się takich skórek jest higiena – nie będzie gromadził się w tym miejscu brud.

Krok 5. Pozbądź się przebarwień paznokci

Popularnym problemem palaczy (i nie tylko) jest żółty odcień paznokci. Może powstawać na skutek dymu tytoniowego, jak i innych czynników. Jak zadbać o żółte paznokcie? Przede wszystkim należy się upewnić, że przyczyną nie jest infekcja bakteryjna lub grzybiczna.

Jeśli nie, warto zastosować wybielacz do męskich paznokci, którzy przywróci im biały odcień. W domowych warunkach możesz wykorzystać także kwasek cytrynowy lub wodę utlenioną, które zadziałają podobnie jak wybielacze.

Krok 6. Nałóż odżywkę na paznokcie

Ostatnim etapem męskiej pielęgnacji paznokci jest nałożenie odżywki. Odżywka uelastyczni i wzmocni płytkę paznokcia, zapobiegając pękaniu i rozdwajaniu.

Dostępna jest w niewielkim opakowaniu z pędzelkowym lub gąbkowym aplikatorem, podobnie jak damskie lakiery do paznokci. Wybierając męską odż ywkę do paznokci masz pewność, że pozostawi matowe wykończenie i nie nabłyszczy paznokci.

Domowy męski manicure – podsumowanie

Powyższe zabiegi warto powtarzać regularnie, zapobiegając niszczeniu paznokci i rozwojowi chorób. Początkowo może zająć ci to trochę czasu, bo pierwsze usunięcie skórek jest najtrudniejsze, ale z czasem nabierzesz wprawy.

Wiedząc, jak zadbać o męskie paznokcie, szybko opanujesz obsługę nowych narzędzi. Dzięki tej prostej pielęgnacji męskich paznokci doprowadzisz swoje dłonie do doskonałego stanu. Pamiętaj, by zająć się też nawilżeniem skóry dłoni. Bez obaw, istnieją kremy do rąk stworzone specjalnie dla mężczyzn.

Czytaj również:

Autor: Szymon Sonik