Data modyfikacji:

Czy mężczyźni powinni golić pachy? Jak golić włosy pod pachami?

Golenie pach to wśród mężczyzn temat tabu. Dla jednych jest to obowiązkowy zabieg higieniczny, dla innych oznaka zniewieścienia. Pora więc zająć się tą drażliwą kwestią i zastanowić, czy pozbywanie się włosów spod pach ma sens. Jakie korzyści płyną z golenia pach? Podpowiadamy też, jak golić pachy?

Czy mężczyźni powinni golić pachy?

Czy golenie pach jest męskie?

Najpowszechniejszą obiekcją dotyczącą golenia pach przez mężczyzn jest to, czy gładkie pachy są męskie. I wcale nie jest to bezpodstawne pytanie, bo przez lata męskość kojarzyła się z bujnym zarostem, szorstkością i surowością, zaś gładkość, subtelność czy delikatność określała raczej płeć piękną.

Wskazywaliśmy już popularne błędy w goleniu zarostu, dlatego tym razem podpowiemy, jak zadbać o pachy.

Jeśli jednak spojrzeć na kanony męskości w szerszej perspektywie, szybko okaże się, że mężczyzna z bujną brodą, w koszuli w kratę i modnych dżinsach jest stosunkowo nowym wzorcem męskości.

Jeszcze do niedawna królowały gładko ogolone policzki, a trzydniowy zarost utożsamiany był z brakiem elegancji i klasy. Idąc dalej: czy Ludwik XVI w obcisłych rajstopach, peruce, obficie zdobionych szatach i smukłych pantofelkach na obcasie, mógłby dziś zostać uznany stuprocentowym mężczyzną?

Kanony męskości ewoluują bardzo szybko i zawsze są połączeniem historii jak i współczesnych potrzeb.

Przeczytaj również: Golenie miejsc intymnych u mężczyzn bez podrażnień. Jak i czym? Maszynki, kremy i żele

Dlaczego warto golić pachy?

Włosy pod pachami u mężczyzn nie budzą oburzenia, jednak coraz częściej można spotkać się z sugestiami, że są nieestetyczne. Jak nie trudno się domyślić, najczęściej opinie te wygłaszane są przez panie.

Wiele kobiet zachęca swoich mężczyzn do golenia pach, uznając, że gładkie pachy są dużo atrakcyjniejsze. I skoro ogolone pachy mogą wpłynąć na atrakcyjność seksualną, jest to jeden z powodów, dla którego warto to robić. Gęstej brody również nie nosi się dla przyjemności.
Dużo bardziej znaczące są jednak kwestie higieniczne. Włosy pod pachami to wręcz idealne siedlisko dla bakterii. Owłosienie sprzyja gromadzeniu się potu pod pachami, co stwarza dogodne środowisko do rozwoju niepożądanych mikroorganizmów.

To właśnie one, nie sam pot, odpowiadają za powstawanie nieprzyjemnych zapachów określanych jako „odor potu”. Jeżeli borykasz się z nadmierną potliwością lub twój pot wydziela nieprzyjemny zapach, ogolenie pach może być najlepszym rozwiązaniem problemu.

Inna sprawa, że gładkie pachy lepiej współgrają z antyperspirantami oraz dezodorantami. Środki te oddziałują na skórę, osuszając pachę, więc pozbywając się owłosienia ułatwisz im zadanie. Dużo wygodniejsze będzie również nakładanie antyperspirantu, zarówno tego w sprayu, jak i w kulce.

Czym golić pachy?

Najtrudniejszym zadaniem w goleniu pach jest pozbycie się zaawansowanego gąszczu włosów. Użycie zwykłej maszynki do golenia może okazać się nieskuteczne, dlatego lepiej odpuścić sobie tych cierpień.

Dobrym pomysłem jest zgolenie nadmiaru włosów trymerem, dzięki czemu pozostaną ci do dogolenia tylko krótkie włoski. Możesz też użyć kremu do depilacji, który poradzi sobie nawet z długimi i gęstymi włosami.

Należy nałożyć go na pachy, pozostawić na kilkanaście minut, a następnie zebrać wraz z włosami za pomocą specjalnej szpatułki. To bardzo wygodne, a co najważniejsze bezbolesne rozwiązanie.

Wybór czym golić pachy zależy od tego, jak długie są włosy. Bardzo długie najłatwiej będzie obciąć nożyczkami, do krótszych sprawdzi się trymer. Zupełnie krótkie, odrastające włosy możesz golić zwykłą maszynką do golenia – jednorazową lub elektryczną. Pamiętaj też, że skóra po goleniu jest bardzo wrażliwa – tak samo jak na twarzy, dlatego użycie kosmetyków bezpośrednio po depilacji może wiązać się z pieczeniem i bólem. Lepiej będzie odczekać kilka chwil lub golić pachy podczas toalety wieczornej, a antyperspirant nakładać rano. Możesz też wypróbować depilację woskiem – to sposób, który zapewni ci gładkie pachy na dłużej, jest jednak bardziej bolesny.

Niektórzy polecają pozostawienie krótkich, przyciętych trymerem włosów, ale to tylko półśrodek. Krótkie włoski i tak zatrzymują pot, a dodatkowo mogą kłóć i przeszkadzać.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc regularne (co kilka dni) golenie pach na gładko. Możesz do tego użyć maszynki elektrycznej, systemowej lub wieloostrzowej. Pamiętaj, by po goleniu zadbać o pachy podobnie jak o twarz, tj. nawilżyć i odkazić skórę za pomocą balsamu lub kremu.

Golenie pach u mężczyzn – komfort zapachowy

Za depilacją pach przemawia wiele argumentów, jednak jednym z najistotniejszych jest przyjemniejszy zapach ciała. Gdy się pocisz, to cząsteczki potu zatrzymują się właśnie na włosach. Pod pachami jest ciepło i wilgotno, a to idealne środowisko do tego, by rozwinęły się drobnoustroje i bakterie. To właśnie one odpowiadają za nieprzyjemny zapach potu. Im więcej włosów pod pachami, tym nieświeży zapach potu będzie bardziej intensywny i długotrwały. Jeśli stosowałeś dezodoranty w sztyfcie lub kremie, to na pewno zauważyłeś, że aplikacja na owłosioną pachę jest trudniejsza, a preparat po pewnym czasie rozmazuje się na włosach, sklejając je i powodując, że pod pachą może stworzyć się nawet niewygodny, mokry kołtun. Kremowa konsystencja jest bardziej efektywna niż dezodorant w sprayu, jednak długie włosy pod pachami uniemożliwiają dotarcie preparatu o kremowej konsystencji do skóry, dlatego problem nieprzyjemnego zapachu nie zostaje rozwiązany przez dezodorant.

Czy mężczyźni powinni golić pachy? Tak, jeśli chcą wyglądać estetycznie

Wygolone pachy zwiększają nie tylko atrakcyjność mężczyzny dla partnerki, ale gwarantują ogólnie przyjemniejsze odczucia estetyczne, zwłaszcza latem, np. na plaży lub na basenie, ale też podczas ćwiczeń na siłowni czy joggingu w koszulce na ramiączkach.

Czy mężczyźni powinni golić pachy? Nie, jeśli chcą emanować męską dzikością

To właściwie jedyny przypadek, gdy depilacja pach u mężczyzny może być uznana za niepotrzebną. Jeśli bliska ci osoba lubi twój naturalny zapach potu, a tobie on także nie przeszkadza, nie musisz pozbywać się włosów pod pachami. Zadbaj po prostu o ich właściwą higienę i pielęgnację – używaj dezodorantów w sprayu, a jeśli intensywnie się pocisz, poszukaj preparatów redukujących pocenie się, np. w tabletkach. Możesz też używać naturalnego antyperspirantu w krysztale górskim, który jest bezzapachowy i naturalny, a ogranicza wydzielanie potu.

Autor: Szymon Sonik, Agnieszka Jastrzębska