Data publikacji:

Czy mężczyźni powinni golić pachy? Jak golić włosy pod pachami?

Golenie pach to wśród mężczyzn temat tabu. Dla jednych jest to obowiązkowy zabieg higieniczny, dla innych oznaka zniewieścienia. Pora więc zająć się tą drażliwą kwestią i zastanowić, czy pozbywanie się włosów spod pach ma sens. Jakie korzyści płyną z golenia pach? Podpowiadamy też, jak golić pachy?

Czy mężczyźni powinni golić pachy?

Czy golenie pach jest męskie?

Najpowszechniejszą obiekcją dotyczącą golenia pach przez mężczyzn jest to, czy gładkie pachy są męskie. I wcale nie jest to bezpodstawne pytanie, bo przez lata męskość kojarzyła się z bujnym zarostem, szorstkością i surowością, zaś gładkość, subtelność czy delikatność określała raczej płeć piękną.

Wskazywaliśmy już popularne błędy w goleniu zarostu, dlatego tym razem podpowiemy, jak zadbać o pachy.

Jeśli jednak spojrzeć na kanony męskości w szerszej perspektywie, szybko okaże się, że mężczyzna z bujną brodą, w koszuli w kratę i modnych dżinsach jest stosunkowo nowym wzorcem męskości.

Jeszcze do niedawna królowały gładko ogolone policzki, a trzydniowy zarost utożsamiany był z brakiem elegancji i klasy. Idąc dalej: czy Ludwik XVI w obcisłych rajstopach, peruce, obficie zdobionych szatach i smukłych pantofelkach na obcasie, mógłby dziś zostać uznany stuprocentowym mężczyzną?

Kanony męskości ewoluują bardzo szybko i zawsze są połączeniem historii jak i współczesnych potrzeb.

Przeczytaj również: Golenie miejsc intymnych u mężczyzn bez podrażnień. Jak i czym? Maszynki, kremy i żele

Dlaczego warto golić pachy?

Włosy pod pachami u mężczyzn nie budzą oburzenia, jednak coraz częściej można spotkać się z sugestiami, że są nieestetyczne. Jak nie trudno się domyślić, najczęściej opinie te wygłaszane są przez panie.

Wiele kobiet zachęca swoich mężczyzn do golenia pach, uznając, że gładkie pachy są dużo atrakcyjniejsze. I skoro ogolone pachy mogą wpłynąć na atrakcyjność seksualną, jest to jeden z powodów, dla którego warto to robić. Gęstej brody również nie nosi się dla przyjemności.
Dużo bardziej znaczące są jednak kwestie higieniczne. Włosy pod pachami to wręcz idealne siedlisko dla bakterii. Owłosienie sprzyja gromadzeniu się potu pod pachami, co stwarza dogodne środowisko do rozwoju niepożądanych mikroorganizmów.

To właśnie one, nie sam pot, odpowiadają za powstawanie nieprzyjemnych zapachów określanych jako „odor potu”. Jeżeli borykasz się z nadmierną potliwością lub twój pot wydziela nieprzyjemny zapach, ogolenie pach może być najlepszym rozwiązaniem problemu.

Inna sprawa, że gładkie pachy lepiej współgrają z antyperspirantami oraz dezodorantami. Środki te oddziałują na skórę, osuszając pachę, więc pozbywając się owłosienia ułatwisz im zadanie. Dużo wygodniejsze będzie również nakładanie antyperspirantu, zarówno tego w sprayu, jak i w kulce.

Czym golić pachy?

Najtrudniejszym zadaniem w goleniu pach jest pozbycie się zaawansowanego gąszczu włosów. Użycie zwykłej maszynki do golenia może okazać się nieskuteczne, dlatego lepiej odpuścić sobie tych cierpień.

Dobrym pomysłem jest zgolenie nadmiaru włosów trymerem, dzięki czemu pozostaną ci do dogolenia tylko krótkie włoski. Możesz też użyć kremu do depilacji, który poradzi sobie nawet z długimi i gęstymi włosami.

Należy nałożyć go na pachy, pozostawić na kilkanaście minut, a następnie zebrać wraz z włosami za pomocą specjalnej szpatułki. To bardzo wygodne, a co najważniejsze bezbolesne rozwiązanie.
Niektórzy polecają pozostawienie krótkich, przyciętych trymerem włosów, ale to tylko półśrodek. Krótkie włoski i tak zatrzymują pot, a dodatkowo mogą kłóć i przeszkadzać.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc regularne (co kilka dni) golenie pach na gładko. Możesz do tego użyć maszynki elektrycznej, systemowej lub wieloostrzowej. Pamiętaj, by po goleniu zadbać o pachy podobnie jak o twarz, tj. nawilżyć i odkazić skórę za pomocą balsamu lub kremu.

Autor: Szymon Sonik