Data modyfikacji:

Jak szybko wytrzeźwieć?

Duże ilości wypitego alkoholu, choć mogą wprawić w dobry nastrój, kolejnego dnia powodują niestety męczącego kaca, czyli po prostu alkoholowe zatrucie organizmu, który potrzebuje czasu, by się zregenerować. Są jednak sytuacje, w których tego czasu brakuje i wiele osób szuka sposobów na to, jak szybko wytrzeźwieć – zarówno w chwilę po wypiciu alkoholu, jak i już wiele godzin po zakończeniu imprezy. Choć nie ma magicznych środków na pozbycie się procentów, to warto znać kilka trików, które pozwalają poczuć się lepiej. 
jak szybko wytrzeźwieć

Jak można szybciej wytrzeźwieć?

Choć może się to wydać oczywiste, to należy jednak wspomnieć, że walkę z tym, jak szybko wytrzeźwieć, warto zacząć od zaprzestania picia alkoholu. Piwo wypite na ugaszenie pragnienia czy pomoc w walce z kacem wcale nie przyspieszy procesu przywracania organizmu do naturalnego stanu. Następnie warto zadbać o to, by wypić jak najwięcej wody. Alkohol ma mocne działanie odwadniające, dlatego picie dużych ilości wody pomoże zniwelować ten efekt. Warto pamiętać o tym jeszcze w trakcie przyjmowania alkoholu – dobrym pomysłem jest popijanie go wodą, samą lub z cytryną. I należy zwrócić uwagę, że takich samych właściwości nie mają słodzone soki czy napoje gazowane. Nie chodzi bowiem o zabicie pragnienia, tylko efektywne nawadnianie. 

Jak najszybciej wytrzeźwieć?

Istnieje wiele sposobów na to, jak szybko wytrzeźwieć, które można wypróbować w domowych warunkach. Duże ilości wypitego alkoholu nie są jednak możliwe do usunięcia z organizmu w ekspresowym tempie, co należy mieć na uwadze. 
Oto kilka przykładów działań, które pomagają poczuć się lepiej po alkoholu:
  • odpoczynek – sen to najlepszy sposób na regenerację organizmu po wysiłku, w tym po spożyciu alkoholu. Nie tylko pozwala zebrać siły i wypocząć, ale też ułatwia oczyszczanie ciała z toksyn;
  • woda – picie tego najzwyklejszego płynu to jeden z podstawowych sposobów na wypłukanie alkoholu z organizmu. Woda pomaga usunąć toksyny i zmniejsza efekt odwodnienia;
  • kawa – kofeina pobudza układ nerwowy, co przyspiesza metabolizm, a to z kolei może pozytywnie wpłynąć na proces trzeźwienia; 
  • herbata z imbirem – ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu stosuje się ją jako środek zmniejszający mdłości, które często towarzyszą spożyciu alkoholu; 
  • koktajle owocowe – soki, smoothie czy shaki z owoców zawierają dużo witamin i składników odżywczych, co pomaga organizmowi się regenerować i dodaje sił; 
  • zdrowe jedzenie – lekkie pożywienie bogate w minerały może pomóc w poprawić samopoczucie, trawić przyjęte procenty, jak też szybciej wytrzeźwieć;
  • mikstury na wytrzeźwienie – w aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty zawierające specjalnie dobrane składniki, które pomagają organizmowi walczyć z alkoholem. 
  • Należy pamiętać, że nawet mimo poprawy samopoczucia, alkohol wciąż może być obecny w organizmie, ponieważ potrzeba czasu i właściwego wypoczynku, aby w pełni się go pozbyć. Nie mając pewności, że tak się stało, nie można więc siadać za kierownicą. W razie wątpliwości powinno się skorzystać z alkomatu – prywatnego lub dostępnego w siedzibach służb mundurowych. Alkomaty online można traktować jedynie jako wskazówkę, a nie wiążący pomiar.

    Jak można szybko wytrzeźwieć?

    Istnieją też inne sposoby na szybsze wytrzeźwienie. Jednym z nich jest aktywność fizyczna. Ruch pobudza krążenie krwi, w tym poprzez wątrobę, co przyśpiesza wydalanie toksyn z organizmu. Nie trzeba od razu biegać maratonów – już krótka przechadzka, trucht czy rozruszanie mięśni może pomóc. Przyjemny może też się okazać zimny prysznic, który pobudza organizm i pozwala poczuć się lepiej.

    Co wypłukuje alkohol z organizmu?

    Jak już zostało wspomniane, w wypłukaniu alkoholu z organizmu przede wszystkim pomaga woda, ale poza zwykłą można też pić wodę kokosową, która jest bogatsza w elektrolity. Innymi napojami, które mogą pomóc, są koktajle owocowe bądź owocowo-warzywne. Dobrze sprawdzą się takie składniki jak cytryna, pomarańcza, grejpfrut, imbir, banan, szpinak, jarmuż czy awokado. 
    Warto też pić soki z dzikiej róży, moreli lub truskawek, dostarczając sobie w ten sposób witaminę C, a także łagodzące ból głowy antyoksydanty.

    Ile godzin się trzeźwieje po 0,5 l alkoholu? 

    Szacuje się, że alkohol metabolizuje się z prędkością ok. 0,2 promila na godzinę, zatem na pozbycie się 2 promili potrzeba ok. 10 godzin. Zależy to jednak od wielu czynników, a duże znaczenie ma sam rodzaj i moc alkoholu. Przykładowo, wydalenie pół litra wódki z organizmu trwa ok. 13 godzin, a piwa – ok. 3–4 godziny.
    Na czas trzeźwienia ma też wpływ m.in. wiek, waga czy ilość wypitego trunku. Istotny może być również stan emocjonalny oraz poziom stresu i zmęczenia. Osoby zmęczone i w złym nastroju mogą odczuwać efekty alkoholu dłużej niż inni. Innym aspektem jest styl życia. Regularne uprawianie sportu i dbanie o dietę pozytywnie wpływa na procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie. 
    Widać więc, że wiele elementów oddziałuje na czas trzeźwienia po alkoholu. Tabele dostępne w internecie z wyliczeniami wieku i wagi w stosunku do ilości wypitych napojów wysokoprocentowych mogą dać ogólny zarys stanu upojenia i długości trzeźwienia, jednak w rzeczywistości jest to sprawa bardzo indywidualna. 
    Warto pamiętać, że spożywanie alkoholu ma szkodliwy wpływ na zdrowie i może prowadzić do poważnych chorób. Dlatego najlepiej jest unikać jego nadmiernego przyjmowania, ograniczyć lub całkowicie z niego zrezygnować. Jeśli jednak zdarzy się wypić alkohol w większych ilościach, należy zadbać o swój organizm i wykorzystać dostępne sposoby na szybsze wytrzeźwienie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Rita Turbiarz
    Rita Turbiarz

    Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!