Data publikacji:

Jak umyć silnik w samochodzie? Jak wyczyścić silnik ze starego oleju?

Mycie silnika nie jest konieczne. Wręcz przeciwnie, dokładnie wymyta komora silnika powinna podczas zakupu samochodu wzbudzić podejrzenia. Najczęściej świadczy o tym, że sprzedający próbuje ukryć wycieki. Są jednak powody, dla których warto umyć silnik. Podpowiadamy, jak zrobić to bezpiecznie.

Polecamy: Jak obliczyć spalanie samochodu?

jak umyć silnik

Dlaczego więc myje się silniki? Miłośnicy auto detailingu robią to oczywiście dla estetyki. Kultowe silniki benzynowe niejednokrotnie przypominają bardziej rzeźbę niż urządzenie mechaniczne. Czysta i zadbana komora silnika to wyższy poziom pielęgnacji, którym można się pochwalić chociażby na zlotach.

Warto jednak pamiętać, że mycie silnika ma przede wszystkim względy praktyczne. W wielu przypadkach jest niezbędne do tego, by określić źródło wycieku oleju. Jeśli więc twój silnik jest zaolejony i chcesz znaleźć przyczynę usterki, musisz dokładnie wyczyścić cały silnik wraz z przylegającym do niego osprzętem. W ten sposób znajdziesz problematyczną uszczelkę, która nie spełnia swojego zadania.

Przygotowanie silnika do mycia – o tym musisz pamiętać

Niektórzy myją silnik zwykłą myjką ciśnieniową i to podczas pracy jednostki. Ten domowy sposób jest jednak bardzo ryzykowny i nie zalecamy podobnych prób. Przed wymyciem silnika należy dokładnie zabezpieczyć wszystkie newralgiczne części elektryczne, które narażone są na zachlapanie wodą.

Dotyczy to zwłaszcza silników benzynowych, czyli tych o zapłonie iskrowym. W odróżnieniu od silników diesla mają wrażliwe na wilgoć elementy, takie jak świece zapłonowe, przewody wysokiego napięcia oraz cewki zapłonowe.

Jak umyć silnik w samochodzie, by nie uszkodzić instalacji elektrycznej? W pierwszej kolejności odłącz klemy akumulatora. Na wszelki wypadek zakryj też wrażliwe podzespoły folią. Najważniejsze jest zakrycie akumulatora i alternatora, ale warto ochronić także skrzynkę bezpieczników, komputer silnika, wtyczki i złącza, cewki zapłonowe, rozdzielacz oraz kable. Dzięki temu unikniesz przypadkowego zwarcia.

Jak wyczyścić silnik ze starego oleju?

Zmycie starego oleju przy pomocy samej wody nie jest oczywiście możliwe. Nie obędzie się bez użycia specjalistycznej chemii, która dobrze rozpuści grubą warstwę zabrudzeń. Preparaty do czyszczenia silników są szeroko dostępne, dlatego nie warto testować domowych detergentów. Niektóre z nich są w dużym stopniu biodegradowalne, więc nie szkodzą mocno środowisku.

Zanim zaaplikujesz środek do mycia silnika, usuń wszystkie grubsze zanieczyszczenia – liście, igły, piasek itd. Upewnij się też, że silnik jest wystudzony – zimna woda mogłaby doprowadzić do pęknięć metalowych elementów. Następnie spryskaj preparatem brudne miejsca i pozostaw na kilka minut, by zawarte w nim składniki mogły zadziałać Dobrym pomysłem jest mechaniczne wzruszenie brudu przy pomocy pędzla. W ten sposób pozbędziesz się nawet najcięższych osadów.

Czym spłukać detergent?

Jeśli dobrze zabezpieczyłeś elektryczne podzespoły, możesz bez obaw spłukać silnik wodą z węża ogrodowego. Nada się też do tego myjka ciśnieniowa, ale pamiętaj o tym, by trzymać lancę dość daleko od elementów. Znacznie bezpieczniejszą, acz bardziej żmudną metodą spłukiwania zabrudzeń, jest użycie niewielkiego opryskiwacza. Można nim pracować precyzyjnie, bez obawy o zalanie elektroniki. Jeżeli nie chcesz zabrudzić podłogi w garażu lub nie dysponujesz odpływem, zbierz zanieczyszczenia ręcznikiem papierowym lub czyściwem. Pamiętaj też o tym, by nie myć silnika na trawie – szkodliwe substancje nie mogą mieć kontaktu z glebą.

Osuszanie silnika po myciu

Po dokładnym umyciu silnika pozostaw go do wyschnięcia. Nie odpalaj auta tuż po pielęgnacji i poczekaj, aż cała wilgoć odparuje. Jeśli masz w garażu kompresor, wydmuchaj wodę ze szczelin sprężonym powietrzem. Zalecane jest też użycie specjalnego preparatu do złączy elektrycznych. Środek ten wypiera wodę i zapewnia dobre połączenie. To na wypadek, gdyby krople wody dostały się do zabezpieczonych części.

Autor: Szymon Sonik