Data publikacji:

Jak wzmocnić włosy? Męskie sposoby na słabe włosy 

Włosy w naszej kulturze są uznawane za jeden z atrybutów męskości. Coraz więcej mężczyzn zwraca szczególną uwagę na wygląd swoich włosów. Wzmocnienie włosów wymaga czasu i systematyczności. Nie wiesz, jak wzmocnić włosy? Jakie są męskie sposoby na słabe włosy? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania. 
jak wzmocnić włosy
Zdrowe włosy to nie tylko kwestia genetyki, ale także skutek odpowiedniej pielęgnacji i zdrowego trybu życia. Jest kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, zadając sobie pytanie: jak wzmocnić włosy, żeby nie wypadały? Na początku należy podkreślić, że fizjologicznie włosy wypadają i jest to normalne. Dziennie tracimy około 100–150 włosów. Jeżeli zauważamy zdecydowanie więcej wypadających włosów, warto zgłosić się do specjalisty od skóry głowy i włosów – trychologa. 

Wzmacniaj włosy od wewnątrz

Włosy wzmacniamy nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie. Prawidłowe odżywianie jest kluczowe dla zdrowia włosów. Warto się upewnić, czy dieta zawiera odpowiednie składniki odżywcze, takie jak białko, witaminy (szczególnie witamina A, C, E i biotyna), minerały (takie jak żelazo, cynk i krzem) oraz zdrowe tłuszcze. Do swojego jadłospisu trzeba włączyć różnorodne owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona, ryby, jaja i chude mięso.

Co osłabia włosy?

Stylizacja włosów za pomocą prostownic, lokówek, suszarek do włosów i innych narzędzi cieplnych może powodować uszkodzenia. Należy ograniczać korzystanie z tych narzędzi i używać ich na niskich temperaturach. Zbyt mocne zaczesywanie, napinanie i związywanie włosów naraża je na nadmierny stres mechaniczny.

Jak wzmocnić włosy?

Wybierz odpowiedni szampon

Podczas codziennej pielęgnacji wybieraj łagodne szampony i odżywki, które nie przesuszają włosów ani skóry głowy. Szampon powinien być dobrany do problemu. Jeżeli chcemy wzmocnić włosy, warto sięgnąć właśnie po szampony wzmacniające. Posiadają one składniki aktywne, które pobudzają mikrokrążenie w skórze głowy i pobudzają prawidłowy wzrost włosów. Skórę głowy zawsze myjemy dwukrotnie, pamiętając, aby przy drugim myciu przytrzymać pianę 3–4 minuty. Dzięki temu składniki aktywne w szamponie mają szansę zadziałać na mieszki włosowe. 

Postaw na wcierki i masaż skóry głowy

Skóra głowy odgrywa istotną rolę w zdrowiu włosów. Regularnie masuj skórę głowy, aby pobudzić krążenie krwi i dostarczyć składniki odżywcze do mieszków włosowych. Do pielęgnacji warto dodać lotiony pobudzające wzrost włosów. Wcierkę należy stosować maksymalnie 2 razy w tygodniu (Chyba że wskazania producenta są inne). Najlepiej wykonywać to po umyciu włosów na wilgotną skórę głowy. Wcierki posiadają skoncentrowane składniki aktywne, które stymulują wzrost włosów i działają wzmacniająco. 
Wcierki na porost włosów zawierają różnorodne substancje stymulujące, które mają na celu wspomaganie wzrostu włosów. W ich składach można znaleźć np. kofeinę, która ma właściwości stymulujące i pobudzające. Imbir jest znany ze swoich właściwości rozgrzewających i stymulujących. Ekstrakt z imbiru stosowany we wcierkach może poprawić krążenie krwi w skórze głowy, co sprzyja zdrowemu wzrostowi włosów. Papryczki chili zawierają kapsaicynę, która może pobudzać receptory na skórze głowy i stymulować krążenie krwi. Destylaty z korzeni, takie jak chrzan, mogą mieć działanie rozgrzewające i stymulujące. Stosowane we wcierkach, mogą pomóc w pobudzeniu skóry głowy i wpływać na wzrost włosów. Ekstrakt z kory dębu ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. 
Unikaj zbyt gorących pryszniców i przemywaj skórę głowy dokładnie, aby usunąć resztki produktów do pielęgnacji. Raz w tygodniu należy wykonać peeling skóry głowy. Ważne, aby był to peeling trychologiczny, kwasowy lub enzymatyczny, najlepiej bez żadnych drobinek.

Chroń włosy przed promeniami UV

Włosy narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak promienie UV, wiatr, zanieczyszczenia czy chlor w basenie, mogą stać się osłabione. Stosuj ochronne nakrycia głowy lub używaj produktów z filtrem UV, aby minimalizować szkodliwe działanie tych czynników.
Regularne podcinanie końcówek włosów pomaga utrzymać je w zdrowej kondycji i zapobiega ich rozdwajaniu.
Jeśli masz niedobory składników odżywczych, które mogą wpływać na kondycję włosów, skonsultuj się z lekarzem w sprawie suplementacji witaminami lub minerałami.
Pamiętaj, że zdrowe włosy wymagają systematycznej pielęgnacji i cierpliwości. Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów, ale regularne stosowanie zdrowych nawyków pielęgnacyjnych przyniesie korzyści w dłuższej perspektywie czasu. Jeśli masz poważne problemy z włosami, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie trychologii, którzy mogą zalecić odpowiednie rozwiązania i leczenie.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Lelito