Data publikacji:

Jak zawiązać muchę?

Mucha to jeden z najważniejszych dodatków w modzie męskiej. Stanowi eleganckie uzupełnienie garnituru, smokingu lub fraka. Zazwyczaj zastępuje krawat podczas formalnych okazji, takich jak ślub. Tradycja noszenia muchy wyewoluowała ze zwyczaju wiązania kokardy pod szyją, popularnego jeszcze w XIX wieku. Chusta stopniowo ulegała zmniejszeniu, aż przybrała formę dzisiejszej muchy. Obecnie ten dodatek zakłada się znacznie rzadziej, dlatego wielu mężczyzn nie do końca wie, jak wiązać muchę. Jest to jednak łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać.
jak zawiązać muchę

Jak wybrać odpowiednią muchę?

Dobrze dobrana mucha stanowi eleganckie uzupełnienie stylizacji. Należy jednak pamiętać, że ten dodatek występuje w kilku wersjach, które trzeba odpowiednio dopasować do okazji i reszty stroju. Ze względu na kształt, można wyróżnić cztery rodzaje much:
  • motyl - najbardziej klasyczna mucha, nazwę zawdzięcza zaokrąglonym krawędziom, przypominającym skrzydła motyla, pasuje do stylizacji wieczorowych oraz codziennych,
  • diament - ma spiczaste krawędzie i asymetryczny kształt, zazwyczaj nosi się ją na co dzień,
  • duży motyl - mucha większa od klasycznego motyla, zakłada się ją na formalne okazje, przeznaczona raczej dla dobrze zbudowanych mężczyzn,
  • batwing - najmniejszy rodzaj muchy, przypominający kształtem prostokąt, doskonałe uzupełnienie strojów w stylu smart casual.
Należy pamiętać o kilku zasadach, aby uniknąć modowego faux pas. Do smokingu zawsze zakłada się muchę czarną, a do fraka - białą. Mężczyźni, którzy zastanawiają się, jak zawiązać muchę do garnituru, mają większy wybór. Bezpiecznym wyborem jest dobranie dodatku ciemniejszego o kilka tonów od garnituru.

Przeczytaj również: Do czego założyć czarny krawat?

Jak wiązać muchę?

Nauka wiązania to proces, który u różnych osób przebiega w różnym czasie. Niektórym ta sztuka udaje się już przy drugiej czy trzeciej próbie, a inni będą musieli włożyć w to więcej wysiłku. Należy jednak pamiętać, że każdy, bez względu na zdolności manualne, jest w stanie nauczyć się, jak zawiązać muchę. Proces zakładania tego dodatku można przedstawić w kilku prostych krokach:
  1. Wieszamy wstążkę na szyi, tak aby lewa strona była dłuższa o około 1-2 centymetry.
  2. Krzyżujemy obie strony, tak aby lewa część wstążki znajdowała się na górze.
  3. Dłuższy koniec wsuwamy od dołu w pętlę.
  4. Przeciągamy dłuższy koniec w górę i na lewo.
  5. Krótszy koniec wstążki zaginamy w pętelkę, która ma przypominać skrzydełko muchy, zagięcie musi znajdować się na środku, a krawędź wstążki ma się kierować w prawą stronę.
  6. Przekładamy górny koniec wstążki do dołu nad wąską częścią prawego skrzydełka i zakładamy go z przodu do góry, aby stworzyć prawe skrzydełko muchy.
  7. Lewe skrzydełko prowadzimy dołem z tyłu prawego skrzydełka i wkładamy w powstałą pętelkę.
  8. Delikatnie przeciągamy lewe skrzydełko.
  9. Rozprostowujemy obydwa skrzydełka i delikatnie za nie pociągamy, aby zacisnąć węzeł.
Aby nauczyć się, jak zawiązać muchę, trzeba przede wszystkim ćwiczyć. Drobna asymetria nie stanowi powodu do obaw, ponieważ jej wystąpienie jest naturalne podczas samodzielnego zakładania muchy. W czasie wiązania należy na bieżąco zwracać uwagę, czy nie powstają niepotrzebne zagięcia, których później nie będzie już można rozprostować. Najważniejszą rolę odgrywa wprawa, ponieważ błędy zazwyczaj są widoczne już po zawiązaniu muchy, gdy nie można ich naprawić. Pozostaje wtedy założenie jej od nowa.

Czy decydować się na muchę zapinaną?

Współcześni mężczyźni często nie wiedzą, jak wiązać muchę. Producenci odzieży wychodzą więc na przeciw ich potrzebom i wprowadzają do sprzedaży muchy zawiązane fabrycznie, które wystarczy zapiąć pod kołnierzykiem. Często są uważane za mniej eleganckie i nieodpowiednie na formalne okazje. Perfekcyjnie zawiązana mucha przypomina jednak fabrycznie zszyty odpowiednik. Zapięcie takiego dodatku nie jest skomplikowane, wystarczy kilka prostych kroków:
  1. Rozkładamy muchę na płaskiej powierzchni np. stole.
  2. Chwytamy za dłuższy koniec wstążki i wkładamy metalowe mocowanie w jeden z otworów, w zależności od obwodu szyi.
  3. Przesuwamy metalową końcówkę na koniec taśmy.
  4. Łączymy metalowe elementy.
Jeśli mucha okazuje się zbyt ciasna lub zbyt luźna, należy powtórzyć te kroki, wybierając inny otwór. Zapinana mucha jest doskonałą opcją dla niedoświadczonych mężczyzn. Należy jednak pamiętać, że przy odrobinie wysiłku założenie jej bardziej eleganckiego, wiązanego odpowiednika również nie przysparza trudności.
Autorka: Adrianna Strużyńska