Data publikacji:

Jak zrobić prawo jazdy?

Zastanawiasz się, jak zrobić prawo jazdy? Jak przyspieszyć cały proces? Niektórym może nie wydać się on zbyt… atrakcyjny. Lepiej byłoby „łyknąć” nieco wiedzy, jak najszybciej zasiąść za kółkiem i zacząć praktykować, bo tylko dzięki temu jest się lepszym kierowcą. Niektórzy nawet mówią, że o jakości kierowcy świadczy liczba kilometrów wybitych na liczniku. Częściowo zgadzamy się z tym przekonaniem. Jednak uważamy, że znacznie ważniejsze jest bycie odpowiedzialnym kierowcą. Tak czy siak – najpierw trzeba to „prawko” zrobić. Podpowiadamy, jak szybko zrobić prawo jazdy. 
jak zrobić prawo jazdy

Krok po kroku do prawa jazdy kategorii B

Pokazujemy, jakie 6 kroków musisz przebyć, aby otrzymać prawo jazdy kategorii B:
 • Idź do lekarza, który wykonuje badania kierowców (najczęściej jest to lekarz medycyny pracy). Przeprowadzi on stosowne badanie i zdecyduje, czy możesz kierować pojazdami.
 • Złóż wniosek o wydanie prawa jazdy wraz ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami w odpowiednim urzędzie. W urzędzie otrzymasz numer Profilu Kandydata na Kierowcę (numer PKK).
 • Prawo jazdy – jak zrobić? Zapisz się na kurs teoretyczny i praktyczny do wybranej szkoły jazdy w twojej okolicy.
 • Zapisz się na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Weź ze sobą numer PKK. 
 • Zapisz się na egzamin praktyczny w WORD-zie, gdy zdasz teoretyczną część egzaminu.
 • Odbierz prawo jazdy w urzędzie – kiedy zdasz egzamin praktyczny na prawo jazdy, WORD, w których podchodziłeś do egzaminów, wyśle stosowną informację do twojego urzędu.
 • Jak zrobić prawo jazdy kategorii B?

  Szkolenie w szkole przygotowującej do egzaminu na prawo jazdy składa się z dwóch części:
 • w urzędzie miasta – jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu;
 • w urzędzie starostwa powiatowego w swoim miejscu zamieszkania;
 • w urzędzie dzielnicy – jeśli mieszkasz w Warszawie.
 • Aktualna wysokość opłaty za wydanie dokumentu prawa jazdy wynosi 100,50 zł. Płacisz w kasie urzędu albo przelewem. W drugiej opcji dołączasz bankowe potwierdzenie wykonania przelewu do wniosku. 

  Jak szybko zrobić prawo jazdy? Ile czeka się na wydaje prawa jazdy? 

  Opcja standardowa wydaje się dość szybka – jest to 9 dni roboczych od dnia, w którym urząd dostanie potwierdzenie opłaty za wydanie dokumentu. Będziesz czekać do miesiąca, jeśli na przykład okaże się, że masz prawo jazdy za granicą. Nawet dwa miesiące poczekasz, gdy twoja sytuacja będzie wymagała jeszcze dodatkowych wyjaśnień w organie wydającym dokument prawa jazdy. 

  Jak zrobić prawo jazdy?

  Szkołę jazdy wybierz w zależności od tego, jak pasują ci godziny przeprowadzanych zajęć z teorii ruchu drogowego oraz gdzie pasuje ci lokalizacyjnie stawiać się na zajęcia praktyczne.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.