Data publikacji:

Jaka maszynka do włosów to najlepszy wybór?

Zachowanie krótkiej i eleganckiej fryzury związane jest z częstymi wizytami u fryzjera, co w ciągu roku przekłada się na dość duże wydatki. Nie musisz jednak się na nie skazywać, całkiem skutecznie w domu przygotujesz samodzielnie własną fryzurę. W artykule podpowiadamy, jaka maszynka do włosów jest najlepsza.
jaka maszynka do włosów
Pierwsze automatyczne maszynki do strzyżenia włosów pojawiły się w sprzedaży blisko 100 lat temu. Zrewolucjonizowały one pracę fryzjerów, dając im do ręki niezwykle wydajne narzędzie, pozwalające zaoszczędzić czas i zapomnieć o mozolnym ścinaniu włosów oraz korzystaniu z łatwo tępiących się brzytew. Dały także po raz pierwszy szansę na samodzielne i szybkie przygotowanie w domu krótkiej oraz estetycznej fryzury.

Maszynka do włosów – na co zwracamy uwagę podczas zakupu?

Sposób działania współczesnych maszynek do włosów nie uległ znaczącym zmianom, w porównaniu do pierwszych seryjnie produkowanych modeli. Pozostają więc one nadal poręcznymi i wygodnymi urządzeniami, w których ostrza poruszane są z pomocą silniczka elektrycznego i elektromagnesu. W przypadku współczesnych modeli, zupełnie na innym poziomie znajduje się jednak ich funkcjonalność oraz oferowane możliwości strzyżenia. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym cechom, jakie powinny posiadać idealne maszynki do włosów.

Zasilanie maszynki do włosów

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jaką maszynkę do włosów wybrać, powinieneś w pierwszej kolejności określić, gdzie i kiedy masz zamiar korzystać z urządzenia. Cechę tę zdeterminuje w dużej mierze sposób zasilania sprzętu.

Sieciowa maszynka do włosów

Sieciowa maszynki do włosów czerpią zasilanie bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Podczas strzyżenia musimy więc zadbać o źródło energii oraz podłączenie kabla. Sprzęt tej klasy oferuje największą moc i niezawodność, jest też z tego powodu bardzo często używany w profesjonalnych zakładach fryzjerskich.

Akumulatorowa maszynka do włosów

Są to bezprzewodowe maszynki do włosów, które dzięki akumulatorowi, możesz spokojnie zabrać ze sobą np. w podróż służbową lub na wakacje. Ze względu na wbudowaną baterię są zazwyczaj nieco cięższe, ale nie wpływa to znacząco na komfort strzyżenia włosów. Warto dodać, że dzięki brakowi kabla, twoje ruchy podczas strzyżenia nie będą zanadto skrępowane.

Sieciowo-akumulatorowa maszynka do włosów

Rozwiązanie typu dwa w jednym, pozwalające cieszyć się zaletami bezprzewodowego strzyżenia, kiedy bateria będzie bliska wyczerpaniu, z łatwością przełączysz się na zasilanie z gniazdka.

Długość życia baterii i czas ładowania

Parametr ten dotyczy oczywiście wyłącznie sprzętu akumulatorowego oraz sieciowo-akumulatorowego. Jest istotny zwłaszcza wówczas, gdy dość często sięgasz po maszynkę, by poprawić fryzurę. Dłuższy czas działania da nam większą gwarancję na to, że maszynka nie odmówi niespodziewanie posłuszeństwa podczas strzyżenia lub golenia. Szybki czas ładowania sprawi z kolei, że nie będzie trzeba zostawiać urządzenia podłączonego do gniazdka przez całą noc. Przy okazji sprawdź też, czy sprzęt posiada wyraźne oznaczenia aktualnego stanu baterii, które zawczasu dadzą ci znać o potrzebie uzupełnienia energii.

Liczba nasadek i rodzaj ostrzy

Ostrza są najważniejszą częścią maszynki, ich jakość wpływa na komfort przycinania włosów. Praca z tępymi i kiepsko wykonanymi egzemplarzami jest bolesna. Daje też bardzo mizerne efekty, zwłaszcza gdy muszą zmierzyć się z gęstymi i mocnymi włosami. Kluczowy jest tutaj materiał z jakiego są wykonane.
Najpopularniejsze i najtańsze ostrza wykonuje się ze stopów stali lub aluminium, które z czasem w naturalny sposób będą się tępić. Solidniejsze pod tym względem są ostrza tytanowe. Jeszcze większą wytrzymałością wykazują się ostrza ceramiczne, które spotyka się najczęściej w droższych urządzeniach. Jeżeli po maszynkę sięgamy dość często, warto postawić na najbardziej solidnie rozwiązana.

Regulacja długości strzyżenia

Zakres strzyżenia pozwala nam wyregulować wysokość ścinanych włosów. Im będzie on szerszy, tym większą wolność mamy podczas przygotowywania fryzury. Zazwyczaj maszynki mogą przycinać włosy minimalnie do 1 milimetra, choć znajdziemy też modele 0,5 milimetra, co idealnie sprawdza się przy całkowitym goleniu głowy.
Maksymalna długość ścinanych włosów może wynosić nawet kilka centymetrów. W tym wypadku wszystko zależy od dodatkowych nakładek, które pozwalają modelować skracane włosy. Jeżeli zależy ci na dodatkowych opcjach, warto zwrócić uwagę na przeznaczenie oraz liczbę dostępnych nasadek w zestawie.

Wodoodporność

Dobra maszynka do włosów koniecznie powinna być wodoodporna. Nawet gdy nie masz w zwyczaju ścinać lub golić włosów na mokro, maszynki zazwyczaj trzyma się w łazienkach, gdzie nie jest trudno o przypadkowe zachlapania.

Jakość wykonania obudowy oraz jej ergonomia

Dobra maszynka powinna leżeć dobrze w ręce, a także być odporna na upadki i zarysowania. Pomaga w tym niewątpliwie wykorzystanie przez producenta materiałów i tworzyw wysokiej jakości, które nie odkształcają się i nie pękają nawet po użyciu dużej siły. Unikaj więc modeli z obudowami wykonanymi ze słabo dopasowanych do siebie części stworzonych z plastiku.
Zdjęcie: nd3000/Envato Elements