Data modyfikacji:

Jaki bagażnik rowerowy na dach wybrać?

Wycieczki rowerowe podczas urlopów lub pobytów w górach to często największe atrakcje wypoczynkowe dla osób, które preferują aktywne spędzanie czasu. Ponieważ jednak, wybierając się na wakacje, nierzadko cierpimy na deficyt miejsca wewnątrz pojazdu lub w bagażniku, niemożliwe byłoby zapakowanie roweru na wyjazd. Wówczas z pomocą przychodzą bagażniki rowerowe zewnętrzne. Dowiedz się, jaki bagażnik rowerowy na dach wybrać.
jaki bagażnik rowerowy na dach

Jaki bagażnik rowerowy na dach wybrać?

Transport rowerów na dachu jest najpopularniejszym sposobem ich przewożenia – nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest wyjątkowo praktyczny i nie zabiera miejsca, które mogłoby zostać spożytkowane w dowolny inny sposób. Do wyboru mamy bagażniki rowerowe na dach, w których montujemy rower za pomocą:
  • ramy – najpopularniejsze i najprostsze w obsłudze. Zapewniają odpowiednie ułożenie roweru w bagażniku oraz stabilność, jednak w przypadku bardzo delikatnych ram mogą spowodować ich zarysowanie;
  • kół – nie wymagają demontażu żadnych elementów konstrukcyjnych roweru i dobrze sprawdzają się w przypadku niesztampowych kształtów ram. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie ma możliwości porysowania ramy w transporcie;
  • widelca – stosunkowo mało popularne, jednak czasami wykorzystywane przykładowo przez właścicieli rowerów szosowych. Niestety ich zastosowanie ciągnie za sobą konieczność demontażu przedniego koła.

Zalety bagażników rowerowych na dach

Największą zaletą bagażników rowerowych na dach jest to, że można dopasować, kupić i zamontować je w pełni samodzielnie. W przeciwieństwie do tych mocowanych na hak nie wymagają wizyty w warsztacie czy zakupu dodatkowej tablicy rejestracyjnej. Nie ograniczają także pola widzenia oraz możliwości wykonywania rozmaitych manewrów na drodze. W czasie długich podróży czasami chcemy wyciągnąć rozmaite przedmioty z bagażnika – montaż roweru na dachu nie uniemożliwia wygodnego przeprowadzenia tej czynności. Dodatkowo można liczyć na łatwe szukanie miejsc parkingowych oraz brak ograniczeń w wykorzystywaniu czujników i kamer cofania tak, jak zazwyczaj.

Jaki bagażnik rowerowy na dach będzie najlepszy?

Jaki bagażnik rowerowy wybrać? Podstawowym kryterium wyboru podczas poszukiwań bagażników rowerowych na dach będzie ilość rowerów, które chcemy na nim przewozić. Wybierając odpowiedni produkt, trzeba zwrócić uwagę także na jego system montażu. Dużą zaletą tego rodzaju bagażników jest to, że obecnie istnieją sposoby montażu dla każdego rodzaju auta. Najczęściej jest to belka bazowa, rynienka oraz uchwyty mocujące.
Do każdego bagażnika dołączona jest instrukcja związana z montowaniem bagażnika krok po kroku. Dużą zaletą wybranego bagażnika będą zabezpieczenia antykradzieżowe, zamki zabezpieczające na kluczyk oraz podkładki pod koła. Obecnie większość bagażników cechuje się systemem szybkiego wkładania i ściągania rowerów oraz możliwością montażu bez potrzeby wykorzystania żadnych dodatkowych narzędzi. W niektórych nowoczesnych bagażnikach ze sposobem montażu za ramę nie trzeba martwić się jej porysowaniem, ponieważ produkty coraz częściej wyposażone są w zabezpieczające gąbki i gumki.

Bagażnik rowerowy na dach – nasze propozycje

Yakima Frontloader

Produkt jednej z czołowych marek wytwarzających bagażniki rowerowe na dach. Jest zalecany do przewożenia rowerów z delikatną, np. karbonową, ramą. Gwarantuje bardzo szeroką rozpiętość możliwych do zamontowania rowerów – 20–29 cali. Do montażu nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi. Posiada atest TUV, a producent objął go aż 5-letnią gwarancją.

Amos Tour Alu

Minimalistyczna propozycja w bardzo niskiej cenie, zbierająca pozytywne opinie wśród użytkowników. Posiada zabezpieczenia antykradzieżowe oraz został objęty 2-letnią gwarancją. Uzyskał atest TUV oraz certyfikat PIMOT, a wykonany został z aluminium i tworzywa sztucznego. Rower mocujemy za pomocą ramy oraz koła. Gwarantuje skuteczne, wygodne i szybkie montowanie bez użycia dodatkowych narzędzi. Dołączone zostały do niego podkładki pod koła. Grubość opon, które możemy w nim umieścić, jest dowolna.

Fischer

Bagażniki rowerowe marki Fischer to swoista innowacja w tej kategorii produktów. Umożliwia jednoczesne przewożenie dwóch rowerów na dachu w pozycji leżącej. Jego największą zaletą jest bardzo szybki, prosty i niewymagający użycia dużej siły załadunek rowerów na dach samochodu. Część, która odpowiada za mocowanie rowerów, swobodnie wysuwa się na bok auta. Doskonale radzi sobie z każdym rodzajem ramy oraz nie ma tak dużego wpływu na opory toczenia, jak inne bagażniki rowerowe. Jest przystosowany do mocowania go również na ścianie w garażu lub schowku, by poza sezonem rowerowym oszczędzać miejsce. Posiada zabezpieczenia antykradzieżowe, a jego ładowność wynosi 30 kg. Posiada certyfikat TUV.

Inter Pack Cosmo

To wysokiej jakości bagażnik rowerowy do kupienia w cenie poniżej 300 złotych. Wyróżnia się bardzo niewielką wagą, co przydaje się w chwilach, gdy na dachu chcemy zamontować więcej niż jeden bagażnik rowerowy. Wykonany został z aluminium. Rowerom zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki trzem mocowaniom kół oraz belce podtrzymującej ramę. Mieści koła do 29 cali. Jego maksymalna ładowność wynosi 15 kg.

Taurus III T2ROW3

Wersja ekonomiczna bagażnika rowerowego na dach. Waga roweru przewożonego w tym bagażniku nie może przekraczać 15 kg. Można przewozić w nim ramy o wymiarach pomiędzy 25 mm a 70 mm. Wykonany został ze stali. Zabezpieczenia antykradzieżowe można dokupić osobno, podobnie jak elementy montażowe.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!