Data modyfikacji:

Jaki grill elektryczny wybrać?

Według wielu osób grillowanie jest polskim sportem narodowym. Wraz z nadejściem wyższych temperatur i słonecznej pogody nasi rodacy, bez względu na to, czy mieszkają na wsi lub w dużym mieście, rozgrzewają ruszty, przygotowując przepyszne i często bardzo tuczące jedzenie. Utrzymanie grilla oraz jego obsługa jest jednak dość kłopotliwa i wymaga stałej uwagi, co nieraz odciąga nas od żywej rozmowy ze znajomymi. Dlatego też coraz więcej miłośników pieczenia na świeżym powietrzu decyduje się na urządzenia zasilane energią elektryczną. Podpowiadamy zatem, jaki grill elektryczny wybrać.

Sprawdź również: Jaki grill gazowy jest najlepszy?

jaki grill elektryczny wybrać

Zalety i wady grilla elektrycznego

Po grille elektryczne sięga coraz więcej fanów pieczonego jedzenia. Sprzęt tego typu posiada bowiem wiele niewątpliwych zalet. Najbardziej oczywistą z nich jest oczywiście sposób zasilania. Rusztu lub płyty grzewczej nie trzeba powiem podgrzewać za pomocą węgla lub drewna. Przyśpiesza to proces przygotowywania posiłków, a także pozwala zapomnieć o potrzebie kłopotliwego rozpalania ognia i stałego dbania o jego odpowiednią wysokość i siłę. Dzięki temu potrawy przygotujemy w dowolny warunkach, nawet przy bardzo silnym wietrze.
Dania z grilla elektrycznego są też znacznie zdrowsze, nie przesiąknięte dymem z paleniska, tak więc unikają kontaktu ze szkodliwymi substancjami powstającymi podczas spalania (dotyczy to zwłaszcza słabej jakości węgla lub drewna). Dla wielu jest to jednak poważna wada, jedzenie jest pozbawione w ten sposób charakterystycznego i lubianego „ogniskowego” aromatu.
Dzięki funkcjom regulacji temperatury w nawet prostych grillach elektrycznych rzadko kiedy przypalimy przyrządzane składniki, mamy bowiem kontrolę nad warunkami, w jakich są przyrządzane. Oszczędzamy przy tym czas, sprzęt nagrzewa się bardzo i szybko i jest praktycznie od razu gotowy do pracy.
Pewnym mankamentem grilli elektrycznych jest wymóg dostępu do zasilania. Rozkładając się w ogrodzie lub na tarasie będziemy musieli często korzystać z długich przedłużaczy. Jeżeli gotujemy dla dużej liczby gości wyzwaniem jest przygotowanie wszystkiego naraz, albowiem ruszt lub płyta urządzeń elektrycznych jest zazwyczaj znacznie mniejsza od grilli węglowych.

Rodzaje grilli elektrycznych

Zastawiając się, jaki grill elektrycznych wybrać, możesz postawić na jeden z kilku dostępnych rodzajów tego sprzętu. Wiele zależy tu od twoich osobistych preferencji oraz częstotliwości z jaką planujesz grillować.
  • Grill elektryczny z płytą grzewczą – są to klasyczne urządzenia posiadające pojedynczą i odkrytą płytę grzewczą, na której jednocześnie przygotowujemy wszystkie składniki. Jej powierzchnia jest specjalnie wyprofilowana, co pozwala odprowadzać wytapiany tłuszcz i wodę specjalnymi rynienkami do zbiorniczków. Rozwiązanie to ułatwia znacząco późniejsze czyszczenie sprzętu. Powierzchnia płyty jest pokryta specjalnymi powłokami zapobiegającymi przywieraniu potraw.
  • Grill elektryczny z pokrywą – sprzęt wyposażony w dodatkową pokrywę wyposażoną najczęściej w grzałkę lub płytę grzewczą. Konstrukcja ta pozwala znacznie szybciej i skutecznie wypiec składniki, bez obecności dymu. Przykrycie umożliwia też znacznie skuteczniejszą kontrolę temperatury. Urządzenia tej klasy mogą różnić się dość mocno wyglądem. Najmniejsze kompaktowe modele przypominają tostery, największe z kolei umieszczone są na podestach lub nóżkach i osiągają wymiary dużych grilli ogrodowych.
  • Grill elektryczny z rusztem – jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do grillowania na zwykłym ruszcie, urządzenia tego typu będą idealnym wyborem. Pieczone składniki umieszczamy na metalowym ruszcie zawieszonym tuż nad elektrycznymi grzałkami. Urządzenia tego typu mają najczęściej konstrukcję otwartą, choć znajdziemy też produkty z przykrywkami lub osłonami przeciwwiatrowymi. Wadą grilli jest utrudniony proces ich czyszczenia. Przypalony tłuszcz musimy bowiem regularnie usuwać z grzałek oraz wnętrza sprzętu.
  • Grill elektryczny raclette – wielofunkcyjne grille idealne do spotkań towarzyskich w gronie rodziny i znajomych. Producenci wyposażają je zarówno w płytę grzewczą, ruszt, a także dodatkowe elementy, dzięki którym przygotujemy zapiekanki, tosty itd.

Jakie cechy powinien posiadać dobry grill elektryczny?

Podczas poszukiwania idealnego grilla elektrycznego zwracamy uwagę na kilka podstawowych cech sprzętu.
  • Moc – standardowe dobre grille elektryczne powinny mieć moc powyżej 1000 W, do optymalnego pieczenia wskazane są jednak modele 1500 W. Używanie słabszego sprzętu znacząco utrudni oraz wydłuży proces przygotowywania potraw.
  • Sposób ustawiania sprzętu – grille elektryczne ustawiamy na stole (urządzenia stołowe) lub bezpośrednio na ziemi/posadzce (urządzenia stojące). Sprzęt należący do pierwszej kategorii jest kompaktowy i zazwyczaj dość łatwy w przenoszeniu i przechowywaniu. Model stojące przeznaczone są do ogrodów oraz przestronnych tarasów, ze względu na większe rozmiary pozwalają nam na przygotowanie dań dla dużej liczby osób.
  • Jakość wykonania konstrukcji – materiały z jakich wykonany został grill oraz wykończenie urządzenia, w dużym stopniu determinują jego żywotność. Stawiajmy więc na solidne modele wykonane z grubej stali oraz żeliwa. Warto sprawdzić też, czy urządzenie wyposażone jest w zabezpieczenia przed wodą i wilgocią, które uchronią je przed rdzewieniem.
  • Dodatkowe wyposażenie i funkcje – w pieczeniu pomoże z pewnością grill posiadający skuteczny termostat z wyświetlaczem i programatorem. Przydatny jest wskaźnik wypieczenia, który sprawdza się zwłaszcza w modelach z przykrywkami. Atrakcyjny akcesorium są też wymienne panele nakładane na płytę grzewczą, pozwalające przygotować gofry lub tosty.
Zdjęie: Envato Elements