Data publikacji:

Jaki grill gazowy jest najlepszy? Grill gazowy - jaki wybrać?

Marzy Ci się grill gazowy w domu? Nic w tym dziwnego – tego typu sprzęty dają ogromne możliwości w zakresie kulinarnych eksperymentów. Z pomocą grilla gazowego można przyrządzić aromatyczny drób, wołowinę, wieprzowinę, ryby, cielęcinę i jagnięcinę. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby przygotować w nim niektóre desery oraz potrawy z woka. Jaki grill gazowy wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy.

Jaki grill gazowy wybrać? To zależy od Twoich potrzeb

Odpowiedź na pytanie, jaki grill gazowy będzie najlepszy, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb. Bardzo istotne jest to, jak często ma być używany sprzęt oraz czy jest on potrzebny dla dwóch osób, czy na duże rodzinne przyjęcia. Jeśli chcesz grillować okazjonalnie w niektóre weekendy, nie potrzebujesz dużej mocy ani wielu palników. Gdy jednak potrzebujesz pomocy w przygotowywaniu posiłków częściej i dla większego grona osób, zdecydowanie przyda się mocniejszy sprzęt.
To, jaki grill wybrać, będzie zależeć także od tego, czy urządzenie ma być umieszczone na stałe w ogrodzie, czy może potrzebny jest sprzęt, który jest bardziej mobilny. Jeśli przepadasz za wyjazdami pod namiot lub wypoczynkiem na wsi, lepszym rozwiązaniem będzie przenośny grill gazowy, który jest stosunkowo lekki i zmieści się w samochodzie. Natomiast gdy urządzenie będzie miało zapewnione swoje miejsce na terenie ogrodu lub altany i nie zamierzasz brać go ze sobą na wyjazdy, może mieć większe gabaryty.

Grill gazowy – na co zwrócić uwagę? Dodatkowe funkcje

O zakupie konkretnego modelu grilla gazowego powinny zadecydować także jego dodatkowe funkcje. Mile widziane są np. rozwiązania takie jak:
 • dodatkowa półka na przyprawy,
 • dodatkowy palnik, który pełni funkcję kuchenki gazowej i można z jego pomocą przygotować zupy oraz sosy,
 • dwa oddzielne piekarniki – duży i mały, można je użytkować w zależności od potrzeb,
 • kółka ułatwiające transport,
 • oświetlenie rusztów,
 • przystawki do grilla – niektóre potrawy wymagają tego typu akcesoriów,
 • składane półki boczne,
 • wbudowane haczyki na akcesoria,
 • wbudowany termometr do kontrolowania temperatury wewnątrz potraw,
 • wygodny system zbierania ocieku i tłuszczu z grillowanych potraw,
 • zabezpieczenie dla palników przed tłuszczem skapującym z grillowanych potraw,
 • zabezpieczenie górnej półki, zapobiegające spadaniu jedzenia na trawę.

Jaki grill gazowy wybrać? Bardzo ważna jest jakość wykonania

O czym jeszcze pamiętać podczas zakupu grilla gazowego? Na co zwrócić uwagę? Poza funkcjami dodatkowymi bardzo ważna jest także jakość wykonania sprzętu. Jaki grill wybrać? Najlepiej sięgnąć po model, który:  
 • ma palnik o dużej średnicy, z płomieniami po obu stronach,
 • ma solidną, ale jednocześnie mobilną konstrukcję,
 • jest wykonany z żeliwa lub odlewu stali szlachetnej,
 • został wyposażony w przyciski służące do precyzyjnego regulowania temperatury, obracające się o 180 stopni,
 • został wyposażony w duże aromatyzery – pofalowane blaszki znajdujące się między rusztem i palnikami pozwalają na odparowanie soków, co znacznie podnosi walory smakowe grillowanej potrawy.
Bardzo istotne jest także, jak długą gwarancją są objęte poszczególne elementy grilla. W przypadku sprzętu dobrej jakości standardem jest gwarancja do 10 lat, jednak dla poszczególnych części może być ona krótsza, np. palniki i ruszty są zwykle opatrzone 5-letnią gwarancją.

Grill gazowy – jaki wybrać? Warto przyjrzeć się dokładnie elementom sprzętu

Gdy już wiemy, czego szukamy, ostatnia kwestia to przyjrzenie się z bliska elementom, które tworzą grill gazowy, pod kątem komfortu użytkowania i estetyki sprzętu. Urządzenie powinno zostać zaprojektowane tak, aby gotujący miał zawsze pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria do grillowania. Nie powinno ono nastręczać trudności w czyszczeniu – im prościej zbudowane są części, tym mniejsza szansa, ze w jakichś zakamarkach utkną resztki jedzenia. Warto upewnić się także, że w środku grilla gazowego zmieści się duża butla z gazem, dzięki temu nie będą konieczne częste wymiany. Wiele modeli jest wyposażonych w szafki, zaprojektowane specjalnie w tym celu. Jednocześnie design powinien być elegancki, ponieważ sprzęt będzie zawsze na widoku, w centrum każdej plenerowej rodzinnej imprezy.

Grill gazowy – jaki wybrać? Najlepsze marki

Poniżej przedstawiamy wiodące marki wśród grillów gazowych. Zapoznanie się z nimi przybliży do wyboru najbardziej odpowiedniego urządzenia:
 • Activa Mastercook – to ceniony dostawca wysokiej jakości grilli, akcesoriów do grillowania, opiekaczy gastronomicznych oraz parasoli grzewczych,
 • Broil King – rodzinna firma Onward Manufacturing Company, która jest producentem grilli gazowych marki Broil King wywodzi się ze stanu Ontario w Kanadzie, kraju, w którym powstawała kultura grillowania,
 • Campingaz – to marka nr 1 we Francji i Włoszech, francuski producent grilli zasłynął dzięki urządzeniom przeznaczonym do gotowania w warunkach biwakowych,
 • Landmann – firma powstała w 1966 roku w Niemczech, była jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które wprowadziły na rynek niemiecki urządzenia do grillowania.

Jaki gaz do grilla gazowego wybrać?

Na koniec kilka wskazówek odnośnie tego, jaki gaz do grilla gazowego wybrać. Na rynku dostępne są butle z propanem oraz mieszanki gazów propan-butan. To, co je różni to odmienne warunki wrzenia, kaloryczność oraz odporność na niskie temperatury. Propan-butan wrze przy temperaturze wynoszącej ok. -4 stopni Celsjusza, przez co użytkowany w sezonie zimowym, będzie się szybciej zużywać. Lepszym rozwiązaniem będzie zatem czysty propan. Jeśli jednak potrzebujemy gazu do dużego grilla gazowego, który jest użytkowany jedynie latem, lepiej sięgnąć po propan-butan, gaz ten jest tańszy i bardziej dostępny niż czysty propan.
Autor: Alicja Hudzik
Autor: Redakcja Ceneo