Data publikacji:

Jaki motocykl na 190 cm wzrostu wybrać?

Kupno nowego motocykla to dla wielu duże wydarzenie. Wybór powinien być podyktowany rozsądkiem i logiką, ale nie może zabraknąć głosu serca. Motocykl jest nie tylko środkiem transportu, stanowi także źródło frajdy, a dla niektórych nawet spełnienie marzeń. Powszechny jest pogląd, że to osoby niskie mają problem z dopasowaniem odpowiedniego sprzętu. Okazuje się, że analogiczny kłopot spotyka także te osoby, które przewyższają średnią. Nie zmniejsza to wcale ich pragnienia posiadania motocykla. Wobec tego pojawia się pytanie – jaki motocykl na 190 wzrostu wybrać?
Jaki motocykl na 190 cm wzrostu wybrać?

Pierwszy motocykl – jak go wybrać?

Kupno pierwszego pojazdu może być sporym źródłem stresu i niepewności. Pierwszy motocykl stanowi swego rodzaju sprawdzian nabytych umiejętności, zapewnia także pole do doskonalenia się. Opanowanie balansowania maszyną, bezpiecznego hamowania i płynnego skręcania może wymagać trochę czasu. Nawet jeżeli egzamin zdało się bez problemów, przyzwyczajenie się do nowego pojazdu zajmuje dłuższą chwilę. Jak wybrać motocykl, aby ten proces poszedł możliwie najsprawniej?
Przede wszystkim trzeba liczyć siły na zamiary. Nie warto rzucać się na sprzęty o dużych pojemnościach, choć na pewno będą wydawały się kuszące. Na początek dobrym wyborem będzie motocykl niewielki i lekki. Stosunkowo mała waga ułatwi balans, podpieranie się i hamowanie po łuku.
Drugą kwestią jest cena. Na początku nie warto inwestować w bardzo drogie modele, choć oczywiście można. Niemniej jednak dla oswojenia się z jazdą i nabierania praktyki lepsze będą motocykle, których ewentualne uszkodzenie nie będzie tragedią. Niższa cena wiąże się także ze wspomnianą wcześniej mniejszą pojemnością. Na zakup mocniejszego pojazdu przyjdzie czas.

Rozmiar motocykla a wzrost – czy to ważne?

Odpowiednie dopasowanie motocykla do długości ciała jest jednym z kluczowych czynników, gwarantujących wygodną podróż. Osoby niskie najczęściej mają problem z gwałtownymi manewrami, balansowaniem przy niewielkiej prędkości i podpieraniem się. Z kolei te o wzroście powyżej średniej nierzadko długą jazdę oceniają jako niewygodną i męczącą. W przypadku osób niewysokich problem niejako rozwiązuje nabranie doświadczenia, przyzwyczajenie do wybranego modelu i wypracowanie techniki. Osoby wysokie mają niestety nieco trudniej. Długie kończyny wystają poza owiewki, łokcie opierają się na kolanach i utrudniają ruchy, a plecy są ciągle zgarbione. Jak więc wybrać motocykl na 190 cm wzrostu?
Najważniejsza jest przymiarka na żywo. Choć w internecie można znaleźć wiele kalkulatorów wzrostu czy symulatorów przybieranej pozycji, nie zastąpią one fizycznego kontaktu z maszyną i nie odpowiedzą, jaki motor na 190 cm będzie idealny. Z pewnością jednak zawężą listę potencjalnie interesujących modeli. Dobrym sposobem jest także przeszukanie forów i zasugerowanie się podpowiedziami osób o podobnych wymiarach.
Prawidłowo dobrany motocykl powinien być komfortowy i wygodny. Kierowca powinien mieć możliwość swobodnego podparcia się przynajmniej jedną nogą w czasie spoczynku, a także posiadać pełną kontrolę nad pojazdem i bezpiecznie nim manewrować.

Jaki motor na 190 cm będzie najlepszy?

Wysoki wzrost i długie kończyny często wiążą się z wymuszoną, niewygodną pozycją w czasie jazdy. Na krótkich dystansach może to nie stanowić większego problemu, jednak dalsze wycieczki z pewnością okażą się męczące. Tutaj pojawia się pytanie – jaki motocykl na 190 cm wzrostu wybrać?
Możemy wyróżnić trzy kategorie pasujące do hasła „motocykl na 190 cm”. Po pierwsze – typ enduro. Po drugie – cruisery. Po trzecie – duże modele turystyczne. Wiele z nich posiada ramy, które pozwolą na przyjęcie swobodnej pozycji, bez mocno ugiętych nóg i opierających się na nich łokci. Wysoki wzrost ułatwia panowanie nad większymi maszynami, ale należy pamiętać, że nie mniej ważna jest prawidłowa pozycja. Długie podróże w niewygodnym ułożeniu mogą skutkować bólem pleców, ramion i kolan. Z tego względu z całą pewnością na pytanie „jaki motor na 190 cm będzie najlepszy?” można odpowiedzieć dopiero po indywidualnych przymiarkach.

Motocykl 125 i 190 cm wzrostu – czy to się uda?

Niewielkie rozmiary motorów 125 pozwalają z dużą łatwością balansować maszyną, zwiększają zwinność i zwrotność, a także pomagają w swobodnym poruszaniu się pomiędzy tkwiącymi w korkach samochodami. Wielu wysokich motocyklistów obawia się jednak, że na stosunkowo niedużych 125 będzie wyglądać niezbyt korzystnie lub nawet zabawnie.
Na szczęście wśród tego rodzaju modeli można znaleźć takie, które idealnie nadadzą się dla hojnie obdarowanych wzrostem osób. Zakup motocykla z silnikiem o takiej pojemności bywa dla wielu kuszący ze względu na brak konieczności wyrabiania prawa jazdy kat. A. Wystarczy przez minimum 3 lata posiadać kat. B, by prowadzić motocykl 125. 190 cm wzrostu nie wyklucza z posiadania go i wygodnej eksploatacji.
Spośród tego typu motocykli można wymienić kilka wartych uwagi grup, które już wcześniej wspomniano:
  • cruisery – już ich wygląd sugeruje, że wysoki motocyklista nie będzie się na nich prezentował jak na miniaturowym pojeździe. Są poważne i eleganckie. W dodatku modele z dwucylindrowymi silnikami zupełnie nie wyglądają na przedstawicieli 125,
  • motocykle turystyczne – z założenia są wyższe od sportowych kolegów, dzięki czemu łatwiej przyjąć na nich wygodną, wyprostowaną pozycję. Podobnie jak dwucylindrowe cruisery nierzadko nie wyglądają na swoje 125 cm3,
  • enduro – wysoko ustawiona kanapa i spora, ale lekka rama dają możliwość wyprostowania pleców i ułożenia nóg nawet pod kątem prostym.
Zdjęcie: Envato/ nelsonart
Autor: Karolina Grad