Data publikacji:

Jaki motocykl na początek wybrać?

Jazda motocyklem to dla wielu osób marzenie. Jednoślad jest doskonałym środkiem transportu, który pozwala na swobodne przemieszczanie. Dla niektórych jest także pasją i sposobem na poczucie wolności. Wybór odpowiedniej maszyny nie jest jednak prosty, szczególnie w przypadku ludzi, którzy nigdy wcześniej żadnej nie posiadali. W obecnych czasach oferta jest bardzo szeroka, dzięki czemu można dobrać sprzęt idealny dla siebie. Jaki motocykl na początek wybrać i czym się kierować podczas zakupu? Podpowiadamy!
jaki motocykl na początek

Na co zwrócić uwagę, wybierając motocykl?

Każda osoba, która planuje zakup motocykla, ma przed sobą wiele możliwości. Nietrudno się w nich pogubić, dlatego warto wiedzieć, jakimi kategoriami się kierować, decydując, jaki motor na początek będzie najlepszy. Przede wszystkim należy przemyśleć, jaki typ motocykla chciałoby się posiadać. Na rynku dostępne są pojazdy turystyczne, sportowe, enduro, cruiser i wiele innych. Wybór powinien być uzależniony od stylu jazdy i indywidualnych preferencji. Początkującym motocyklistom najczęściej poleca się typy naked i turystyczne, ze względu na łatwość ich prowadzenia.
Kolejną istotną kwestią jest rozmiar i pojemność silnika. Zazwyczaj motocykle z mniejszymi silnikami są łatwiejsze do prowadzenia i nie sprawiają problemów osobom, które nie mają jeszcze zbyt wiele doświadczenia. Z tego względu na początek dobrze jest zainteresować się pojazdami o pojemności silnika poniżej 500.

Jaki motocykl turystyczny na początek wybrać?

Rozpoczynając swoją przygodę z motocyklami, warto zwrócić szczególną uwagę na modele o średniej mocy, stabilnym zawieszeniu i wygodnej pozycji siedzącej. Jeżeli pojazd będzie użytkowany na dłuższych dystansach, komfort i ergonomia są bardzo ważne. Aby jazda była bezpieczna i wygodna, rozmiar motocykla musi także pasować do wzrostu kierowcy.
Zastanawiając się, jaki motocykl turystyczny na początek kupić, warto także przemyśleć kwestię funkcjonalności. Planując wiele podróży, dobrze jest skusić się na sprzęt, który będzie miał odpowiednio wiele miejsca na bagaże, a także możliwość przytwierdzenia dodatkowych akcesoriów, jak kufry czy boczne torby. Ustalenie przeznaczenia i przewidywanego wykorzystania powinno być pierwszym punktem na liście kwestii do przemyślenia. Wraz z nim warto ustalić budżet. Motocykle turystyczne potrafią być drogie, jednak często okazują się trafną i udaną inwestycją.

Motocykl 125 na początek – czy warto go kupić?

Kierowcom, którzy nie mają wiele doświadczenia w prowadzeniu motocykli lub dopiero planują pierwsze jazdy, najczęściej poleca się pojazdy o niewielkiej mocy. Są proste w obsłudze i łatwe w prowadzeniu. Należy pamiętać, że im mniejszy i lżejszy motocykl, tym łatwiejsze jest manewrowanie nim. Rozpoczynając swoją przygodę z jednośladami, warto sprawdzić swoje umiejętności na niewielkich maszynach i z czasem nabywać doświadczenie.
Decydując, jaki motocykl 125 na początek kupić, dobrze jest zweryfikować, jakie maksymalne prędkości jest w stanie rozwijać, a także jak radzi sobie z podjazdami. Jest to ważne zarówno w przypadku kierowców, którzy lubią szybką jazdę, jak i tych przywiązujących największą wagę do spokoju i bezpieczeństwa. Motocykle o tej pojemności zazwyczaj są niedrogie, a jednocześnie porządnie wykonane. Są także opcją dla osób, które nie posiadają prawa jazdy kategorii A, a jedynie uprawnienia do kierowania samochodem.

Jaki ścigacz na początek wybrać?

Wybór odpowiedniego ścigacza może być trudny, szczególnie dla początkującego motocyklisty. Decydując się na konkretny model, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na pojemność silnika. Jeżeli będzie mniejsza, maszyna będzie łatwiejsza do prowadzenia, a do tego łatwiej będzie nad nią zapanować w trudnych warunkach.
Duża część nowych kierowców jako pierwsze pojazdy wybiera używane egzemplarze. Jaki ścigacz na początek wybrać w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan techniczny maszyny. Przed zakupem warto się upewnić, że stan opon, układu hamulcowego i wydechowego, a także zawieszenia jest właściwy. Lepiej zainwestować w ścigacz w dobrym stanie, niż skusić się na tanią okazję, która będzie wymagała dużych nakładów finansowych na naprawy.
Z uwagi na charakter jazdy ścigaczem, dobrze jest przemyśleć także poziom trudności. Niektóre modele są bardziej zaawansowane technicznie i wymagają więcej doświadczenia i umiejętności niż inne. Najlepiej wybrać taki, który będzie odpowiadał poziomowi kierowcy.

Jak kupić pierwszy motocykl?

Przy zakupie nowego pojazdu istotna jest nie tylko kwestia tego, jaki motocykl na początek wybrać, ale też jak go kupić. Jeżeli nie ma się żadnego doświadczenia z tego typu maszynami, warto skonsultować swoje typy i propozycje z osobą, która wie więcej i będzie umieć je racjonalnie ocenić. Warto ją także zabrać ze sobą na oględziny motocykla, szczególnie jeżeli jest to używany egzemplarz. Jeżeli nie ma się takiej osoby, dobrze jest przed zakupem odwiedzić zaufanego mechanika, który zweryfikuje faktyczny stan pojazdu.
Należy także unikać decydowania się na najtańsze oferty z wybranego przedziału modelowego i pojemnościowego. Nie tylko mogą wymagać kolejnych inwestycji i napraw, ale też użytkowanie ich może okazać się niebezpieczne. Aby mieć pewność co do wybranego sprzętu, dobrze jest sprawdzić numer VIN. W raporcie można uzyskać informacje na temat konkretnych specyfikacji, a także o ewentualnych szkodach i kolizjach, które miały miejsce. Po zakupie warto udać się do serwisu lub mechanika i dla pewności sprawdzić stan pojazdu. W końcu bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!