Data publikacji:

Jaki multitool wybrać?

Zestawy narzędziowe typu multitool są jednym z ulubionych i najbardziej przydatnych gadżetów dla rowerzystów oraz majsterkowiczów, którzy podróżują lub pracują w terenie z dala od jakichkolwiek warsztatów. Producenci tych akcesoriów oferują niezwykle bogaty wybór wzorów oraz konstrukcji, posiadających często nawet kilkanaście różnych kluczy i imbusów. Podpowiadamy, jaki multitool więc wybrać.

multitool

Czym jest multitool?

Multitool, często określany też bardziej swojską nazwą – narzędziownik, to gadżet, który doceniają wszystkie osób potrzebujące łatwego w przechowywaniu i przenoszeniu zestawu narzędzi. Znajdują się w nim przede wszystkim klucze, imbusy i śrubokręty w wielu rozmiarach, a także bardziej specjalistyczne narzędzia, takich jak nożyki czy przecinaki itp.

Multitool a scyzoryk

Mimo zbliżonego kształtu i funkcjonalności, multitooli nie należy jednak mylić z klasycznymi scyzorykami. Te drugie skupiają się bowiem na dostarczeniu użytkownikowi jak najbardziej zróżnicowanych przyrządów. Zazwyczaj posiadają co najmniej kilka różnych noży, piłek, cążków lub przecinaków. Poza tym, znajdziemy w nich też pojedynczy śrubokręt, ręczne wiertło, korkociąg oraz otwieracz do puszek i butelek.

Multitool w całości skupia się natomiast na zaoferowaniu właścicielowi jak największej liczby rozmiarów i kształtów kilku konkretnych narzędzi. Chodzi tu przede wszystkim o wspomniane już klucze, imbusy oraz śrubokręty. Z pomocą multitoola nie rozpalimy więc ogniska i nie otworzymy konserwy na biwaku, ale z łatwością wykręcimy już koło większości rowerów.

W przeciwieństwie do scyzoryków, których wygląd i forma jest niezmienna od dziesiątek lat, multitoole korzystają z różnych konstrukcji, a przez to mogą się między sobą dość znacząco różnić. Najczęściej spotkamy się z zestawami zbudowanymi wokół prostokątnej metalowej ramki. Do jej dwóch krótszych brzegów na zawiasach przymocowane są poszczególne narzędzia. W przypadku mniejszych modeli, producenci wykorzystują też sprawdzony format scyzoryka.

Bez względu na konstrukcję, multitoole są najczęściej bardzo kompaktowe i ważą maksymalnie kilkaset gramów. Wytwórcy dołączają do nich czasami też dedykowane pokrowce, które można przyczepić paskiem do wielu powierzchni.

Czemu warto kupić multitool?

Jak zaznaczyliśmy już na wstępie, po multitoole sięgają przede wszystkim rowerzyści. Dobry multitool znajdzie zastosowanie podczas najróżniejszych awarii pojazdu i okaże się szczególnie przydatny podczas dłuższych przejażdżek sportowo-turystycznych. Dzięki niemu wymienimy koło, dętkę, naprawimy tarczę hamulcową lub łańcuch i to bez potrzeby wożenia ze sobą skrzynki z narzędziami. Czasem oszczędzimy sobie też uciążliwego marszu z rowerem, który teoretycznie dałoby się naprawić w maksymalnie kilka minut.

Solidny multitool to wydatek co najmniej stu złotych. Oczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie skorzystamy z niego przez długi czas, ale jego zakup jest inwestycją na lata. Kiedy więc niespodziewanie zajdzie potrzeba jego użycia, będziemy mogli sobie podziękować.

Jak multitool do roweru?

Nawet najbardziej podstawowy multitool będzie przydatny rowerzyście. Minimum jest tutaj jednak obecność przynajmniej kilku kluczy imbusowych (o wielkości od 2 do 5 lub 6 mm), śrubokręta, płaskiego klucza i łyżki do wymiany opon. Fani dwóch kółek powinni jednak dobrze znać swój sprzęt i wybrać optymalny narzędziownik, który posiada klucze i imbusy, odpowiadające śrubom i wkrętom we wszystkich kluczowych miejscach pojazdu. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, czy długość imbusów i kluczy będzie na tyle duża, by dało się nimi manipulować w trudno dostępnych miejscach w naszym wehikule.

To jednak nie wszystko. Większe modele multitooli do roweru, które posiadają nawet kilkadziesiąt różnych narzędzi, mają w zestawie także niezwykle przydatny skuwacz do łańcuchów, wiele rodzajów śrubokrętów krzyżakowych i płaskich, klucze do szprych, klucze torx, a nawet awaryjną pompkę, która zasilana jest nabojami na sprężone powietrze.

Jaki multitool do 100 złotych? Polecane modele

Jeżeli poszukujemy dobrej jakości i solidnego wykonania, w cenie do 100 złotych znajdziemy głównie podstawowe modele multiooli.

Sigma Sport Pocket Tool Medium

Xlc To M10 Q Serie 8

Jaki multitool do 150 złotych? Polecane modele

Multitool w cenie 150 złotych jest już całkiem rozsądną propozycją, która posiada nawet kilkanaście różnych narzędzi.

Unior Euro 17 Multitool

Topeak Ninja 16+

Jaki multitool do 200 złotych? Polecane modele

Modele w cenie do 200 złotych lub wyższej oferują czasami nawet ponad trzydzieci różnych narzędzi, w tym wiele niespotykanych w najtańszych modelach.

Topeak Alien S

Topeak Alien III

autor: Michał Kułakowski