Data modyfikacji:

Jaki uchwyt na telefon do samochodu wybrać?

W obecnych czasach, kiedy praktycznie nie rozstajemy się ze swoimi smartfonami, samochodowy uchwyt na telefon jest akcesorium, bez którego trudno się obejść - szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę, iż korzystanie z telefonu trzymanego w dłoni jest zabronione podczas prowadzenia pojazdu. Taki uchwyt okazać się może zbawieniem, chociażby wtedy, gdy słuchamy muzyki z telefonu połączonego z transmiterem lub często rozmawiamy przez telefon w trybie głośnomówiącym. Jak więc dobrze wybrać samochodowy uchwyt na telefon? Jaki uchwyt na telefon do samochodu wybrać? Sprawdź!
uchwyt do telefonu

Jaki uchwyt na telefon do samochodu jest najlepszy?

Uchwyty samochodowe na telefon - przegląd rodzajów

Uchwyty na smartfona nie są oczywiście monotematyczną kategorią. Istnieje kilka rodzajów tego akcesorium, dzięki czemu każdy kierowca będzie mógł z łatwością dopasować go do swoich indywidualnych potrzeb. Różnica między nimi polega głównie na rodzaju mocowania uchwytu w aucie, a także sposobie, w jaki utrzymywany jest nasz smartfon.

Jakie więc kategorie uchwytów do samochodu wyróżniamy?

  • Uchwyty magnetyczne
  • Mocowane do kokpitu
  • Utrzymywane na kratce nawiewu
  • Regulowane uchwyty utrzymujące telefon mechanicznie (trzymając go z kilku stron)
  • Mocowane do kokpitu
  • Mocowane do szyby
  • Mocowane do lusterka wstecznego
  • Utrzymywane na kratce nawiewu
  • Maty antypoślizgowe (na których można odłożyć urządzenie)

Magnetyczne uchwyty samochodowe na telefon

Działanie tego typu uchwytów opiera się na przyciąganiu magnesów - jednym znajdującym się na uchwycie oraz drugim, który przyklejamy do telefonu lub etui. Istnieje także opcja zakupu specjalnego magnetycznego etui, które będzie kompatybilne z uchwytem tego rodzaju. Dzięki obroto Uchwyty samochodowe oparte o działanie magnesów są różne, ze względu na miejsce mocowania:
  • Uchwyt mocowany do kokpitu.
Tego typu uchwyt wyróżnia się stabilnością mocowania, które polega na przyklejeniu go do kokpitu samochodu. Dzięki dowolności w miejscu mocowania, można je łatwo dostosować, tak, aby mieć wygodny dostęp do ekranu z pozycji kierowcy.

Uchwyt utrzymywany przez kratkę nawiewu.

Ten rodzaj mocowania ma to do siebie, że trzymane urządzenie ani trochę nie ogranicza kierowcy widoczności drogi, ponieważ nie nachodzi na szybę. Taki uchwyt wsuwa się w kratkę wentylacyjną. Dużą zaletą takiej opcji jest to, że kierowca może mieć swojego smartfona zawsze na wyciągnięcie ręki, nie oddalając jej zbytnio od kierownicy.

Większość magnetycznych uchwytów, niezależnie od rodzaju mocowania w samochodzie, posiada magnes umieszczony na kulce, co umożliwia wygodne obracanie urządzenia przyczepionego do magnesu.

Uchwyty utrzymujące telefon mechanicznie

Mechaniczne, lub inaczej - grawitacyjne uchwyty samochodowe, utrzymują urządzenie trzymając go z kilku stron regulowanymi elementami, zazwyczaj otulonymi pianką lub gąbką, która ma za zadanie chronić urządzenie przed potencjalnym zarysowaniem. Zazwyczaj tego typu uchwyty można łatwo zablokować, co ma zapobiegać wydostaniu się urządzenia. Istnieje spory wybór rodzajów takich uchwytów, ze względu na miejsce mocowania w samochodzie: 
  •  Uchwyty mocowane do kokpitu.
W przypadku mocowania tego rodzaju, mamy dużą dowolność - uchwyt możemy zamontować w dowolnym miejscu deski rozdzielczej. Tego typu uchwyty zapewniają dużą stabilność, uniwersalność oraz łatwy dostęp do urządzenia, które znajduje się w zasięgu ręki kierowcy.
  • Uchwyty mocowane do przedniej szyby.
Niewątpliwie zaletą takich uchwytów jest to, że w większości przypadków posiadają one długą lub wyciąganą teleskopowo nóżkę. Zapewnia to dowolność w ustawianiu bliskości oraz kąta nachylenia względem kierowcy. Ich wadą natomiast może być to, że lekko ograniczają widoczność, zakrywając kawałek szyby - jest to jednak kwestia odpowiedniego ustawienia i przymocowania uchwytu.
  • Uchwyty mocowane do lusterka wstecznego.
Takie uchwyty montujemy na lusterku wstecznym. W pewien sposób wiszą one na nim, "trzymając się" lusterka z kilku stron. Taki uchwyt zapewni umieszczenie urządzenia w zasięgu wzroku kierowcy. Świetnie sprawdzą się dla kierowców, którzy używają swojego smartfona jako nawigacji. 
  • Uchwyty mocowane do kratki nawiewu.
uchwyt do telefonu
Podobnie jak w przypadku magnetycznych uchwytów, które mocujemy na kratce wentylacyjnej, taki typ zapewnia kierowcy posiadanie telefonu zawsze pod ręką. Jednocześnie w żaden sposób nie zasłania szyby, a zatem zwiększa bezpieczeństwo jazdy w stosunku do uchwytów mocowanych na szybie lub desce rozdzielczej.

Maty antypoślizgowe jako uchwyt samochodowy do telefonu

Mimo, że nie jest to w dosłownym tego słowa znaczeniu uchwyt, tak pełnić może podobne funkcje. Maty antypoślizgowe, które umieszczamy na desce rozdzielczej, będą idealne dla osób które po prostu chcą mieć telefon w zasięgu wzroku, chociażby aby nie zapodział się w kieszeniach lub odmętach damskich torebek. Ponadto, urządzenia pozostawione na macie będą zawsze pod ręką. Oprócz telefonu, na takiej macie umieścić możemy inne ważne rzeczy - portfel, dokumenty czy klucze; tak więc zdecydowanie można powiedzieć, iż wyróżnia ją funkcjonalność i uniwersalność. Co prawda korzystając z maty zamiast typowego uchwytu, nie będziemy mogli korzystać na przykład z nawigacji, jednak jeśli to nie jest priorytetem kierowcy - taka mata spełni swoją funkcję, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo urządzeń podczas jazdy, pozostawiając smartfon lub tablet w polu widzenia kierowcy.

Jak wybrać uchwyt samochodowy na telefon

Po tak gruntownym przeglądzie dostępnych rodzajów uchwytów (których z czasem na pewno będzie jedynie przybywać), każdy będzie mógł przemyśleć swoje preferencje i na ich podstawie dobrać idealne akcesorium. Sprawienie sobie takiego gadżetu z pewnością zwiększy wygodę kierowcy oraz bezpieczeństwo jazdy, w stosunku do trzymania telefonu w torebce lub kieszeni, a także zapewni ochronę urządzenia.
Autorka: Aleksandra Olszewska