Data modyfikacji:

Jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii?

Kiedy planujesz obniżyć masę ciała, a masz ograniczony czas, każda dodatkowa kaloria ma znaczenie. Wiedząc, jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii, masz szansę zoptymalizować swój trening i dobrze go wykorzystać. Wiele osób uważa, że im bardziej intensywne ćwiczenie, tym lepszy efekt. To prawda, ale znaczenie mają również inne czynniki. Trening powinien zatem być dobrze przemyślany. Osoby zaawansowane mogą sobie pozwolić na więcej, ponieważ mają dobrą kondycję i dobrze znają swoje ciało. Inaczej sprawa ma się z początkującymi. Szukając ćwiczeń, które spalają najwięcej kalorii, muszą uwzględnić swoje ograniczenia.
jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii

Jaki trening spala najwięcej kalorii? Problem początkujących

Żeby ocenić, jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii i jednocześnie będą dla ciebie korzystne, musisz uwzględnić stan swojego organizmu. Wiadomo, że ujemny bilans kaloryczny prowadzi do stopniowego spadku masy ciała, a to oznacza, że musisz spalać więcej kalorii, niż dostarczasz z dietą. Wydawałoby się zatem, że korzystne jest szukanie takiego sposobu na trening, który jest maksymalnie nastawiony na ich spalanie. Problem w tym, że osoby początkujące nie będą w stanie wykonywać większości najbardziej intensywnych ćwiczeń przez dłuższy czas, ponieważ nie dadzą rady kondycyjnie.
Kiedy dopiero zaczynasz przygodę z aktywnością fizyczną, a twoim celem jest utrata kilogramów, musisz zadać sobie pytanie, które ćwiczenia spalają najwięcej kalorii i jednocześnie są możliwe do regularnego wykonywania. Na przykład bieganie jest bardzo intensywne, jednak jeśli dopiero pracujesz nad poprawą kondycji, będziesz w stanie przebiec bez odpoczynku jedynie kilka minut. Na początek korzystne będą dla ciebie zatem marszobiegi lub nawet wyłącznie spacery w szybkim tempie.
Pracując nad wydolnością, której poprawa umożliwi intensywniejsze treningi, wykonuj treningi aerobowe, w czasie których twoje tętno osiąga około 60–70% tętna maksymalnego. Żeby nad tym panować, kup pulsometr lub opaskę sportową, które umożliwią stałą kontrolę. Jeśli nie masz takiej możliwości, staraj się utrzymać takie tempo treningu, by bez trudu móc rozmawiać – to oznaka, że nie jest ono zbyt duże.

Jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii? Propozycje dla aktywnych

Jeżeli na co dzień jesteś aktywny, nie musisz się ograniczać i wybierać lekkich ćwiczeń – sięgaj po różne rodzaje aktywności i przekonaj się, która z nich najbardziej ci odpowiada. Pamiętaj, że im większa intensywność, tym spalonych kalorii będzie więcej. Jakie ćwiczenie spala najwięcej kalorii?

Skakanka

Szybkość spalania kalorii podczas podskoków zależy od prędkości treningu. Im więcej skoków wykonasz w ciągu minuty, tym lepsze rezultaty uzyskasz. Już pół godziny wystarczy, żeby spalić 400 kalorii, a jeżeli kupisz skakankę z obciążeniem, będzie ich jeszcze więcej. Żeby monitorować swoje osiągnięcia, możesz zaopatrzyć się w sprzęt z praktycznym licznikiem.

Sprint

Bieganie jest idealnym sportem dla odchudzających się. Chociaż pierwsze tygodnie pracy nad wydolnością u osób początkujących są trudne, później robi się coraz przyjemniej. Jeśli zdecydujesz się na systematyczne bieganie, czeka cię nie tylko poprawa kondycji i siły mięśni, ale masz też szansę poczuć, czym jest euforia biegacza.
Ćwiczenie, które spala najwięcej kalorii, to bardzo szybki bieg, podczas którego dajesz z siebie wszystko. Trucht również daje zadowalające rezultaty, jednak im intensywniej biegasz, tym więcej kalorii tracisz.

Pływanie stylem motylkowym

Basen to jedno z najlepszych miejsc na trening ogólnorozwojowy, polecany jest również osobom, które się odchudzają. Jeżeli trenujesz pływanie już dłuższy czas, możesz pozwolić sobie na najwyższy poziom trudności. Jakie ćwiczenie na basenie spala najwięcej kalorii? Zdecydowanie pływanie stylem motylkowym, które angażuje do pracy całe ciało i jest bardzo wyczerpujące. Wykonywane poprawnie pozwoli ci spalić w ciągu godziny niemal 1000 kalorii.

Szybka jazda na rowerze

Jadąc spokojnym tempem na rowerze po płaskim terenie, spalisz w ciągu godziny 250–300 kalorii, natomiast przyspieszając, możesz dojść do 1000 kalorii! Żeby tak się jednak stało, powinieneś rozwinąć prędkość powyżej 30 km/h, co jest możliwe wyłącznie dla zaawansowanych rowerzystów. Dobre efekty osiągniesz również na domowym rowerku spinningowym.

Jakie ćwiczenia w domu spalają najwięcej kalorii? Wypróbuj trening HIIT

HIIT to skrót oznaczający High Intensity Interval Training, nazywa się go również treningiem interwałowym. Jeśli zastanawiasz się nad ćwiczeniami, które spalają najwięcej kalorii w krótkim czasie, to właśnie odpowiedź na twoje potrzeby. HIIT polega na naprzemiennym wykonywaniu ćwiczeń o różnym tempie. Najbardziej intensywny wysiłek trwa krótko, reszta to trening cardio. Całość powinna się zamknąć w około 30 minutach.
Dlaczego właśnie trening interwałowy to ćwiczenia, które spalają najwięcej kalorii? Kiedy trenujesz najintensywniej, jak potrafisz, nawet jeśli trwa to krótko, nagle wzrasta zapotrzebowanie na energię, organizm nie nadąża z transportowaniem tlenu, a w komórkach zaczyna go brakować. Wtedy ulegają zużyciu zapasy cukrów. Po treningu organizm spłaca tak zwany dług tlenowy i z dużym wysiłkiem wracając do stanu równowagi, spala kalorie jeszcze wiele godzin po ćwiczeniach.
HIIT możesz wykonywać na siłowni lub poza domem, ale to również przykład jednego z najlepszych sposobów na utratę kilogramów we własnych czterech ścianach. Nie potrzebujesz też do tego żadnego specjalistycznego sprzętu, ale oczywiście jeżeli go posiadasz, dodatkowo urozmaicisz ćwiczenia i osiągniesz jeszcze lepsze efekty. Jako pomoc doskonale sprawdzą się hantle.
Bez względu na to, jaki rodzaj treningu wybierzesz, pamiętaj o tym, żeby zadbać o rozgrzewkę i stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń. Wtedy masz szansę na osiągnięcie wymarzonych rezultatów.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym