Data publikacji:

Jakie kolory pasują do siebie najbardziej?

Jeśli nie jesteś mistrzem stylu, być może sprawia ci trudność dopasowywanie do siebie ubrań. Koszula, spodnie, marynarka, a do tego odpowiedni krawat – komponowanie codziennych lub odświętnych stylizacji jest jak układanka, w której wszystko powinno tworzyć harmonijną całość. Jak ułatwić sobie to zadanie? Sprawdzając, jakie kolory pasują do siebie najbardziej. Przeczytaj nasze rady, a twoje życie stanie się znacznie prostsze.
jakie kolory pasują do siebie najbardziej

Przeczytaj również: Jak zrobić porządek w szafie? Od czego zacząć?

Skąd wiadomo, jakie kolory pasują do siebie najbardziej?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pewne kolory świetnie razem wyglądają, podczas gdy patrzenie na niektóre połączenia wywołuje zgrzyt? Skąd wiadomo, jakie kolory pasują do siebie najbardziej? Styliści i dekoratorzy posługują się w swojej pracy tak zwanym kołem barw. Jeśli ty również zaczniesz się nim posługiwać, rozwiążesz w ten sposób wiele problemów podczas zakupu ubrań i znacznie łatwiej będzie ci dobierać elementy stroju.
Gdy spojrzysz na koło barw, zobaczysz znane ci kolory stopniowo przechodzące w następne. Przypomina to tęczę, jednak uwzględnia również odcień i stopień nasycenia. W modzie i designie wykorzystuje się koło, dopasowując do siebie kolory pokrewne lub przeciwstawne.
  • Kolory pokrewne – znajdują się na kole w bezpośrednim sąsiedztwie. Jakie kolory pasują do siebie najbardziej? Na przykład niebieski i granat lub zielony i żółty.
  • Kolory przeciwstawne – znajdują się dokładnie po przeciwnych stronach. Jest to na przykład zieleń i czerwień lub niebieski i pomarańczowy.
  • Kolory neutralne – koło barw ich nie uwzględnia. Oznacza to, że biel, szary lub czarny możesz łączyć tak jak chcesz, zarówno ze sobą wzajemnie, jak i z bardziej wyrazistym kolorami.

Zasada złotej trójki

Próbujesz zaplanować stylizację i wiesz już, jakie kolory pasują do siebie najbardziej? Pamiętaj też o tym, by nie przesadzić z ilością barw w swoim zestawie. Kieruj się zasadą złotej trójki, która mówi o tym, żeby łączyć ze sobą maksymalnie trzy kolory – dotyczy to zarówno podstawowych elementów odzieży, jak i dodatków.

Monochromatyczne stylizacje

Ciekawym pomysłem, zwłaszcza dla minimalistów, są stylizacje, które opierają się w całości na jednym kolorze, który pojawia się w różnych odcieniach i stopniach nasycenia. Możesz zbudować w ten sposób całą swoją szafę, dzięki czemu codzienny dobór stroju stanie się jeszcze łatwiejszy.
Jakie kolory najbardziej do siebie pasują? Te, które znajdziesz na jednym kawałku koła barw, jeden pod drugim. Weź jednak pod uwagę, że wyraziste, jaskrawe barwy najczęściej nie sprawdzają się zbyt dobrze w przypadku mężczyzn, ponieważ większość panów lepiej czuje się w stonowanych, neutralnych kolorach. Monochromatyczne stylizacje mogą opierać się również na czerni, szarościach, brązach lub granacie.

Jakie kolory najbardziej do siebie pasują? Bezpieczne zestawienia

Na początku przygody z modą najłatwiej dopasowywać do siebie ubrania w kolorach pokrewnych oraz neutralnych lub tworzyć stylizacje monochromatyczne. Męskie zestawy bardzo często opierają się na neutralnej, bezpiecznej bazie, urozmaiconej bardziej wyrazistymi elementami odzieży, w tej roli sprawdzają się na przykład kolorowe koszule.

Dopasuj kolory do urody

Czasami tak bardzo skupiamy się na tym, jakie kolory pasują do siebie najbardziej, że nie bierzemy pod uwagę, w których z nich wyglądamy najlepiej. To duży błąd. Ubrania noszone przy twarzy powinny pasować do twojej urody. Dobieraj je do barwy swoich oczu, cery i włosów, dzięki temu podkreślisz swoje atuty.
Panowie obdarzeni chłodną urodą powinni sięgać po zimniejsze odcienie, w przeciwieństwie do mężczyzn o ciepłym typie kolorystycznym. Co ciekawe, nawet biel ma różne odcienie – inaczej będzie wyglądała śnieżnobiała koszula, a inaczej ta w kolorze kości słoniowej.
Mając wiedzę o tym, jakie kolory pasują do siebie najbardziej i które z nich są najlepsze właśnie dla ciebie, masz szansę tworzyć coraz ciekawsze i harmonijne stylizacje, w których z pewnością będziesz wyglądał efektownie.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym