Data publikacji:

Jakie rękawice bokserskie kupić? Rozmiary rękawic bokserskich

Zakup pierwszych rękawic bokserskich to dla każdego zawodnika wielki moment. Dobrze dobrane rękawice są niezbędnym elementem treningu i warto wybrać je rozsądnie. To bowiem wygodne rękawice chronią dłonie przed kontuzjami i zapewniają bezpieczeństwo podczas treningów, sparingów i walk. Jakie rękawice bokserskie kupić? Wyjaśniamy, jak dobrać odpowiedni rozmiar.

jakie rękawice bokserskie

Rękawice bokserskie dla początkującego

Zakup rękawic bokserskich nie powinien być pochopny. Nawet pierwsze rękawice bokserskie dla amatora powinny być wykonane profesjonalnie, z zachowaniem wszelkich standardów. W internecie znajdziesz wiele tanich modeli rękawic, które są raczej zabawką lub ozdobą pokoju, a nie sprzętem do walk.

Pamiętaj, że dobre rękawice bokserskie mają za zadanie chronić kości twoich dłoni oraz ciało twojego sparingpartnera. Jeśli wybierzesz niskiej jakości rękawice z cienkim wypełnieniem, możesz wyrządzić sobie i innym dużą krzywdę. Walka na gołe pięści jest surowo zabroniona.

Sprawdź również, jaki strój na siłownę męski będzie najlepszy.

Jak dobrać rozmiar rękawic bokserskich?

Dobór odpowiedniego rozmiaru rękawic nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Sytuacji nie ułatwia chociażby fakt, że najpopularniejsza skala rozmiaru wyrażona jest w uncjach (OZ) i odnosi się do wagi, a nie wielkości. Oznacza to, że ze względu na różną budowę, rękawice o tej samej wadze mogą nieco różnić się objętością czy kształtem.

Najmniejsze rękawice bokserskie mają 6 OZ, a największe osiągają nawet 20 OZ. Niektórzy producenci wyróżniają także rękawice dla dzieci oraz kobiet, dzięki czemu dobranie rozmiaru jest łatwiejsze. Rękawice powinny być dopasowywane nie tylko do wielkości dłoni, ale i wagi oraz muskulatury pięściarza. Podczas walk wagi rękawic obu bokserów są takie same. Najpopularniejszy rozmiar rękawic bokserskich to 10 OZ.

Rozmiary rękawic bokserskich:

  • rękawice 6 - 8 OZ – są to rękawice dla dzieci oraz kobiet o małych dłoniach,
  • rękawice 10 - 12 OZ – najpopularniejszy typ rękawic. Wybierane są przez przez kobiety o standardowych dłoniach i mężczyzn, którzy mają małe dłonie,
  • rękawice 14 OZ – przeznaczone dla mężczyzn o średniej wielkości dłoniach,
  • rękawice 16 OZ – stworzone z myślą o zawodnikach wagi ciężkiej. Zalecane mężczyznom o dużych dłoniach.

Rękawice bokserskie treningowe – czym różnią się od klasycznych?

Na treningach wykonywanych jedynie na sprzęcie używane są czasem przez bokserów tzw. rękawice treningowe. Mają mniej wypełnienia, są lżejsze, a ich powierzchnia uderzenia jest znacznie skromniejsza. Mniejsze rękawice pozwalają na precyzyjną naukę ciosów i nie męczą tak bardzo w trakcie treningu.

Grube wypełnienie nie jest w tym przypadku konieczne, bowiem część energii zamortyzują miękkie tarcze, worki czy gruszki. Rękawice treningowe mają często rozmiarówkę znaną z branży odzieżowej, czyli od S do XL.

Po drugiej stronie skali stoją rękawice stworzone z myślą o sparingach. Te mają z kolei znacznie większą objętość i są bardzo miękkie. Duże rękawice sparingowe ułatwiają obronę przed ciosami i minimalizują ryzyko kontuzji. Do treningów z partnerem wybiera się najczęściej rękawice 12, 14 lub 16 OZ.

Jakie rękawice bokserskie wybrać – skórzane czy syntetyczne?

Najbardziej klasycznym materiałem do produkcji rękawic bokserskich jest skóra, np. kozia, bydlęca lub cielęca. Naturalny materiał jest bardzo odporny na uszkodzenia, nie pęka i zapewnia pięściarzowi duży komfort. Skórzane rękawice bokserskie przepuszczają powietrze, dzięki czemu dłonie nie pocą się tak mocno i zachowanie higieny jest znacznie łatwiejsze.

Dodatkowo rękawice te są znacznie trwalsze i zachowują dobry wygląd przez długi czas. Jeśli chcesz zainwestować w wysokiej jakości rękawice, które będą ci służyć przez wiele lat, wybierz rękawice bokserskie z naturalnej skóry.

Jakie zalety mają rękawice ze skóry syntetycznej? Niewątpliwym plusem jest zdecydowanie niższa cena. Ceny syntetycznych rękawic bokserskich rozpoczynają się już od ok. 100 zł, a modele wykonane z naturalnej skóry kosztują przynajmniej drugie tyle. Modele z syntetycznego materiału nie muszą być jednak złe.

Choć nie są tak wytrzymałe i przyjemne w obyciu, dla początkującego miłośnika pięściarstwa będą w sam raz. Niedrogie rękawice bokserskie pozwolą wdrożyć się w trening bokserski i złapać bakcyla.

Rękawice bokserskie wiązane czy na rzepy – które warto wybrać?

Największym poważaniem w świecie bokserskim cieszą się rękawice wiązane na sznurowadła. Są przy tym najwygodniejsze i można je dobrze dopasować do ręki. Dodatkowo wiązanie się nie zużywa i nie puszcza w trakcie walki, więc kontrola nad rękawicą jest znacznie lepsza.

Trzeba jedna pamiętać, że zawiązanie i zdjęcie rękawic wymaga pomocy drugiej osoby. Jeżeli zamierzasz trenować samodzielnie, wybierz rękawice na rzepy. Być może nie są tak dobrze dopasowane i szybciej się zużywają, ale da się je obsługiwać bez niczyjej pomocy.

Co kupić oprócz rękawic bokserskich?

Na koniec przypomnimy o akcesoriach, które warto zakupić wraz z rękawicami bokserskimi. Mowa oczywiście o bandażach i opaskach bokserskich. Zapewnią znacznie lepszą stabilność rękawic oraz usztywnią nadgarstki, co uchroni je przed kontuzjami i przeciążeniem. Dodatkowo bandaże wchłoną pot i pomogą utrzymać higienę wewnątrz rękawic.

Zakup własnych rękawic bokserskich to niewielki wydatek, który zdecydowanie umili ci treningi bokserskie. Co więcej, przydadzą się nie tylko do walk czy typowo pięściarskich planów. Krótka sesja treningowa na worku bokserskim może być także świetnym sposobem na rozładowanie emocji, rozgrzewkę przed treningiem siłowym lub samodzielną sesją cardio.

Autor: Szymon Sonik