Data publikacji:

Jakie rękawiczki nitrylowe dla mechaników wybrać?

Pracujesz w warsztacie samochodowym i zastanawiasz się, jakie rękawiczki nitrylowe dla mechaników kupić? A może zwyczajnie lubisz grzebać we własnym aucie i szukasz wytrzymałych rękawic? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz poniższy poradnik. Podpowiadamy w nim, na co zwracać uwagę, wybierając wytrzymałe rękawice do warsztatu. Ponadto wyjaśniamy, dlaczego rękawice nitrylowe są tak chętnie wybierane i co sprawia, że według niektórych uważane są za najlepsze rękawice dostępne na rynku. Zapraszamy do lektury!
rękawiczki nitrylowe dla mechaników

Jakie rękawiczki nitrylowe dla mechaników kupić? Dlaczego warto wybrać rękawice nitrylowe?

Zanim podpowiemy, jakie rękawiczki nitrylowe dla mechaników kupić, to najpierw zastanówmy się w ogóle, dlaczego rękawice nitrylowe są uznawane za jedne z najlepszych.
Rękawiczki nitrylowe to rękawiczki jednorazowe. Są podobne do rękawic lateksowych używanych np. przez lekarzy. Czy rękawiczki jednorazowe sprawdzają się w warsztacie, gdzie często używa się grubych rękawic wielorazowych? Tak. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Takie rękawice lepiej przylegają do dłoni, a więc będą wygodniejsze i świetnie sprawdzą się do precyzyjnych prac z małymi elementami – a takie też zdarzają się w mechanice.
Co wiemy o nitrylu? Robocze rękawice dla mechaników wykonane z nitrylu są o wiele lepsze niż te z lateksu. Przede wszystkim są bardziej wytrzymałe i odporne na niskie temperatury oraz wszelkie uszkodzenia, np. rozerwanie. Co istotne, nitryl nie uczula. Jest to więc idealna opcja dla osób, które nie mogą korzystać z rękawic lateksowych m.in. właśnie z tego powodu. Warto też wspomnieć, że rękawice nitrylowe są dość odporne na działanie wszelkich chemicznych substancji. Nie są niezniszczalne, ale zapewnią zdecydowanie lepszą ochronę niż rękawiczki lateksowe.
Czy rękawiczki nitrylowe mają jakieś wady? Niestety są mniej rozciągliwe niż rękawice lateksowe, co na początku stosowania może być uciążliwe. Jesteśmy jednak pewni, że z czasem się do nich przyzwyczaisz i docenisz rękawice nitrylowe za ich liczne zalety.

Jakie rękawiczki do warsztatu? Podpowiadamy, jak wybrać dobre rękawice nitrylowe

Odpowiednie rękawiczki dla mechanika samochodowego są niezwykle istotne. Do precyzyjnych prac z niewielkimi elementami świetnie sprawdzą się rękawice nitrylowe. O ich zaletach pisaliśmy już we wcześniejszych akapitach. Teraz zastanowimy się, jak wybrać te najlepsze i na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupów.
Rękawice nitrylowe to rękawice mocno dopasowane do dłoni. Aby spełniały więc swoje zadanie, muszą być odpowiednio dobrane – i mamy tutaj na myśli rozmiar. Oczywiście rękawice nitrylowe występują w kilku rozmiarach. Najlepiej byłoby je sprawdzić, przymierzając je. Jednak kupując rękawice przez internet, nie zawsze jest taka możliwość. Jak więc sobie z tym poradzić? Po prostu zmierz swoje dłonie.
Kupując rękawice nitrylowe, na stronie producenta znajdziesz informację o ich wielkości. Ta jest podana w centymetrach. Ale co oznacza ta liczba? To nic innego jak obwód dłoni (bez kciuka) mierzony na wysokości kostek. Potrzebujesz więc elastycznego centymetra krawieckiego.
Warto wspomnieć, że rozmiary różnią się w zależności od tego, czy kupujesz rękawice nitrylowe dla mężczyzny, czy dla kobiety. Na stronie producenta powinna być więc podana dokładna rozmiarówka właśnie z podziałem kobieta/mężczyzna.
Niektóre rękawice nitrylowe są w środku wysypane pudrem. Dlaczego? Dodatek pudru, talku lub skrobi ziemniaczanej sprawia, że takie rękawiczki o wiele łatwiej się zakłada i zdejmuje. Niemniej jednak rękawice używane w warsztacie powinny być rękawicami bez pudrowymi. Wtedy będą o wiele lepiej dopasowane do dłoni. A tobie w takich rękawicach będzie się o wiele wygodniej pracować.
Rękawice nitrylowe mogą mieć różne kolory. Na niektórych stronach czy forach internetowych znajdziesz jednak błędne informacje mówiące o tym, że kolor ma wpływ na jakość i wytrzymałość rękawic nitrylowych. I tak przykładowo rękawice czarne mają być wytrzymalsze i bardziej odporne niż rękawice niebieskie. Ale czy to prawda? Nie. To jeden z większych mitów dotyczących rękawic dla mechanika samochodowego. Kolor rękawic nitrylowych nie ma żadnego znaczenia. Pełni tylko funkcje estetyczne. Przykładowo na czarnych rękawicach smar nie jest tak widoczny jak na rękawicach niebieskich.
Rękawiczki dla mechanika samochodowego powinny być wykonane z najlepszych i bardzo trwałych materiałów. I właśnie takie są rękawice nitrylowe. Niestety wiele sklepów oszukuje swoich klientów i sprzedaje rękawice nitrylowe, które mają jedynie dodatek nitrylu albo w ogóle nie mają go w swoim składzie. Zatem warto uważać na oszustów. Jak więc rozpoznać, czy rękawice naprawdę są wykonane z nitrylu?
Nie da się tego potwierdzić na 100 procent. Jedyne, co możesz zrobić, to wybierać towar od sprawdzonych producentów i kupować go w dobrze opiniowanych sklepach. Zwracaj też uwagę na cenę. Rękawice nitrylowe są produktem nieco droższym niż rękawiczki jednorazowe wykonane z różnych mieszanek gum. Jeśli więc za opakowanie rękawic nitrylowych sprzedawca podaje podejrzanie niską kwotę, to wówczas należy dobrze przemyśleć ten zakup – być może sprzedaje podróbki.
A ty, pracowałeś kiedyś w rękawicach nitrylowych? Uważasz, że takie rękawice są przydatne w warsztacie czy według ciebie to raczej zbędny zakup?
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.