Data modyfikacji:

Krawat czy mucha na wesele? Co wybrać?

Do dnia ślubu przygotowujemy się zazwyczaj bardzo długo. Kobiety szukają wymarzonej sukni ślubnej, panowie natomiast, dobierając strój dla siebie, w pewnym momencie stają przed dylematem, co będzie lepsze: krawat czy mucha na wesele? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a ostateczna decyzja zależy zarówno od reszty stroju, jak i indywidualnych upodobań pana młodego. Mucha może być również ciekawym wyborem dla gości zaproszonych na uroczystość. Co wybrać na weselę – muszkę czy krawat? 

Krawat czy mucha na wesele – od czego zależy wybór? 

Na co dzień większość mężczyzn wybiera do garnituru krawat. Prawdopodobnie stąd bierze się rosnąca popularność muszek jako elementu ubioru pana młodego. Mężczyźni sięgają po ten ciekawy dodatek do stroju, chcąc podkreślić wagę chwili oraz wyróżnić się z tłumu. Mucha jest zdecydowanie bardziej odświętna, pasuje również idealnie do stylu retro, który często bywa głównym motywem wesela. Z drugiej strony nie każdemu będzie do twarzy z takim dodatkiem, co warto wziąć pod uwagę, chcąc wywołać jak najlepsze wrażenie. Nawet kiedy decyzja zostanie podjęta, pozostaje jeszcze wybór odpowiedniego krawata czy muchy na wesele, co również przysparza wielu kłopotów. 
Wśród największych zalet muchy można wymienić oryginalny wygląd i swobodę ruchów, jaką zapewnia. Krawat, ze względu na to jak powszechnie jest używany, gwarantuje natomiast zachowanie formalnego, bardziej neutralnego stylu.
Wybierając dodatki do stroju weselnego, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy: 
  • wygląd wybranego garnituru, fraka lub smokingu, 
  • budowę ciała i osobowość pana młodego lub gościa weselnego, 
  • styl uroczystości, 
  • porę roku i miejsce, w którym odbywa się wesele. 
Z pewnością nie każdy mężczyzna będzie czuł się dobrze, zakładając muchę. Wolisz dobrze znane, bezpieczne rozwiązania? Zdecyduj się na krawat. Jeżeli mucha to dla ciebie nowość, możesz również spróbować przyzwyczaić się do niej przed swoim wielkim dniem. 
Postawni mężczyźni o większej twarzy zazwyczaj zdecydowanie lepiej wyglądają w dobrze dobranych krawatach, które optycznie wyszczuplają. Mucha może sprawić, że twarz będzie wydawała się jeszcze szersza, co nie jest szczególnie pożądane. 
Co ciekawe, muszka pasuje zarówno do bardzo formalnego stroju, jak i do stylizacji casualowych, w których coraz częściej mężczyźni pojawiają się na weselach, również w roli pana młodego. W takiej formie sprawdzi się doskonale w czasie plenerowego, letniego wesela. 

Mucha czy krawat na wesele dla pana młodego? 

Być może zabrzmi to przekornie, jednak w gruncie rzeczy nie ma wielkiego znaczenia czy na wesele wybierzesz krawat, czy muchę, pod warunkiem, że będziesz dobrze czuł się w swojej skórze, a za kilka lat uśmiechniesz się z sentymentem, podziwiając zdjęcia z imprezy. W każdym z tych dodatków możesz wyglądać rewelacyjnie, kluczem do sukcesu jest idealne dobranie dopełnienia stroju do swojego wyglądu i osobowości. 
Wybierając muchę, pan młody może być pewien, że zwróci na siebie uwagę pośród tłumu gości. Podkreśli też wyjątkowość niezwykłego dnia i będzie miał szansę pokazać swoją indywidualność, co nie zawsze jest łatwe, gdy trzeba dostosować się do ogólnie przyjętego dress code’u. 
Krawat czy mucha na wesele jako gość? 
Wkrótce będziesz gościem na weselu i rozważasz: muszka czy krawat? Dobrym pomysłem będzie wybadanie czy być może panu młodemu zależy na wyróżnieniu się przy pomocy muchy. Jeśli tak jest, lepiej wybrać pasujący do stroju krawat. Pamiętaj, że w dniu ślubu najważniejsza jest młoda para i to ona powinna zwracać na siebie uwagę wszystkich zebranych. Być może jednak styl imprezy będzie swobodny i ekstrawagancka mucha w formie zabawnego elementu uzupełniającego strój będzie mile widziana. 

Jak wybrać muchę na weselę? 

Muchy różnią się między sobą wyglądem i rozmiarami. Dzielą się na trzy typy: 
  • motyl – wyróżnia się półokrągłym wykończeniem, ma wysokie skrzydełka, 
  • diament – zakończona jest charakterystycznymi trójkątami, 
  • nietoperz – ma niskie skrzydełka i jest prosto zakończona. 
Najpopularniejsza szerokość muchy to 2,5 cala, jednak warto pamiętać, że mężczyźni o większej masie ciała i szerokiej twarzy powinni decydować się na większe muszki, które będą do nich lepiej pasowały. 
Obecnie bez problemu można kupić muchy, których nie trzeba wiązać, znajdują się na wygodnym pasku lub gumce. Wielu mężczyzn woli jednak klasyczne, wiązane dodatki, szczególnie w tak ważny dzień jak wesele, kiedy każdy szczegół ma znaczenie. 
Jeśli to pan młody poszukuje idealnej muchy czy krawata na swoje wesele, może postawić zarówno na formalną czerń czy biel, jak i na dodatki bardziej ekstrawaganckie. Mucha stwarza wiele możliwości stylizacyjnych, może nawiązywać do elementów stroju panny młodej lub motywu przewodniego wesela. Takie zabawy strojem są bardzo popularne i cenione przez panów, którzy pragną, by ich ubiór zyskał nieco luzu i swobody wśród formalnej ślubnej oprawy. 
Muszka może być wykonana z ciekawego materiału, a także wyróżniać się kolorem lub wzorem. Wszystko zależy od atmosfery, jaką ma mieć impreza, osobowości pary młodej i reszty stroju. Ekstrawaganckie muchy będą pasowały do swobodnych uroczystości, zwłaszcza plenerowych. 

Wybór krawata na wesele 

Bez względu na to czy wybierzesz krawat, czy muszkę, na wesele musisz ubrać się w taki sposób, żeby wszystkie elementy korespondowały ze sobą, tworząc spójną całość. Krawat musi być zatem dopasowany do koloru koszuli oraz garnituru. Częstym wyborem jest klasyczny zestaw – szary lub granatowy garnitur oraz biała koszula. Do takiego kompletu będą pasowały jednolite krawaty w stonowanych, klasycznych kolorach, takich jak niebieski, lub wyraziste, eleganckie barwy, takie jak bordo. 
Wybierając krawat, trzeba też wziąć pod uwagę jego fason – postawni, wysocy mężczyźni powinni decydować się na szersze krawaty o większym węźle, natomiast szczupli panowie lepiej będą wyglądali z wąskim krawatem. 
Autor: Natalia Dymarczyk