Data publikacji:

Jak się pozbyć trądziku na brodzie? Kosmetyki na trądzik dla mężczyzn

Trądzik na brodzie i żuchwie może być wyjątkowo uciążliwym problemem. Jakie są przyczyny jego powstawania oraz jak sobie z nim radzić? Czy trądzik i pryszcze to jest to samo? I wreszcie, jakie kosmetyki pomogą nam w walce z trądzikiem?
trądzik na brodzie

Pryszcze na brodzie – przyczyny, skąd się biorą?

Główną przyczyną powstawania pryszczy na brodzie są zmiany hormonalne. Mówimy wówczas o trądziku hormonalnym. Trądzik hormonalny na brodzie oraz w okolicy żuchwy zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania. W organizmie zachodzi wówczas wiele zmian, które wywołują pryszcze na brodzie. A od czego biorą się problemy z trądzikiem u dorosłych mężczyzn? Zazwyczaj jest to nawrót dolegliwości z czasów młodzieńczych.
Trądzik na żuchwie czy krosty na brodzie są efektem nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Z kolei pracę gruczołów łojowych regulują hormony. Gdy działanie hormonów jest rozregulowane, np. w okresie dojrzewania, wpływają one na nadmierną produkcję sebum. Nadmiar sebum zatyka pory skóry, co sprzyja namnażaniu się bakterii, powstawaniu stanów zapalnych oraz tworzeniu się zaskórników i krost. Problem może się nasilać, gdy stosujemy zbyt ciężkie kosmetyki lub gdy samodzielnie próbujemy wyciskać podskórne pryszcze na brodzie. Wzrasta wówczas ryzyko infekcji czy nawet powstawania blizn.
Do powstawania trądziku może się również przyczynić stres, który zaburza naszą gospodarkę hormonalną. Podobnie może być w przypadku nieprawidłowego stylu życia oraz diety. Skłonność do powstawania wyprysków może być również dziedziczna. Jeżeli ktoś z naszej rodziny miał problem z trądzikiem, wtedy zwiększa się ryzyko pojawienia się go również u nas.

Trądzik na brodzie – czy to jest to samo co pryszcze?

Przyczyną powstawania trądziku oraz pryszczy są zmiany hormonalne w naszym organizmie. W przypadku pryszczy mówimy o pojedynczych zmianach skórnych, które nie wracają lub pojawiają się sporadycznie, np. co kilka tygodni czy miesięcy. Z kolei trądzik wokół ust i na brodzie jest bardziej uciążliwy oraz ma charakter przewlekły. Leczenie trądziku wymaga bardziej skomplikowanego podejścia. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry z użyciem kosmetyków przeciwtrądzikowych może obejmować również leczenie miejscowe zlecone przez dermatologa.
Z dermatologiem warto się skontaktować, kiedy pryszcze na żuchwie oraz brodzie nie znikają po stosowaniu ogólnodostępnych kosmetyków, prowadzą do powstawania blizn lub namnażają się w bardzo szybkim tempie.

Codzienna pielęgnacja brody przy trądziku – praktyczne wskazówki

Codzienna pielęgnacja skóry jest niezwykle ważna i pomoże ograniczyć powstawanie nowych pryszczy. Przede wszystkim należy całkowicie przestać dotykać wypryski, w tym pod żadnym pozorem ich nie wyciskać. Może to prowadzić do powstania infekcji – bakterie mogą się łatwo przedostać do powstałej rany. Wyciskanie może pozostawić po sobie również nieestetyczne blizny.
Pryszcze na żuchwie czy brodzie można również zredukować lub ograniczyć powstawanie nowych poprzez codzienne oczyszczanie skóry. Należy używać płynu lub żelu do oczyszczania skóry – najlepiej przeznaczonego do skóry problematycznej lub trądzikowej. Specjalistyczne kosmetyki znacznie lepiej poradzą sobie z usunięciem różnego rodzaju zanieczyszczeń, potu czy bakterii. Ważne jest, aby używane kosmetyki nie były zbyt agresywne i nadmiernie nie przesuszały skóry. Spowoduje to nadmierne wydzielanie sebum i zatykanie porów.
Przy trądziku pomocne będą również peelingi złuszczające. Pomogą usunąć martwy naskórek, odblokowują pory oraz zmniejszą wydzielanie sebum. Najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne oraz kwasowe. Peeling należy stosować 1–2 razy w tygodniu, dzięki czemu przyspieszymy wymianę komórek oraz produkcję kolagenu.
Na zakończenie pielęgnacji wybierzmy tonik lub krem nawilżający. Pomogą nawilżyć skórę oraz zwiększyć jej naturalną barierę ochronną.

Trądzik na brodzie u mężczyzn – najlepsze kremy i żele oczyszczające

CeraVe Żel myjący przeciw niedoskonałościom 236 ml

Profesjonalny kosmetyk do skóry skłonnej do trądziku i powstawania niedoskonałości. Idealnie sprawdzi się również do skóry wrażliwej i skłonnej do wydzielania nadmiaru sebum. Skutecznie oczyszcza skórę, redukuje nadmiar sebum, zmniejsza niedoskonałości bez naruszania naturalnej bariery ochronnej. Posiada mnóstwo pozytywnych opinii.

Sylveco Rumiankowy żel do twarzy 150 ml

Jest ceniony za skutecznie oczyszczanie skóry twarzy oraz naturalny skład. Jest delikatny i sprawdzi się idealnie dla osób z problematyczną cerą. Skład żelu został wzbogacony ekstraktem z rumianku, który ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antyalergiczne.

BasicLab Enzymatyczny peeling myjący do skóry tłustej, trądzikowej i wrażliwej

Łączy w sobie właściwości złuszczające peelingu enzymatycznego oraz oczyszczającej emulsji do twarzy. Redukuje mikrozapalne zmiany oraz dokładnie oczyszcza pory. Jest delikatny w działaniu i nie narusza naturalnej bariery ochronnej skóry.

Bielenda Dr Medica Acne Krem do skóry tłustej ze skłonnością do trądziku na dzień i noc 50 ml

Ma działanie wspomagające przy redukcji trądziku oraz innych niedoskonałości. Jest łagodny i nie podrażnia skóry. Niektórzy użytkownicy zauważyli poprawę w wyglądzie skóry zaledwie po kilku dniach użytkowania.

Ziaja Pro Program oczyszczający Tonik antybakteryjny do cery trądzikowej 500 ml

Jest wydajny, delikatny oraz ma właściwości antybakteryjne. Atutem toniku jest również przystępna cena.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.