Data modyfikacji:

Krosty na brodzie? Sprawdź, jak się ich pozbyć

Tkliwe i zaczerwienione krosty na brodzie to problem, z którym boryka się bardzo wielu mężczyzn. Wypryski nie tylko pogarszają wygląd, ale też mogą negatywnie wpływać na ogólne samopoczucie: czasem pryszcze na brodzie są po prostu bardzo bolesne. Jak się ich pozbyć? I co robić, by nie powracały? Znamy sposoby!
krosty na brodzie
Czerwone, bolesne, widoczne z dużej odległości. Krosty na brodzie to powód do dyskomfortu i skrępowania, z którym walczy bardzo wielu mężczyzn. Na całe szczęście, pozbycie się ich wcale nie graniczy z cudem. Zacznij od rozpoznania problemu, a następnie zastosuj nasze sposoby na oczyszczenie i wygładzenie skóry brody. Dowiedz się, jak powstają krosty na brodzie i jak się z nimi pożegnać.

Wypryski na brodzie – przyczyny powstawania

Od dłuższego czasu borykasz się z pryszczami na brodzie, a żadna ze stosowanych przez ciebie metod nie przynosi rezultatu? Aby skutecznie pozbyć się krost, należy najpierw zdiagnozować przyczynę ich powstawania. A tych może być kilka.

  • Krosty na brodzie – objaw trądziku pospolitego

Bardzo często wypryski na brodzie są niczym innym, jak następstwem najpopularniejszej choroby skóry, jaką jest trądzik pospolity. Problem zauważalny jest przede wszystkim u osób z cerą tłustą lub mieszaną. Broda znajduje się w tzw. strefie T, bardzo podatnej na nadprodukcję łoju oraz zapychanie porów.

  • Nieprawidłowa pielęgnacja skóry

Jeśli nie przykładasz się do oczyszczania brody podczas codziennej higieny, efektem mogą być właśnie grudkowate krostki. To efekt nagromadzenia zanieczyszczeń w postaci łoju, kurzu i resztek martwego naskórka.

  • Problemy hormonalne – przyczyna krostek na brodzie

Bardzo bolesne, trudne do usunięcia grudki na brodzie mogą zwiastować kłopoty z poziomem hormonów. Te problemy skórne bardzo często występują u osób z podwyższonym testosteronem oraz androgenem.

  • Zła technika golenia

Każdy mężczyzna borykający się z krostami na brodzie powinien przeanalizować, jak traktuje swoją skórę w trakcie golenia. Czy przebiega ono delikatnie, z użyciem odpowiednich produktów, a może szybko i pobieżnie? Krostki na brodzie mogą być bowiem objawem wrastania włosków, co jest z kolei efektem nieodpowiedniego golenia zarostu.

  • Zła dieta – przyczyna wyprysków na brodzie

Fast foody, słodycze, papierosy, alkohol – to najwięksi wrogowie zdrowej cery. Dokładając do tego niedostateczne nawodnienie, uzyskasz  bardzo silny czynnik powodujący krosty, w tym te na brodzie.

Jak pozbyć się wyprysków na brodzie?

Zacznij od wykonania badań kontrolnych u endokrynologa. Sprawdź, czy twój układ hormonalny funkcjonuje prawidłowo. Jeśli krosty na brodzie są wynikiem kłopotów zdrowotnych, to właśnie na ich leczeniu należy się skupić najbardziej.


Przeczytaj także: Jak pozbyć się męskiego trądziku?


Jeśli okaże się, że cieszysz się dobrym zdrowiem, a mimo to masz wypryski na brodzie, wciel w życie poniższe zasady. Gwarantujemy, że efekty pojawią się bardzo szybko.

  • Krosty na brodzie? Zmień sposób pielęgnacji

Żel do mycia twarzy, peeling, tonik – to kosmetyki, które powinny znaleźć się w kosmetyczce każdego mężczyzny. Ich codzienne stosowanie znacznie poprawi stan skóry i sprawi, że krosty na brodzie będą pojawiały się rzadziej.
Wybieraj produkty kosmetyczne zawierające składniki dedykowane skórze problematycznej – cynk, siarkę, kwas salicylowy. Podczas mycia twarzy, skupiaj się na wszelkich jej zakamarkach, w tym także na brodzie. Po oczyszczaniu i tonizacji, warto sięgnąć po krem o właściwościach normalizujących.
Jeśli krosty występują jedynie na brodzie, możesz posiłkować się również żelami i maściami przeznaczonymi do stosowania miejscowego. Takie preparaty działają wysuszająco i kojąco, szybko likwidując stan zapalny oraz obrzęk.

  • Zmień dietę i styl życia

W twoim jadłospisie powinny przeważać warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze, pełne ziarno i dobrej jakości nabiał. Czas pożegnać się z morzem cukru i soli, które spotkać można w słodyczach i fast foodach. Unikaj alkoholu i papierosów – ich zażywanie znacznie pogarsza stan skóry.

  • Odpowiednia technika golenia

Krosty na brodzie bywają efektem nieprawidłowego golenia zarostu. Odtąd przed każdym goleniem wykonuj peeling owłosionej skóry twarzy (w tym celu warto zastosować kosmetyk enzymatyczny). Stosuj dobre i ostre maszynki lub dobrą golarkę elektryczną. Po goleniu nawilż skórę za pomocą specjalnego balsamu lub sięgnij po naturalny olejek roślinny.
Aby zapobiec wrastaniu włosków i krostom, 2-3 dni po goleniu wykonaj delikatny peeling skóry brody – to ułatwi nowym włosom przebicie się na powierzchnię.
Warto pamiętać, że częste golenie jest dla męskiej skóry sporym wyzwaniem – zwłaszcza jeśli dodatkowo jest ona trądzikowa lub wrażliwa. Panowie ze skłonnością do trądziku powinni przemyśleć zapuszczenie nieco dłuższego zarostu, co likwiduje konieczność regularnego podrażniania skóry maszynką.

Wypryski na brodzie: czego nie robić?

Krosty na brodzie bardzo często znikają samoistnie po kilku dniach. Niestety, w wielu przypadkach proste błędy powodują, że stan zapalny powiększa się, a wyprysk goi się znacznie dłużej.
  • Nie wyciskaj i nie rozdrapuj krost na brodzie, nawet jeśli trudno ci się powstrzymać. Skóra sama poradzi sobie ze stanem zapalnym. Twoja ingerencja może skutkować bliznami i przebarwieniami.
  • W trakcie dnia nie dotykaj swojej brody, aby nie przenosić na nią dodatkowych bakterii.

Wypryski na brodzie  - pozbądź się ich samodzielnie

Krosty na brodzie najczęściej związane są z zaniedbaniami pielęgnacyjnymi, złą dietą lub nieprawidłowym sposobem golenia. Małe zmiany sprawią, że zapomnisz o bolesnych i nieestetycznych grudkach.
Autorka: Joanna Stanuch