Data modyfikacji:

Kultowe komiksy PRL – Tytus, Kajko i inni

Obecnie rynek komiksowy zdominowany jest przez japońskie mangi oraz amerykańskie historie o superbohaterach. Były jednak czasy, kiedy w Polsce dostęp do zagranicznych produktów był utrudniony, dlatego popularnością cieszyły się rodzime historie obrazkowe. W tym zestawieniu przyjrzymy się dziesięciu kultowym komiksom PRL.

kultowe komiksy prl

Kultowe komiksy PRL – historie, które warto znać

Czasy funkcjonowania Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej datuje się na lata 1952-1989. Wszystkie komiksy, jakie trafiły do tego zestawienia, zostały wydane właśnie w tym okresie. Zobacz TOP 10 kultowych komiksów polskich z czasów PRL.

Przeczytaj również: Jak czytać komiksy Marvela – kolejność, chronologia

  1. Tytus, Romek i A’Tomek
  2. Kajko i Kokosz
  3. Funky Koval
  4. Kapitan Żbik
  5. Jonka, Jonek i Kleks
  6. Kapitan Kloss
  7. Janosik
  8. Kwapiszon
  9. Gucio i Cezar
  10. Panna Kreseczka

Tytus, Romek i A’Tomek (1957)

Zestawienie kultowych komiksów PRL otwiera seria Jerzego Chmielewskiego. To zdecydowanie pierwsza liga wśród polskich komiksów. Opowieść o dwójce harcerzy, którzy uczłowieczyli małpę, Tytusa, przyjęła się tak dobrze, że marka do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością.

Na przestrzeni lat otrzymaliśmy wiele zbiorczych reedycji, a w międzyczasie do sprzedaży trafiła gra komputerowa oraz zadebiutował serial telewizyjny. Kultowe komiksy z cyklu „Tytus, Romek i A’Tomek” przepełnione są inteligentnym humorem, a także wartościami edukacyjnymi dotyczącymi wielu dziedzin nauki.

Kajko i Kokosz (1972)

Kolejny kultowy komiks z czasów PRL-u, który nadal mocno siedzi w świadomości ludzi. Nic dziwnego, w końcu seria po ponad dwudziestu latach przerwy została wznowiona przez wydawnictwo Egmont.

Autorem marki jest Janusz Christy, który przygotował ciekawą opowieść o dwóch słowiańskich wojach mieszkających w grodzie kasztelana Mirmiła. Początkowo przygody Kajko i Kokosza były wydawane w prasie („Wieczór Wybrzeża” i „Świat Młodych”), a następnie, w latach 80., otrzymały własne albumy.

Funky Koval (1987)

Komiksy o Funkym Kovalu były dowodem na to, że w PRL-u można było również stworzyć historie obrazkowe skierowane do starszego czytelnika. Maciej Parowski, Jacek Rodka i Bogusław Polch nie bali się kontrowersji i krytyki ówczesnego ustroju politycznego.

Historia osadzona została jednak w klimacie science-fiction, który miał pełnić rolę zasłony dymnej. Bez względu na polityczną krytykę kultowe komiksy o Funkym Kovalu stały na światowym poziomie. Miały tylko pecha, że nie były wydane w Stanach, tylko w Polsce.

Kapitan Żbik (1967)

Legendarne komiksy polskie z PRL o mocnym zacięciu politycznym. W tym przypadku nie było jednak mowy o krytyce ustroju, lecz o jego propagowaniu. W końcu bohaterem serii był kapitan Milicji Obywatelskiej, Jan Żbik. W ostatnich latach seria otrzymała reedycję, za którą odpowiada wydawnictwo Ongrys.

Jonka, Jonek i Kleks (1974)

Kultowe komiksy PRL Henryka J. Chmielewskiego opowiadają o szalonych perypetiach dwójki nastolatków i fantastycznej istocie żywiącej się atramentem. Seria zadebiutowała w czasopiśmie „Świat Młodych” w 1974 roku i była kontynuowana przez kolejne 18 lat. W 2013 roku wydano album „W krainie zbuntowanych luster”.

Kapitan Kloss (1971)

„Kapitan Kloss” to cykl komiksów, który został oparty na scenariuszu popularnego ówcześnie polskiego serialu „Stawka większa niż życie”. Dzieło Andrzeja Zbycha i Mieczysława Wiśniewskiego skupiało się na tytułowym agencie J-23 podszywającym się pod niemieckiego kontrwywiadowcę.

Janosik (1974)

„Janosik” to kultowy polski komiks PRL bazujący na serii książek autorstwa Tadeusza Kwiatkowskiego. Był to stosunkowo krótki cykl, który doczekał się zaledwie sześciu albumów.

Kwapiszon (1975)

Największym atutem „Kwapiszona” był nietypowy styl artystyczny. Komiks bazował na autentycznych zdjęciach, na które był nakładany ręcznie rysowany główny bohater. W 2009 roku podjęto próbę reaktywacji marki przez wydanie dziewiątego tomu.

Gucio i Cezar (1966)

Czarno-biały komiks, który pojawiał się na łamach czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Łącznie powstało dziewiętnaście odcinków, na podstawie których zrealizowano potem serial animowany. W 2011 roku do sprzedaży trafił zbiorczy tom zawierający wszystkie historie o Guciu i Cezarze.

Panna Kreseczka (1958)

Kolejny kultowy komiks PRL tworzony z myślą o czasopiśmie „Świerszczyk”. Obecnie przygody Panny Kreseczki można znaleźć w zbiorze przygotowanym przez wydawnictwo Muza.