Data publikacji:

Jak wybrać loafersy do garnituru? Jak nosić loafersy do garnituru?

Loafersy to taki rodzaj obuwia, który powinien mieć w szafie każdy mężczyzna. Zobaczyć je można też w wielu stylizacjach kobiecych. Charakteryzują się sztywną konstrukcją, przez co niektórzy zastanawiają się, czy można założyć loafersy do garnituru. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie, podpowiemy, z czym łączyć loafersy, oraz wytłumaczymy różnice pomiędzy nimi a mokasynami.
loafersy do garnituru

Czym są loafersy, a czym zamszowe mokasyny do garnituru?

Loafersy to buty z niską cholewką, które wsuwamy na stopy. Nie znajdziemy na nich żadnych zapięć, klamerek czy sznurówek, które pełniłyby inne funkcje niż dekoracyjne. Mają niewielki obcas, który dodaje im nieco elegancji, a cholewka i podeszwa to dwa całkowicie różne elementy. Podeszwa najczęściej wykonana jest z gumy.
Loafersy odsłaniają kostki i często mają dwa wcięcia po bokach w kształcie litery V – ułatwia to wsuwanie ich na stopy oraz jest walorem dekoracyjnym wysmuklającym stopę. Ponieważ są wykonane ze sztywnej skóry, trzymają stopę w jednym miejscu i zachowują charakterystyczną dla siebie konstrukcję. Loafersy często bywają mylone z mokasynami, pomimo tego, że w rzeczywistości właściwie jedyne co mają ze sobą wspólnego to sposób zakładania.
Mokasyny podobnie jak loafersy są wsuwane. Cholewka i podeszwa najczęściej wykonane są z jednego materiału, ale w nowoczesnych wersjach można znaleźć mokasyny, które podzielone są na dwie części i mają podeszwę gumową. Mokasyny nie mają obcasów, a ich kształt jest specyficzny – półokrągły. Często posiadają ozdobny ścieg w okolicach palców oraz chwosty. Spotkać można się również z perforacjami i innymi dekoracjami. Są bardzo miękkim rodzajem obuwia, który przeważnie nie trzyma stopy ani żadnego szczególnego kształtu. Nigdy nie zakładamy ich do stylizacji formalnych ani półformalnych. To typowe obuwie casualowe do szkoły, na uczelnię, plażę, zakupy i imprezę. Będzie świetnym wyborem do jeansów oraz materiałowych, letnich spodenek i słomkowych kapeluszy.

Loafersy męskie – jak nosić?

Jakie buty nosić do garnituru? Podstawowym obuwiem garniturowym są oksfordy, następnie lotniki i w końcu derby (do mniej eleganckich stylizacji). Loafersy do garnituru teoretycznie można nosić, jednak trzeba pamiętać o tym, że nigdy w najbardziej formalnych stylizacjach – tam obroni się wyłącznie klasyka. Loafersy zakładamy do sportowych garniturów i marynarek na co dzień, do pracy i na wyjścia ze znajomymi. Świetnie sprawdzą się też do lnianych, letnich garniturów. Są obuwiem typowo casualowym, które pasuje do długich i krótkich spodni, koszul oraz T-shirtów. Najczęściej spotykamy je w wersji czarnej lub brązowej, ale czasami można znaleźć modele z kolorowymi akcentami.

Czy można założyć loafersy na wesele?

Czy można założyć loafersy na wesele? Jak wiadomo, wesele weselu nierówne, zatem w pewnych sytuacjach można. Powstrzymać się od nich i wybrać oksfordki należy tylko w sytuacjach, w których chcemy osiągnąć jak najwyższy stopień formalności, jednak na wesela w stylu boho, rustykalnym, wiejskim czy te, które organizowane są w ogrodzie, loafersy będą doskonałym wyborem!
Wówczas w stylizacje gości wkrada się sporo luzu, który można zaobserwować dzięki obecności kraciastych, szarych garniturów, kolorowych szelek, skarpetek w printy i właśnie loafersów. To taki styl wesel, na którym młodsi goście mogą nieco poszaleć z wyglądem i cieszyć się ekstrawaganckimi stylizacjami, które z pewnością zostaną zapamiętane na długo. Trzeba jednak wiedzieć, że taki strój jest odpowiedni tylko wówczas, gdy wiemy, że wesele ma być luźne i dobrze znamy parę młodą.

Rodzaje loafersów

Klasyczne loafersy pozbawione są zdobień i jakichkolwiek aplikacji. Wykonane z brązowych lub czarnych skór, wraz z obcasem tworzą harmonijną całość. Wyróżnić można jednak też bardziej charakterystyczne rodzaje tego obuwia:
  • Penny loafers – o konstrukcji bardziej zbliżonej do mokasynów. Zapewne właśnie przez elementy tego modelu oba rodzaje obuwia są ze sobą tak często mylone. Penny loafers mają charakterystyczne siodełko w kształcie litery U, a nawet ozdobny ścieg jak mokasyny. Te wykonane ze sztywnych materiałów bywają nazywane również pensówkami.
  • Tassel loafers – z ozdobnymi frędzelkami i rzemykiem, przypominają obuwie indiańskie, z którego się wywodzą. Całkowicie nieformalne i często wykonane ze skóry zamszowej zamiast licowej. Są bardzo wygodne, a w wersjach bardziej eleganckich bywają często noszone do stylizacji casualowo-biznesowych i marynarek bez podszewki.
  • Horsebit loafers – modne od końca XX wieku, kiedy to marka Gucci zapoczątkowała ich tradycję. Idealne do codziennych stylizacji. Cechują się opływowym kształtem oraz metalowym elementem dekoracyjnym. Popularne w wersjach męskich i damskich.
  • Z czym można łączyć loafersy na co dzień?

    Loafersy świetnie łączą się z wszystkimi spodniami wełnianymi, chino oraz w kant, a nawet z krótkimi spodenkami o prostej konstrukcji. Można zakładać do nich golfy i swetry z dekoltem w serek, a także sportowe marynarki – tweedowe, bawełniane, wełniane, lniane i inne. Loafersy dobrze łączą się także z płaszczami, kamizelkami i koszulami. Powinny być obowiązkowym elementem w szafie każdego eleganckiego mężczyzny, który na co dzień preferuje stylizacje typu smart casual.
    Do czasu, w którym król Edward nie zaczął nosić ich do dwurzędowych garniturów, były uważane wyłącznie za element stroju casualowego. Teraz jednak wkroczyły na stałe do nieco bardziej eleganckiej mody męskiej, jednak wciąż nie tej najbardziej formalnej – i prawdopodobnie nigdy się to nie zmieni.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!