Data publikacji:

Mężczyzna po rozwodzie, czyli jak poradzić sobie po rozwodzie

Dostałeś pozew o rozwód. Albo właśnie go złożyłeś. A może zostałeś wyrzucony ze wspólnego mieszkania? Niezależnie od przyczyn rozstania i tego, jak duży udział miałeś w rozpadzie związku, życie toczy się dalej. Na początku nie jest łatwo – mężczyzna po rozwodzie powinien jednak iść dalej. Mamy kilka propozycji, które mogą zadziałać wspierająco w tej trudnej sytuacji.
mężczyzna po rozwodzie

Po pierwsze przyjaciele – cytując filozofa Leszka Kołakowskiego

System wsparcia w trudnych sytuacjach to chyba najważniejsza sprawa. Przychylni ludzie wokół, którzy wcale nie muszą radzić ani nie znają odpowiedzi na nurtujące cię formalne pytania, ale w razie potrzeby wysłuchają, będą obok. Nie muszą to być kumple – jeśli akurat twoja sytuacja wygląda tak, że przez lata małżeństwa zaniedbałeś relacje z kolegami, to możliwe, że teraz jest wokół ciebie nieco pusto. Bywa i tak, ale to nic straconego:
Wreszcie masz czas na odświeżenie starych znajomości – z podstawówki, liceum, ze studiów czy z poprzednich miejsc pracy.
Może też nadszedł czas na poznawanie nowych osób? Otwórz się na innych, bądź ciekaw ich historii i nawet jeśli twoja rozwodowa opowieść wydaje się wyjątkowo emocjonująca, to możliwe, że nie wszyscy chcą nieustannie słuchać na jej temat.
Każdy ma swoją opowieść – po prostu bądź uważny i przyjazny.
Poszukaj ludzi podobnych do siebie – zapisz się na lekcje perkusji, o których zawsze marzyłeś, a nie miałeś czasu, kup gitarę lub pójdź na boks.
Poszukaj też tematycznych grup wsparcia, np. dla osób w kryzysie okołorozwodowym. Wiele fundacji prowadzi takie spotkania, które nadzoruje terapeuta lub doświadczona osoba.
A jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia profesjonalisty – psychologa lub psychiatry – nie wahaj się, zapisz się na konsultację. Rozwód to obok śmierci bliskiej osoby jedno z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu, a utrata partnera porównywalna jest właśnie do śmierci kogoś bliskiego.

Po drugie – facet po rozwodzie sięga po dobrą literaturę

Zacznij czytać książki. Lektura nie tylko zajmie ci myśli i sprawi, że będziesz miał szanse poczuć się lepiej, ale też zapewni ci dawkę nowej wiedzy. Zwłaszcza jeśli sięgniesz po poradniki dotyczące rozwodu. Polecane lektury to np. „Rozwód po polsku” pióra Izy Komendołowicz, która zebrała wypowiedzi prawników, sędziów i adwokatów z całej Polski. Lektura nie jest może podnosząca na duchu, ale daje dość obszerny obraz tego, co dzieje się między dwojgiem skłóconych, a kiedyś bliskich sobie osób. Sięgaj też po dobre powieści, reportaże, a także kryminały, które skutecznie zajmą twoje myśli. Seriale i telewizję potraktuj jako ostateczność – to łatwa rozrywka, zawsze możesz po nią sięgnąć. Nie przesadzaj też z alkoholem – kieliszek wina to niby nic – sprzyja relaksowi i rozluźnieniu, ale jeśli pity jest codziennie, to zdaniem specjalistów od uzależnień, jest już problemem.

Po trzecie – bądź najlepszym ojcem i znajdź hobby

Jeśli do tej pory twój wolny czas należał do rodziny, teraz zapewne masz go więcej. Jeśli po rozwodzie dzielisz opiekę nad dzieckiem lub dziećmi z byłą małżonką, staraj się dawać z siebie tak dużo, jak tylko to możliwe, by być najlepszym ojcem. Pamiętaj, że to, co wydarzyło się pomiędzy tobą a matką twojego dziecka nie jest winą ani odpowiedzialnością dziecka i nie ono powinno ponosić konsekwencje i tak już trudnej dla niego sytuacji.
A gdy zostanie ci czas dla siebie, wykorzystaj go na znalezienie nowego hobby – niech będzie to coś, czego jeszcze nie robiłeś, np. treningi egzotycznych sportów, judo, tai chi lub po prostu jogi, ale też może zacznij podróżować lub zwiedzać okoliczne miasta. A może pociąga cię malarstwo lub gra na pianinie lub gitarze? Brzmi to może banalnie, ale naprawdę warto próbować – istnieje spora szansa, że złapiesz bakcyla i coś cię zaciekawi.

Po czwarte – mężczyzna po rozwodzie a nowy związek

Może już w nim jesteś, a może dopiero rozglądasz się za właściwą osobą, ale może też małżeństwo tak bardzo zniechęciło cię do stałych relacji, że na razie nie wyobrażasz sobie nowego związku – niezależnie od tego, w którym momencie tej drogi jesteś, warto wyciągnąć wnioski z nieudanego związku po to, by kolejny był lepszy. A przede wszystkim po to, byś ty nie popełnił tych samych błędów. Zapisz się do grup dyskusyjnych na portalach społecznościowych i czytaj, jak radzą sobie inne osoby w podobnej sytuacji. Czytaj książki skierowane do kobiet, z których dowiesz się, jakie są potrzeby współczesnych kobiet.

Po piąte – zadbaj o swój wygląd!

Do tej pory nosiłeś koszule, które wybierała ci była żona i masz tego absolutnie dość? Czas na bycie sobą – jeśli zawsze marzyłeś o tym, by nosić ramoneski, glany, podarte jeansy i młodzieżowe czapeczki z daszkiem, to teraz możesz to robić. Nawet jeśli będziesz wyglądał jak 50-latek udający nastolatka lub podstarzały rockman próbujący naśladować image ulubionych muzyków. Nie szkodzi – najważniejsze, że będziesz sobą i będziesz się dobrze czuł w swoim nowym, ale aktualnie prawdziwym outficie.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.