Ćwiczenia rozciągające mięśnie czworogłowe uda można traktować jako jedną z form relaksacji po zakończonym treningu lub jako rozgrzewkę do dalszego treningu.
W pozycji stojącej umieszczamy sztangę na barkach, pamiętając o utrzymywaniu prostych pleców, napiętego brzucha i ściągniętych łopatek. W dalszej kolejności ustawiamy stopy nieco szerzej niż szerokość bioder. Ćwiczenie zaczynamy od wypchnięcia bioder w tył i jednoczesnego zginania kolan. Ważne jest, żeby głowa stanowiła przedłużenie tułowia, a ciężar ciała rozłożony był na całych stopach, a nie na ich przedniej części. Podczas ruchu kolana powinny być kierowane na zewnątrz. Ruch kończy się, gdy biodra znajdą się poniżej linii kolan.
W pozycji stojącej ustawiamy stopy nieco szerzej niż szerokość bioder. Obiema rękami chwytamy obciążenie (hantel lub kettlebell) i podnosimy je na wysokość szyi, bardzo blisko klatki piersiowej. Pamiętamy przy tym, żeby nasze plecy były proste, łopatki ściągnięte, a brzuch napięty. Ćwiczenie rozpoczynamy od wypchnięcia w tył bioder, jednocześnie zginając nogi w kolanach, kończymy zaś, gdy biodra znajdują się poniżej linii kolan.
Jako pozycję wyjściową przyjmujemy leżenie tyłem na płaskiej powierzchni. Unosimy w górę barki tak, aby część lędźwiowa nie była oderwana od podłoża. Teraz unosimy naprzemiennie nogi w górę, zwracając uwagę, żeby kąt między kolanem a tułowiem wynosił około 90 stopni. W pozycji uniesionej przytrzymujemy nogę przez kilka sekund.
Siadamy na krześle, opierając się o jego oparcie. W tej pozycji podnosimy powoli jedną nogę, prostując ją w kolanie. Podniesioną nogę utrzymujemy przez około 5 sekund i powoli opuszczamy. Tę samą czynność powtarzamy drugą nogą.
Pozycją wyjściową do tego ćwiczenia jest leżenie tyłem. W pozycji wyjściowej zginamy nogi w kolanach, ustawiając stopy na wysokości bioder. Teraz podnosimy biodra do góry wraz z tułowiem i udami, w dalszej kolejności na przemian unosimy wyprostowaną jedną nogę i w powietrzu zginamy ją w kolanie pod kątem około 90 stopni. Następnie zmieniamy stronę.
Wykonując powyższe ćwiczenia (na propriocepcję), trzeba pamiętać, żeby zwracać szczególną uwagę na czas skurczu mięśni oraz ich rozluźnienia. Podczas prawidłowych ćwiczeń czas skurczu i rozluźnienia powinien być taki sam. Aby przypilnować tej kwestii, warto skorzystać z minutnika.