Data modyfikacji:

Mucha do garnituru. Na jaką się zdecydować?

Mucha to obowiązkowy element eleganckiej stylizacji, dlatego można znaleźć ją w szafie niejednego mężczyzny. Warto wiedzieć, że podobnie jak w przypadku krawatów, noszenie muszki rządzi się swoimi prawami. Niektóre modele nadają się wyłącznie na bardzo wytworne okazje, jeszcze inne na cykliczne okoliczności, a pozostałe do pracy. Sprawdź, jak dobrać muchę do garnituru, by zawsze prezentować się gustownie.
mucha do garnituru

Mucha do garnituru

Mucha – element stylizacji eleganckiego mężczyzny

Mucha stanowi element męskiego stroju biznesowego, wieczorowego i galowego, a jednocześnie zamiennik krawata, na który nie każdy chętnie się decyduje. Powód? Okazuje się, że mucha często stwarza panom problemy związane ze skomponowaniem stylizacji. Dla wielu jej dobór stanowi kłopot – wielu mężczyzn ma obawy, że zakładając ją, będą wyglądać karykaturalnie.

Tymczasem, muszka może być naprawdę mocnym akcentem stylizacji, który dodaje jej eleganckiego sznytu. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, które wiążą się z dobieraniem muszki do garnituru.

Jak dobrać muchę do garnituru?

Na to pytanie nie udzielimy ci jednoznacznej odpowiedzi. Muszki, tak samo jak krawaty, występują w różnych kolorach i tkaninach, które należy dobierać stosownie do typu garnituru oraz okoliczności.
Ogólna zasada, która dotyczy wszystkich muszek do garniturów, ma związek z materiałami. Na ważne wyjścia zakładaj muszki wykonane z jedwabiu, aksamitu, gernadyny. Te tkaniny same w sobie prezentują się niesamowicie elegancko. Jeśli chcesz założyć muchę do codziennej koszuli oraz sportowej marynarki, wybierz model wykonany z wełny, bawełny lub lnu.

Jaka muszka do granatowego garnituru?

Granatowe garnitury to domena energicznych biznesmenów, ale również panów młodych. Są nieco mniej poważne od czarnych, jednak w niczym nie ustępują im pod względem wytworności. Na całe szczęście, granat nie jest kolorem, który podczas doboru muszki będzie stanowił jakąkolwiek przeszkodę.
Granatowe garnitury najlepiej komponują się z muszkami pastelowymi – różowa mucha do garnituru będzie pasowała zwłaszcza panu młodemu. Równie dobrze możesz połączyć granatowy komplet z muszką bordową lub butelkowozieloną. To przepis na uniwersalną stylizację, sprawdzającą się podczas wesel czy studniówek. A co z muszkami szarymi i tymi w odcieniach niebieskiego? Takie modele warto pozostawić na ważne spotkania biznesowe.

Jaka mucha do garnituru w kolorze szarym?

Szare garnitury wracają do łask; dziś można zobaczyć w nich nie tylko mężczyzn dojrzałych. Równie chętnie zakładają je młodzi panowie, chcący wyróżnić się na tle czarnych i granatowych zestawów. Dobierając muchę do garnituru szarego, trzeba mieć więc na uwadze, że cała stylizacja będzie z pewnością przyciągać ciekawskie spojrzenia. Z szarym garniturem świetnie komponuje się muszka w ciemniejszym, lecz spokojnym odcieniu, takim jak bordo lub granat. W przypadku stylizacji ślubnych, panowie mogą śmiało zestawić szary komplet z różową, błękitną lub liliową muchą. Mucha do czarnego garnituru Czarny garnitur jest bez wątpienia tym najpopularniejszym. Stoi za tym jego duża uniwersalność; sprawdza się podczas wesel, zabaw sylwestrowych czy wystawnych bali. Pasuje również do rozmaitych kolorów muszek. Aby nie popełnić modowego faux pas, należy pamiętać, po jakie odcienie ozdób można sięgać w konkretnych sytuacjach.

Czarna muszka do garnituru w kolorze czarnym to dobre rozwiązanie, jeśli wybierasz się na bardzo elegancki bal. W tych samych okolicznościach możesz zdecydować się również na muszkę białą.

Podczas uroczystości, takich jak wesela, czarny garnitur warto zestawiać z muszkami ciemnozielonymi, granatowymi lub w kolorze bordo. Nie decyduj się na mocne kontrasty – przykładowo czerwona mucha do garnituru czarnego spowoduje, że stylizacja utraci elegancki charakter.

Mucha w stylizacjach codziennych

Oczywiście, muszka nie jest zarezerwowana wyłącznie na wielkie okazje. Eleganckie elementy garderoby sprawnie przechodzą do mody codziennej; bez obaw możesz zakładać muchę do biura, na randki lub wyjścia ze znajomymi.
Casualowa mucha powinna być wykonana z materiału, takiego jak bawełna lub len. Są to tkaniny wysokiej jakości, prezentujące się jednak mało formalnie. Jeśli chodzi o kolory, w przypadku muchy codziennego użytku możesz pozwolić sobie na szaleństwo. Granatowa, niebieska czy czerwona mucha może być ciekawym elementem powszedniego stroju.

Mucha w stylizacjach codziennych może mieć również rozmaite printy. Krata, kropki czy bardziej skomplikowane wzory pozwolą ci sprytnie połączyć elegancję z luźnym stylem.

Jak połączyć muchę z poszetką?

Chcesz dopasować poszetkę do muszki? Świetny pomysł. To sposób na jeszcze większą elegancję przy zerowym wysiłku. Jednak uważaj – wielu mężczyzn popełnia modowy błąd, zakładając muchę i poszetkę w dokładnie tych samych kolorach lub wzorach. Zgodnie z zasadami eleganckiego stroju męskiego, poszetka i mucha mogą mieć zbliżone do siebie kolory, jednak muszą różnić się np. wzorami. Bez obaw możesz założyć muchę i poszetkę w kolorach o innej intensywności, na przykład w błękicie i granacie.

Muszka do garnituru: must-have eleganta

Niezależnie od tego, czy często chodzisz w garniturach, czy może większość twojej szafy stanowią casualowe koszule i marynarki, mucha to dodatek, który doda twoim stylizacjom wyjątkowego charakteru. Wiesz już, jak dobrać muchę do garnituru i codziennego stroju – nie pozostaje nic innego, jak wcielić wiedzę w życie i zamówić kilka modeli.
Autorka: Joanna Stanuch