Data publikacji:

Najlepsze domowe sposoby na wybielanie zębów

Kto z nas nie marzy o idealnie białym, pięknym uśmiechu? Współcześnie zadbane zęby są jak wizytówka, która dodaje pewności siebie. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób poszukuje metod na szybkie wybielenie zębów. Czy wiesz, że możesz zrobić to bez wizyty w gabinecie dentystycznym? Sprawdź domowe sposoby na wybielanie zębów – tanie, proste i bezpieczne.

Przebarwienia na zębach – skąd się biorą?

Na początku warto zaznaczyć, że żółtawy odcień zębów lub miejscowe przebarwienia szkliwa nie muszą świadczyć o zaniedbaniach. Należy pamiętać, że kolor uzębienia jest uwarunkowany przede wszystkim czynnikami genetycznymi. Oznacza to, że niektóre osoby bez większych wysiłków będą mogły cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. Inne, pomimo profesjonalnych zabiegów, mogą mieć problem z uzyskaniem podobnych efektów.
Do innych czynników, które wpływają na nieestetyczny kolor zębów, należą przede wszystkim dieta (a w szczególności spożywanie produktów takich [JF1] jak kawa, herbata, czerwone buraki), palenie papierosów. Innym powodem zażółceń i przebarwień jest niedostateczna higiena jamy ustnej.
Obecnie niemal każdy gabinet stomatologiczny oferuje szeroką gamę zabiegów wybielających. Niestety, te zwykle wiążą się z wysokimi kosztami. Mamy dobrą wiadomość: każdy może choć minimalnie je rozjaśnić – wystarczą dobre metody i skrupulatność. Istnieje sporo domowych sposobów na białe zęby, które nie wymagają szczególnych umiejętności ani ponoszenia wysokich kosztów.

Wybielanie zębów – domowe sposoby

Chcesz wybielić zęby tanim, domowym sposobem? Sprawdź metody, dzięki którym twój uśmiech stanie się bardziej estetyczny i lśniący w zaledwie kilka dni!
1. Pasta wybielająca do zębów
Najprostszym sposobem na domowe wybielanie zębów jest oczywiście stosowanie pasty o działaniu wybielającym. Codzienna pielęgnacja sprawi, że zęby stopniowo będą stawały się jaśniejsze. Niektóre pasty zapewniają rozjaśnienie szkliwa nawet o kilka tonów.
Wybierając pastę wybielającą, najlepiej zdecydować się na tę o naturalnym składzie. Rozjaśniające działanie zapewniają m.in. węgiel aktywny oraz olej kokosowy.
Dobrym uzupełnieniem wybielającej pasty będzie płyn do płukania jamy ustnej o podobnym działaniu. Jego stosowanie nie tylko przybliży cię do wymarzonych białych zębów, ale także ułatwi dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.
2. Soda oczyszczona – domowy sposób na wybielanie zębów
Znaną metodą rozjaśniania zębów jest mycie ich pastą z dodatkiem sody oczyszczonej. Soda ma silne właściwości ścierne, dlatego dobrze poradzi sobie nawet z uporczywymi przebarwieniami. Należy jednak pamiętać, że stosowanie sody jest niewskazane dla osób z nadwrażliwością zębów oraz chorobami dziąseł. Ponadto metodę tę można stosować sporadycznie i doraźnie.
3. Kurkuma – ciekawy sposób na wybielenie zębów
Czy intensywnie żółta kurkuma może okazać się przydatna w pielęgnacji zębów? Jak najbardziej! Niewiele osób wie, że egzotyczna przyprawa ma działanie silnie wybielające. Wszystko to dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów. W celu wybielenia kurkumę najlepiej wetrzeć w zęby na kilka minut przed ich umyciem. Możesz także przygotować naturalną pastę do zębów, mieszając odrobinę przyprawy z olejem kokosowym.
4. Tabletki z węglem aktywnym dla białych zębów
Węgiel aktywny nie bez powodu wchodzi w skład wielu past. Ma bowiem działanie antybakteryjne i rozjaśniające. Tabletki z węglem kosztują zaledwie kilka złotych, a pozwolą ci znacznie poprawić wygląd twoich zębów.
1–2 tabletki węgla wystarczy rozkruszyć w kieliszku i wymieszać z odrobiną wody lub oleju kokosowego. Tak przygotowaną masą wyszczotkuj zęby, a następnie starannie wypłucz jamę ustną. Proszek z węgla aktywnego możesz dodawać także do swojej ulubionej pasty do zębów.
5. Wybielanie zębów octem jabłkowym
Znany ze swoich właściwości bakteriobójczych i rozjaśniających ocet jabłkowy posłuży ci jako naturalny płyn do płukania jamy ustnej. Zmieszaj go w proporcji 1:1 z niegazowaną wodą i używaj do płukania ust po każdym myciu zębów. Pamiętaj, aby następnie wypłukać jamę ustną czystą wodą.
6. Cytrusowe wybielanie zębów
Delikatną metodą domowego wybielania zębów jest pocieranie ich skórką cytryny lub pomarańczy. Cytrusy, dzięki zawartości witaminy C, stopniowo rozjaśniają szkliwo. Pocieraj zęby dokładnie umytą skórką owocu codziennie – pierwsze efekty pojawią się po około tygodniu.
7. Paski wybielające do zębów
Szybkie i bardzo dobre efekty wybielania zębów uzyskasz, stosując paski o działaniu wybielającym. Są nasączone substancją aktywną, która szybko radzi sobie z przebarwieniami.
Ze stosowania pasków wybielających powinny zrezygnować osoby, które mają wrażliwe dziąsła. Substancja, którą nasączane są paski, po dłuższym stosowaniu może je podrażniać.

Domowe sposoby na białe zęby a dieta

Aby utrzymać biały uśmiech, warto ograniczyć spożywanie produktów o działaniu barwiącym szkliwo. W tej kategorii przodują kawa i herbata. Przebarwienia mogą powodować również niektóre warzywa (np. buraki), czerwone wino. Należy ograniczyć, a najlepiej zrezygnować z palenia papierosów – dym tytoniowy to zabójca ładnego uśmiechu!
Domowe sposoby wybielania zębów nie wymagają wiele wysiłku, a produkty, które są niezbędne do poprawy wyglądu uśmiechu, z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Zanim zdecydujesz się na drogie zabiegi stomatologiczne, wypróbuj naturalne metody. Efekt na pewno cię zaskoczy!
Zdjęcie: Envato/Zinkevych_D