Data publikacji:

Ochraniacze na buty rowerowe: jakie wybrać?

Deszcz, błoto czy śnieg potrafią dać się we znaki podczas jazdy na rowerze, przylepiając się do butów i nóg. Pomocne w walce z niepogodą są ochraniacze na buty rowerowe. Zobacz, jakie ochraniacze na buty rowerowe wybrać do jazdy zimą czy latem.

ochraniacze na buty rowerowe

Ochraniacze na buty rowerowe

Ochraniacze na buty rowerowe – dlaczego warto?

O ile znalezienie ciepłych spodni, rękawiczek czy kurtki jest bardzo łatwe, o tyle więcej problemów przysparza znalezienie odpowiednich butów na niepogodę. Rowerzyści jeżdżący na rowerach z pedałami zatrzaskowymi najchętniej korzystają z dedykowanych butów rowerowych, wyposażonych w metalowy blok. Są bardzo sztywne, lekkie i dobrze utrzymują stopę, a jazda w nich jest bardzo wygodna.

Choć można kupić ciepłe buty rowerowe przystosowane do pedałów zatrzaskowych, większość kolarzy decyduje się na inny krok – założenie ochraniaczy na buty rowerowe.

Ciepłe ochraniacze na buty rowerowe przydają się podczas jazdy na rowerze zimą. Natomiast przeciwdeszczowe ochraniacze na buty rowerowe założysz podczas jesiennej słoty czy letniej burzy. Zobacz, jakie są rodzaje ochraniaczy na buty rowerowe i jakie wybrać?

Pokrowce silikonowe

Wykonane z gumy ochraniacze na buty rowerowe najczęściej nie mają ocieplenia. Używa się ich głównie jako osłony przez zimnym wiatrem oraz deszczem. Jako że nie podnoszą znacząco temperatury, można z nich korzystać zarówno latem, jak i jesienią czy wiosną. A warto, bo przemoczona stopa jest bardziej narażona na odciski i bolesne otarcia.

Pokrowce neoprenowe

Neoprenowa pianka wykorzystywana jest w sportach wodnych, np. surfingu, triatlonie czy nurkowaniu. W kolarstwie neopren wykorzystywany jest do produkcji ciepłych ochraniaczy na buty rowerowe. Ich zaletą jest to, że ściśle przywierają do buta, nie wpływając negatywnie na aerodynamikę. Dodatkowo pianka neoprenowa jest bardzo lekka, więc chętnie korzystają z niej kolarze szosowi zliczający każdy gram ekwipunku.

Przeczytaj także: Buty do piłki nożnej - jakie kupić?

Pokrowce dla kolarzy górskich

W przypadku kolarstwa górskiego cała zabawa składa się nie tylko z jeżdżenia na rowerze, ale i pokonywania trudnych fragmentów. Ochraniacze na buty rowerowe używane na rowerach MTB są więc wzmocnione w taki sposób, aby można było w nich chodzić.

Mają gumowe wstawki zabezpieczające ochraniacze przed rozdarciem oraz zapewniające przyczepność na śliskiej nawierzchni. Wśród pokrowców do MTB wyróżnia się te z otworami pod pedały zatrzaskowe SPD, jak i ochraniacze z pełną podeszwą, używane na pedałach platformowych.

Jak docieplić podeszwę buta rowerowego?

Nawet najcieplejsze ochraniacze na buty rowerowe izolują głównie górną część buta i kostkę. Wybór pełnych ocieplaczy mija się z celem, gdyż z czasem materiał i tak zostałby przedarty w trakcie chodzenia. Mógłby również utrudniać wpinanie się w pedały roweru.

Jak więc ocieplić podeszwę? Zadziałaj nie od zewnątrz, a od wewnętrznej strony. Docieplająca wkładka do butów spełni swoje zadanie.

Jakie ochraniacze na buty rowerowe – z zamkiem czy bez?

Ochraniacze na buty rowerowe mogą być zapinane na zamek, przypinane na rzep lub wkładane. Dwa pierwsze rodzaje ułatwiają zakładanie ochraniacza na but. Można je całkowicie rozpiąć i „opleść” wokół buta. W niektórych przypadkach twarde elementy i szwy mogą jednak wbijać się w stopę i łydkę, powodując dyskomfort.

Kolarzom długodystansowym poleca się z tego względu neoprenowe ochraniacze bez zamka. Wsunięcie ich na stopę bywa kłopotliwe, jednak zapewniają maksimum komfortu. O nadmiernym ucisku lub ocieraniu nie ma mowy.

Elementy odblaskowe na ochraniaczach na buty rowerowe

Wybierając ochraniacze na buty rowerowe, warto zdecydować się na te z elementami odblaskowymi. Zimową porą aura bywa na wskroś ponura, a poruszające się szybko nogi kolarza wyposażone w odblask trudno przeoczyć.