Data publikacji:

Buty do gry w piłkę nożną – jakie buty do gry w piłkę nożną wybrać?

Każdy, kto grywa w piłkę nożną wie, jak często o zwycięstwie decydują najmniejsze szczegóły. Na sukces często przekładają się nie tylko umiejętności osobiste czy drużynowe, znajomość przeciwnika i czytanie gry kolegów z drużyny, ale też obuwie, w którym gramy. Tak, dobrze zrozumiałeś. Obuwie gra bardzo ważną rolę, szczególnie na poziomie średniozaawansowanym i wyżej. Dlaczego? Źle dobrane obuwie może narazić nas na kontuzje, ale też negatywnie wpływać na zagrywane przez nas piłki czy szybkość poruszana się i zwrotność. Jak zatem wybrać buty do gry w piłkę? Od czego uzależnić swój wybór?

buty do piłki nożnej

Buty do piłki nożnej – jakie buty wybrać

Na samym początku zacznijmy od przedstawienia dostępnych modeli i różnic między nimi występujących. Pierwsza i najważniejsza zasada doboru butów do piłki nożnej mówi, że buty dobierać należy w zależności od nawierzchni, na której najczęściej gramy, aby były dla nas jak najbardziej wydajne. Inne buty kupisz, grając w piłkę nożną na hali, inne na sztucznej murawie, a jeszcze inne, grając na grząskich boiskach. To właśnie rodzaj nawierzchni jest decydującym kryterium, jeżeli chodzi o powstałe modele obuwia do piłki nożnej. Zawodowi piłkarze posiadają kilka modeli butów do gry w piłkę, a o tym, które wybiorą, decyduje nawierzchnia i warunki atmosferyczne. Przedstawiamy podstawowy podział butów do piłki nożnej:

  • Turfy – buty, które najlepiej sprawdzą się na sztucznej, twardej nawierzchni, wyschniętej murawie, a czasami nawet śniegu. Świetnie sprawdzają się na boiskach szkolnych i orlikach. Nadają się również do gry na hali, jednak pamiętać należy o zredukowanej przyczepności do tego typu nawierzchni. Na początku gra w turfach na hali wydawać się może niewygodna, bowiem trzeba przyzwyczaić nogę do wysiłku na, wbrew pozorom, wymagającej nawierzchni. 
  • Lanki – buty świetnie sprawdzające się na naturalnym, trawiastym boisku, które charakteryzuje się dość dużą twardością. Co więcej, lanki świetnie sprawdzą się też na bardzo grząskiej powierzchni. Są to najpopularniejsze, najczęściej wybierane buty do piłki nożnej. Charakteryzują się bardzo bogatą gamą modeli, które wyróżnia głównie kolor i forma buta. Lanki są to korki z tworzywa sztucznego. Są zlane z całością, stąd też ich nazwa. Ich wadą jest niewątpliwie konieczność wymiany butów na nowe w sytuacji, w której zniszczeniu ulegnie jeden z korków. Takich uszkodzeń już się nie naprawia, dlatego pozostaje zakup nowych butów. Z racji że ten rodzaj jest niezwykle popularny, zauważyć można największe różnice jakościowe i cenowe między poszczególnymi modelami. 
  • Wkręty – buty z przeznaczeniem na naturalne, grząskie, wilgotne murawy. Charakteryzują się największą przyczepnością spośród wymienionych. Zalecane są głównie dla zawodników zawodowych, gdyż znacznie zwiększają ryzyko kontuzji powstałej u siebie, jak i u przeciwnika, na przykład w momencie faulu. Z tego też powodu korki wkręcane często są zakazywane na spotkaniach piłkarskich, szczególnie w niższych ligach czy meczach młodzieżowych. 
  • Halówki – lekkie buty z płaską podeszwą. Jak sama nazwa wskazuje, ten model nadaje się do gry na hali. Sprawdzą się idealnie w sytuacji, kiedy jedyną formą piłkarskiej aktywności jest cotygodniowy mecz na zajęciach WF-u, chyba że jesteś zawodnikiem futsalu, czyli piłki nożnej na hali.

Jak wyglądają poszczególne rodzaje butów do piłki nożnej?

Wymienione rodzaje obuwia do piłki nożnej może łatwo rozróżnić nawet osoba nieposiadająca żadnego doświadczenia w tym zakresie. Halówki do piłki nożnej mają niemal całkowicie płaską i antypoślizgową podeszwę, która doskonale sprawdza się w grze na parkiecie. Turfy wyposażone są w podstawę, która delikatnie przypomina podeszwę stosowaną w butach trekkingowych. Wkręty i lanki to popularne korki do gry w piłkę. Na ich podeszwie można zaobserwować okrągłe lub półokrągłe korki, które zapewniają wysoki poziom przyczepności do podłoża na murawie. Lanki mają korki przytwierdzone do buta na stałe, o średniej wysokości, wykonane z plastiku lub z gumy, natomiast wkręty osadzone są na gwincie, który można wykręcać z pomocą specjalnie przeznaczonego do tego klucza. Zazwyczaj są nieco droższe niż lanki.

Trzeba pamiętać o tym, że w żadnych z korków do piłki nożnej nie wolno wchodzić na halę, ani próbować w nich ćwiczyć przykładowo na betonie czy tartanie. To szczególny rodzaj obuwia, który w takich warunkach nie tylko od razu się uszkodzi, ale może również doprowadzić do natychmiastowej kontuzji młodego zawodnika. Na boisku o sztucznej murawie gra w korkach będzie utrudniona, ale możliwa. Niemniej jednak o wiele lepiej jest stosować się do zaleceń producentów i wykorzystywać obuwie dokładnie w takim zastosowaniu, do jakiego jest przeznaczone.

Jak dobrać buty do piłki nożnej?

Wiemy już, czym różnią się od siebie poszczególne modele butów do piłki nożnej. Wiemy również, że zakup należy rozważyć pod kątem nawierzchni, na której mamy zamiar je użytkować. Warto poświęcić wygląd butów i postawić na ich wygodę i funkcjonalność. Przy mierzeniu wybranego buta trzeba mieć na uwadze, że pomiar dokonywany wieczorem, po całym dniu, może różnić się od tego z poranka. Stopa przez cały dzień przenosi obciążenia podczas poruszania się, dlatego ulega też delikatnym, dobowym anomaliom. Stwierdzono, że zmęczona po całym dniu, spuchnięta od butów stopa zwiększa się nawet o jeden rozmiar. Zaleca się, aby buty mierzyć w godzinach poranno-popołudniowych, wtedy stopy nie są jeszcze bardzo zmęczone i dopasowanie buta do stopy będzie dokładniejsze.

Kolejną istotną rzeczą przy wyborze butów jest materiał ich wykonania. Na początku warto zadać sobie pytanie, do czego służyć nam będą takie buty. Jeżeli gramy w piłkę raz, dwa razy w tygodniu, szczególnie w halach, bardziej opłacalne są buty do piłki nożnej z syntetycznych materiałów. Są one tańsze i mniej wytrzymałe niż buty ze skóry naturalnej. Te z kolei przydadzą się osobie, która wiąże większe nadzieje z grą w piłkę nożną. Jednak prawda jest taka, że najważniejsza jest odpowiednia kontrola stanu obuwia i jego pielęgnacja. Buty ze skóry naturalnej wymagają poświęcenia większej uwagi, aby utrzymać je jak najdłużej w dobrej kondycji.

Przy wyborze butów do piłki nożnej warto zwrócić uwagę przede wszystkim na przeznaczenie buta i swoje potrzeby. Przeanalizować trzeba ilość rozgrywanych spotkań, ich formę i rodzaj nawierzchni. W sytuacji, kiedy w piłkę gramy częściej i wiążemy z nią swoje plany, warto posiadać kilka par obuwia różnego od siebie i być przygotowanym na każdą ewentualność nawierzchni i warunków pogodowych.

Jak dobrać idealne buty do piłki nożnej?

Najistotniejszy jest odpowiedni dobór rozmiaru obuwia do stopy, ponieważ to w dużej mierze on oraz konstrukcja konkretnego modelu obuwia warunkują wygodę. Kupując buty w sklepie, należy zmierzyć co najmniej kilka różnych par, pospacerować w nich po sklepie, a następnie zdecydować, które z nich są najwygodniejsze. Jeśli zamawiamy buty do grania w piłkę przez internet, konieczne jest zmierzenie długości stopy oraz dodanie do niej 0,5 lub maksymalnie 1 cm, tak żeby móc dobrać najlepszą długość wkładki. Wówczas stopa będzie miała trochę luzu, jednak nie będzie nadmiernie przesuwać się w bucie. Wybierając obuwie, zawsze kierujemy się nie jego rozmiarówką, która często różni się pomiędzy producentami, ale właśnie długością wkładki.

Jak wybrać korki do piłki nożnej, sugerując się poziomem zaawansowania?

Buty do gry w piłkę nożną dzieli się nie tylko na halówki, wkręty czy lanki. Wybierać je można, sugerując się swoim poziomem zaawansowania oraz częstotliwością gry w piłkę. Można zaproponować następujący podział poziomów zaawansowania:

  • początkujący – osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem lub pojawiają się na boisku jedynie kilka razy w roku. Powinny wybierać najtańsze modele obuwia, które wcale nie muszą być dedykowane piłce nożnej. Na początku, kiedy jeszcze nie wiadomo, czy wiążemy przyszłość z danym sportem, nie warto inwestować w obuwie zbyt dużych kwot,
  • amator – czyli regularna gra ze znajomymi na osiedlowym orliku lub boisku szkolnym. Wówczas można pokusić się o buty do piłki nożnej. Wtedy zaczyna się również odczuwać różnicę pomiędzy zwykłym obuwiem a tym, które jest przeznaczone do gry w piłkę,
  • średnio zaawansowany – na tym poziomie warto zdecydować się na buty ze średniej półki cenowej, które będą miały dopasowaną podeszwę do nawierzchni, na której najczęściej trenujemy. Można także pomyśleć o zakupie dwóch różnych par butów do piłki nożnej – osobnych na halę lub sztuczną nawierzchnię oraz innych na trawę naturalną i wilgotne grunty,
  • zawodniczy oraz profesjonalny – w tym wypadku opłaca się inwestować o wiele większe kwoty w buty do gry w piłkę nożną, ponieważ precyzja ruchów jest najbardziej istotna. Odpowiednie buty muszą gwarantować wyczucie piłki i nie zniekształcać jej toru lotu. Powinny gwarantować też przyczepność do podłoża na wysokim poziomie.
Jak rozpoznać, który z rodzajów obuwia przeznaczony jest dla określonej grupy? Buty profesjonalne najczęściej oznaczane są plusem, cyfrą 1 lub terminami „Pro” oraz „Elite”. Wyposażone są w rozmaite systemy usprawniające grę oraz ułatwiające precyzyjną grę. Nie zawsze warto od razu w nie inwestować, ponieważ niewprawiona noga nie będzie w stanie zauważyć ani docenić niektórych form usprawnień. Buty dla osób o poziomie średnio zaawansowanym oznaczone są cyframi 2 lub jako „Pro”, podobnie jak pierwszy rodzaj. W przypadku butów dla amatorów szukajmy oznaczeń „Academy”. Obuwie dla osób początkujących nie jest oznaczone, ponieważ przeważnie gra w piłkę nożną nie jest jego jedynym przeznaczeniem.

Jakie buty do piłki nożnej dla dziecka?

Wybór butów do piłki nożnej dla dziecka nigdy nie jest prosty. W przypadku mniejszych dzieci należy zdecydować się na nieco bardziej usztywnione obuwie ze średniej półki cenowej. Zagwarantuje to bezpieczeństwo, zminimalizuje ryzyko kontuzji oraz nie sprawi, że dziecko szybko zniechęci się do sportu. Pierwszym wyborem powinny być uniwersalne buty, które dobrze sprawdzą się zarówno na boisku, jak i na lekcjach wychowania fizycznego. Jakie powinny być buty do piłki nożnej dla dziecka? Oto najważniejsze cechy:

  • wystarczająco sztywne oraz z dodatkowo wzmacnianymi szwami,
  • lekkie i wyjątkowo wygodne, zawsze sznurowane, a nie zapinane na rzepy,
  • nie krępujące naturalnych ruchów stopą oraz umożliwiające celowanie w piłkę,
  • przewiewne – mogą mieć wstawiane elementy z siateczki lub materiał, który gwarantuje odprowadzanie wilgoci.
Jeśli zapisujemy dziecko na treningi do klubu piłkarskiego, podczas jednego ze spotkań z trenerem można zapytać o to, jaki rodzaj obuwia poleca. Większość trenerów ma w tym zakresie bardzo duże doświadczenie i jest w stanie polecić konkretne modele butów, które sprawdzają się u większości podopiecznych.