Data publikacji:

Buty do gry w piłkę nożną – jakie buty do gry w piłkę nożną wybrać?

Każdy, kto grywa w piłkę nożną wie, jak często o zwycięstwie decydują najmniejsze szczegóły. Na sukces często przekładają się nie tylko umiejętności osobiste czy drużynowe, znajomość przeciwnika i czytanie gry kolegów z drużyny, ale też obuwie, w którym gramy. Tak, dobrze zrozumiałeś. Obuwie gra bardzo ważną rolę, szczególnie na poziomie średniozaawansowanym i wyżej. Dlaczego? Źle dobrane obuwie może narazić nas na kontuzje, ale też negatywnie wpływać na zagrywane przez nas piłki czy szybkość poruszana się i zwrotność. Jak zatem wybrać buty do gry w piłkę? Od czego uzależnić swój wybór?

buty do piłki nożnej

Buty do piłki nożnej – jakie buty wybrać

Na samym początku zacznijmy od przedstawienia dostępnych modeli i różnic między nimi występujących. Pierwsza i najważniejsza zasada doboru butów do piłki nożnej mówi, że buty dobierać należy w zależności od nawierzchni, na której najczęściej gramy, aby były dla nas jak najbardziej wydajne. Inne buty kupisz, grając w piłkę nożną na hali, inne na sztucznej murawie, a jeszcze inne, grając na grząskich boiskach. To właśnie rodzaj nawierzchni jest decydującym kryterium, jeżeli chodzi o powstałe modele obuwia do piłki nożnej. Zawodowi piłkarze posiadają kilka modeli butów do gry w piłkę, a o tym, które wybiorą, decyduje nawierzchnia i warunki atmosferyczne. Przedstawiamy podstawowy podział butów do piłki nożnej:

  • Turfy – buty, które najlepiej sprawdzą się na sztucznej, twardej nawierzchni, wyschniętej murawie, a czasami nawet śniegu. Świetnie sprawdzają się na boiskach szkolnych i orlikach. Nadają się również do gry na hali, jednak pamiętać należy o zredukowanej przyczepności do tego typu nawierzchni. Na początku gra w turfach na hali wydawać się może niewygodna, bowiem trzeba przyzwyczaić nogę do wysiłku na, wbrew pozorom, wymagającej nawierzchni. 
  • Lanki – buty świetnie sprawdzające się na naturalnym, trawiastym boisku, które charakteryzuje się dość dużą twardością. Co więcej, lanki świetnie sprawdzą się też na bardzo grząskiej powierzchni. Są to najpopularniejsze, najczęściej wybierane buty do piłki nożnej. Charakteryzują się bardzo bogatą gamą modeli, które wyróżnia głównie kolor i forma buta. Lanki są to korki z tworzywa sztucznego. Są zlane z całością, stąd też ich nazwa. Ich wadą jest niewątpliwie konieczność wymiany butów na nowe w sytuacji, w której zniszczeniu ulegnie jeden z korków. Takich uszkodzeń już się nie naprawia, dlatego pozostaje zakup nowych butów. Z racji że ten rodzaj jest niezwykle popularny, zauważyć można największe różnice jakościowe i cenowe między poszczególnymi modelami. 
  • Wkręty – buty z przeznaczeniem na naturalne, grząskie, wilgotne murawy. Charakteryzują się największą przyczepnością spośród wymienionych. Zalecane są głównie dla zawodników zawodowych, gdyż znacznie zwiększają ryzyko kontuzji powstałej u siebie, jak i u przeciwnika, na przykład w momencie faulu. Z tego też powodu korki wkręcane często są zakazywane na spotkaniach piłkarskich, szczególnie w niższych ligach czy meczach młodzieżowych. 
  • Halówki – lekkie buty z płaską podeszwą. Jak sama nazwa wskazuje, ten model nadaje się do gry na hali. Sprawdzą się idealnie w sytuacji, kiedy jedyną formą piłkarskiej aktywności jest cotygodniowy mecz na zajęciach WF-u, chyba że jesteś zawodnikiem futsalu, czyli piłki nożnej na hali.

Jak dobrać buty do piłki nożnej?

Wiemy już, czym różnią się od siebie poszczególne modele butów do piłki nożnej. Wiemy również, że zakup należy rozważyć pod kątem nawierzchni, na której mamy zamiar je użytkować. Warto poświęcić wygląd butów i postawić na ich wygodę i funkcjonalność. Przy mierzeniu wybranego buta trzeba mieć na uwadze, że pomiar dokonywany wieczorem, po całym dniu, może różnić się od tego z poranka. Stopa przez cały dzień przenosi obciążenia podczas poruszania się, dlatego ulega też delikatnym, dobowym anomaliom. Stwierdzono, że zmęczona po całym dniu, spuchnięta od butów stopa zwiększa się nawet o jeden rozmiar. Zaleca się, aby buty mierzyć w godzinach poranno-popołudniowych, wtedy stopy nie są jeszcze bardzo zmęczone i dopasowanie buta do stopy będzie dokładniejsze.

Kolejną istotną rzeczą przy wyborze butów jest materiał ich wykonania. Na początku warto zadać sobie pytanie, do czego służyć nam będą takie buty. Jeżeli gramy w piłkę raz, dwa razy w tygodniu, szczególnie w halach, bardziej opłacalne są buty do piłki nożnej z syntetycznych materiałów. Są one tańsze i mniej wytrzymałe niż buty ze skóry naturalnej. Te z kolei przydadzą się osobie, która wiąże większe nadzieje z grą w piłkę nożną. Jednak prawda jest taka, że najważniejsza jest odpowiednia kontrola stanu obuwia i jego pielęgnacja. Buty ze skóry naturalnej wymagają poświęcenia większej uwagi, aby utrzymać je jak najdłużej w dobrej kondycji.

Przy wyborze butów do piłki nożnej warto zwrócić uwagę przede wszystkim na przeznaczenie buta i swoje potrzeby. Przeanalizować trzeba ilość rozgrywanych spotkań, ich formę i rodzaj nawierzchni. W sytuacji, kiedy w piłkę gramy częściej i wiążemy z nią swoje plany, warto posiadać kilka par obuwia różnego od siebie i być przygotowanym na każdą ewentualność nawierzchni i warunków pogodowych.