Data publikacji:

Odparzenia w pachwinach u mężczyzn – jak sobie z nimi poradzić?

Odparzenia w pachwinach u mężczyzn to nieprzyjemna dolegliwość skórna, która dodatkowo może wiązać się z różnymi chorobami takimi jak grzybica czy atopowe zapalenie skóry. W dzisiejszym artykule opiszemy najczęstsze przyczyny odparzeń i podpowiemy, jak im zapobiegać. Udzielimy także porad związanych z tym, co robić, jeżeli już mamy do czynienia z podrażnioną i odparzoną skórą. Polecimy również kilka kosmetyków, które mogą pomóc sobie z nią poradzić.
odparzenia w pachwinach u mężczyzn

Z czym się wiążą odparzenia w pachwinach u mężczyzn?

Odparzenia w pachwinach u mężczyzn to poważny i utrudniający funkcjonowanie problem. Podrażniona skóra piecze, boli, łuszczy się i jest zaczerwieniona, a jej leczeniu wcale nie sprzyja to, że te okolice nieustannie są osłonięte ubraniem. Często również mają styczność ze szwami od bielizny, które dodatkowo mogą pogarszać sprawę. Kluczową kwestią, która pozwala wyeliminować odparzenia pachwin u mężczyzn, jest odpowiednia higiena i pielęgnacja na co dzień. Jeżeli problem już się pojawi, będzie trzeba wdrożyć odpowiednie środki łagodzące.

Jak powstają odparzenia krocza i pachwin u dorosłych?

Odparzenia to częsta reakcja skóry na wyższą temperaturę oraz wilgoć, a dodatkowe podrażnienie wywołują przykładowo drapanie zmienionego miejsca lub drażnienie go odzieżą. Jak można zapobiegać problemom skórnym w okolicach pachwin oraz krocza?
 • Staraj się wybierać wyłącznie naturalne i przewiewne tkaniny.
 • Podczas uprawiania sportu stosuj odzież sportową, która odpowiednio odprowadza pot.
 • Przebieraj się i myj niedługo po treningu, np. jeszcze na siłowni lub od razu po powrocie do domu.
 • Sprawdź, czy ostatnio kupiona odzież nie ma w miejscu, w którym pojawiają się odparzenia, żadnych potencjalnie drażniących elementów.
 • Jeżeli drażniące okazują się przykładowo szwy w bieliźnie, na rynku bez większych problemów znajdziesz bokserki i slipy bezszwowe, cięte laserowo lub klejone. Oprócz tego powinieneś zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry na co dzień. Jeżeli dochodzi do sytuacji, w której skóra może być nawet lekko podrażniona, natychmiast posmaruj ją balsamem. Do wyboru jest ogromna ilość dermokosmetyków czy kosmetyków naturalnych, a nawet olejków do pielęgnacji sfer intymnych.

  Odparzenia pachwin u mężczyzn – leczenie

  Jak zadbać o zmienione miejsca? Odparzoną skórę umyj hipoalergicznym mydłem lub delikatną pianką, a następnie osusz. Później konieczne jest zastosowanie preparatu na odparzenia. Dobrze sprawdza się maść z witaminą A, balsamy nagietkowe oraz dedykowane kremy przeciwodparzeniowe, które bez problemów możesz dostać w aptece.
  Jeżeli w pierwszej kolejności zamierzasz wypróbować zwyczajne kosmetyki, a nie apteczne, szukaj produktów zawierających alantoinę, panthenol i inne składniki o działaniu łagodzącym. Jeżeli całkowicie zignorujesz problem i nie zmienisz nawyków, zmiany najprawdopodobniej będą obejmować coraz większy obszar skóry. Pamiętaj też, że podrapana, podrażniona i odparzona skóra jest o wiele bardziej podatna na potencjalne zakażenia.

  Kosmetyki – polecane kremy przeciwodparzeniowe

  Kluczem w pielęgnowaniu odparzonej skóry jest delikatne mycie, osuszanie i stosowanie kremu lub innego preparatu na odparzenia. Wśród najlepiej ocenianych produktów z tej kategorii można wymienić:
 • krem przeciwodparzeniowy Brava – to profesjonalny produkt o konsystencji średniej gęstości, który koi i nawilża skórę. Jednocześnie nie brudzi ubrań;
 • krem przeciwodparzeniowy Coloplast Comfeel – to kolejny produkt przeznaczony do skóry osób chorych, która nieustannie ma do czynienia np. z wysiękiem;
 • Sudocrem – znany jako najlepsza maść na odparzenia dla dorosłych. Niektórzy ją uwielbiają i nie wyobrażają sobie domowej apteczki bez niej, natomiast inni zarzucają jej brak właściwości nawilżających;
 • Octenisept Krem – Octenisept znany jest głównie ze szpitali i produktów do dezynfekcji skóry, jednak jak się okazuje, marka przoduje również w komponowaniu kosmetyków na odparzenia;
 • Retimax1500 – to produkt o najbardziej tłustej i treściwej konsystencji ze wszystkich w niniejszym zestawieniu. Pomoże również w wielu innych podbramkowych sytuacjach.
 • Jak wygląda grzybica pachwin?

  Czy grzybica może być pomylona z odparzeniem? Z czym wiąże się to schorzenie? Grzybica pachwin o wiele częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Jest chorobą zakaźną, a wraz z nią często współwystępuje również grzybica stóp. Wywołują ją głównie grzyby Epidermophyton floccosum czy Trichophyton rubrum, które preferują ciepłe i wilgotne środowisko. Grzybica często pojawia się w związku z występowaniem czynników ryzyka takich jak otyłość, nadmierna potliwość, niewłaściwa higiena czy stosowanie zbyt dopasowanej i nieprzewiewnej bielizny.
  Patogeny mogą zaatakować skórę również w okresie osłabionej odporności, kiedy ta nie ma się jak przed nimi bronić. Jak wygląda grzybica pachwin? Pojawiają się pęcherze, uczucie swędzenia i czerwone plamy w pachwinach. Dodatkowym symptomem jest sucha, łuszcząca się skóra, a czasami również zmiany grudkowate.

  Grzybica pachwin – co pomogło?

  Duża liczba osób w internecie wymienia się poradami dotyczącymi tego, co pomogło im na grzybicę. W rzeczywistości, jeżeli podejrzewamy ją u siebie, należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Poza tym grzybicę należy odróżnić od innych chorób takich jak atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca czy łupież rumieniowaty.
  Nawet jeżeli okaże się, że rzeczywiście jest to grzybica, czasami dodatkowo wykonuje się badania w kierunku odróżnienia rodzaju grzybów, które odpowiadają za jej wywołanie, i dopiero na tej podstawie dobiera się leczenie. W zależności od postawionej diagnozy konieczne może być dopasowanie odpowiedniej pielęgnacji, przepisanie antybiotyków, sterydów czy innych leków.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!