Data publikacji:

Pielęgnacja brody, czyli jak pielęgnować brodę?

Broda to w ostatnim czasie jeden z popularniejszych elementów męskiego wyglądu. Przez wiele lat odchodzono od zapuszczania brody, po czym całkiem niedawno rozpoczął się kolejny boom, dzięki któremu wielu mężczyzn odkryło, że dobrze czuje się z zapuszczonym zarostem i jeszcze lepiej w nim wygląda. Jednak posiadanie brody to również bardzo ciężka walka o jej odpowiedni wygląd przy pomocy pielęgnacji. Wymaga to sporo poświęconego czasu oraz użytkowania dobrych jakościowo kosmetyków, które polepszą kondycję zarostu i sprawią, że broda będzie prezentowała się rewelacyjnie. Jak pielęgnować brodę, byś mógł się cieszyć wspaniałym zarostem?
pielęgnacja brody, czyli jak pielęgnować brodę

Jak pielęgnować brodę, czyli kilka standardowych zasad

Każdy brodacz doskonale wie, że najważniejsza w posiadaniu brody jest jej pielęgnacja. Nie ulega wątpliwości, że broda, podobnie jak włosy na głowie bardzo często się przetłuszcza, a co za tym idzie – wymaga regularnego mycia. Ponadto można na niej znaleźć typowe pyłki z otoczenia oraz kurz, który się w niej zbiera.

Często początkujący brodacze zastanawiają się jak pielęgnować brodę? Otóż, warto wykorzystywać podczas oczyszczania naturalne szampony, które nie tylko świetnie myją, oczyszczają skórę pod brodą, ale dodatkowo zmywają wszelki brud i doskonale odżywiają zarost. W przypadku brodaczy mogą sprawdzić się także szampony do włosów splątanych, suchych, dzięki czemu jej stylizacja będzie znacznie łatwiejsza.

Odradzanym produktem jest zwykłe mydło czy też tradycyjny żel do mycia ciała, ponieważ może on brodaczowi przynieść więcej szkody niż pożytku. Broda po takiej pielęgnacji może być nieprzyjemna w dotyku.

Kolejnym zabiegiem, na który warto zwrócić uwagę, jeśli jesteś posiadaczem brody, jest olejowanie i tonizowanie. Produkt nazywany inaczej olejkiem posiada kilka funkcji. Przede wszystkim nawilża skórę, zmiękcza włoski zarostu oraz ułatwia stylizację. Używanie olejku jest naprawdę bardzo istotne, ponieważ nie doświadczysz wtedy efektu łuszczenia się skóry.

Tonik można porównać z olejkiem, jednak jego konsystencja jest bardziej płynna i mniej tłusta. Atutem toniku jest fakt, że można go rozpylić przy pomocy atomizera. Świetnie się sprawdza głównie w podróży, kiedy brodacz nie ma opcji skorzystania z olejku w standardowych warunkach. Z kolei w domu obydwa te produkty można stosować zamiennie.

Woskowanie to kolejny proces pielęgnacyjny, który śmiało możesz wpisać w swój grafik. Nie dla każdego będzie to produkt niezbędny, przeznaczony jest głównie do stylizacji włosów sztywnych, które nie są zbyt skore do samodzielnego układania. Może jednak zdać egzamin u mężczyzn z wąsami. Wystarczy wziąć trochę wosku między palce, rozgrzać je, a następnie ułożyć przy jego pomocy kosmyk wąsów.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem pielęgnacji jest nawilżanie. Świetnie sprawdza się w przypadku bardzo delikatnej skóry oraz rozdwojonych włosów. Wystarczy wziąć nieco balsamu na rękę, a następnie wmasować w zarost. Trzeba uważać, by nie przesadzić z jego ilością.

Czesanie brody – jakie narzędzia wykorzystać?

Mężczyźni, którzy decydują się na zapuszczenie brody, muszą się liczyć z tym, że dłuższy zarost wymaga czesania. Do pielęgnacji brody należy włączyć tę czynność, której zadaniem jest usunięcie łuszczącego się naskórka, poprawienie kształtu brody oraz pobudzenie produkcji sebum. Czesanie warto wprowadzić od samego początku, by dobrze weszła w nawyk. Bujny zarost należy przeczesywać minimum 2 razy dziennie. Zastanawiasz się, czym to robić? Do czesania zarostu służy specjalna szczotka do brody, nazywana inaczej kartaczem. Jej istotną cechą jest fakt, że posiada w pełni naturalne włosie, a najlepszym jest to z dzika.

Jak stylizować brodę, by prezentowała się elegancko?

Pielęgnacja zarostu to również jego stylizacja, jednak ten temat rozpatrywany jest mocno indywidualnie. Chodzi bowiem o to, że w tym przypadku mężczyźni są nieco podzieleni. Jedni nie mają oporów, by wycinać sobie fantazyjne kształty, podcinać w określony sposób, by broda prezentowała się wręcz idealnie. Drugą stronę barykady tworzą mężczyźni, którzy preferują bardziej naturalny look. Oznacza to, że pozwalają brodzie rosnąć bardzo swobodnie i nie ingerują w nią, poza codzienną pielęgnacją. Jednak i tutaj nie warto popadać w zbytnią skrajność – pozostawiona samej sobie broda u jednego będzie prezentowała się świetnie, natomiast u drugiego mężczyzny będzie okazem zaniedbania.

Przycinanie brody – jak i czym?

Męski zarost wymaga przycinania i wie to każdy z nas. Kosmetyki są istotne, ale bez właściwych zabiegów przy użyciu narzędzi manualnych nie da się uzyskać fantastycznej, zadbanej, eleganckiej brody, o której marzysz. W sytuacji, kiedy chcesz zapuścić brodę, jednym z pierwszych narzędzi, jakie również powinno pojawić się w twojej łazience, jest trymer. Oczywiście, samodzielne strzyżenie brody wymaga nabrania wprawy, jednak kto się nie uczy, ten na pewno nie będzie umiał.

Zanim przystąpisz do strzyżenia, przygotuj sobie dobrej jakości trymer oraz nożyczki. Jest to absolutna podstawa w momencie, kiedy decydujesz się na samodzielne przycinanie brody. Kolejnym krokiem jest nakreślenie linii zarostu, która najbardziej ci pasuje oraz według której dokonasz pierwszych czynności trymerem.

Jeśli twój zarost jest dość rzadki, koniecznie przemyśl, czy nie warto przyciąć go do linii niskiej, czyli tej, która przebiega poniżej kącików ust. Może to sprawić, że całokształt będzie prezentował się znacznie korzystniej. Z kolei mężczyźni z tradycyjnym, bardziej gęstym zarostem mogą śmiało przycinać brodę wzdłuż linii policzkowej.

Jak zapuścić brodę, by cieszyć się wspaniałym zarostem?

Już wiesz, czym pielęgnować brodę, jednak nawet gdybyś chciał, nie masz tego na czym przetestować? Chcesz wiedzieć, jak skutecznie zapuścić brodę?

Najistotniejszą kwestią jest to, że kondycja włosów zależy bardzo mocno od kondycji całego naszego organizmu. Warto wdrożyć dobrą dietę, ograniczyć używki oraz stres, by broda wyrosła gęsta, bujna. Ponadto można wspomagać się suplementami diety, o ile nie są one jedynym sposobem na zróżnicowanie witamin i minerałów w organizmie. Tylko zróżnicowana dieta, a następnie dobrze dobrane kosmetyki mogą sprawić, że w niedługim czasie będziesz cieszył się wspaniałą brodą!

Autor: Justyna Sokołowska