Pielęgnacja brody i wąsów 

Broda i wąsy wciąż na topie. Jeszcze kilka lat temu gęsty zarost na twarzy kojarzony był ze starszymi mężczyznami lub jegomościami, którzy po prostu o siebie nie dbają, ale to już pieśń przeszłości. Dziś brody noszą i wielkomiejscy hipsterzy, i gwiazdorzy światowego kina oraz – po prostu – stylowi panowie. Jeśli jednak wydaje Ci się, że posiadanie zarostu wystarczy ograniczyć do niegolenia się to jesteś w błędzie.
Zapuszczanie brody to dla mężczyzny test cierpliwości, bowiem musi minąć sporo czasu, zanim trzydniowy meszek zamieni się w prawdziwie bujny symbol męskości. Z wąsami jest nieco łatwiej, bowiem rosną szybciej. Ale zarówno o jedno, jak i o drugie trzeba dbać, bowiem zarost ma skłonność do szybkiego przechodzenia od szykowności do jej całkowitego przeciwieństwa.
Po pierwsze musisz wiedzieć, że zarost nie zwalnia Cię od golenia. Jeżeli decydujesz się tylko na wąsy, wówczas powinieneś zachować dotychczasowy reżim golenia. Stosuj piankę lub żel zmiękczający zarost i balsam łagodzący podrażnienia, które mogą pojawić się na cerze. Jeżeli będziesz golił całą twarz (oczywiście poza przestrzenią między nosem, a górną wargą) to rozważ zakup elektrycznej maszynki – wydatnie przyśpiesza czas poświęcany na ten element porannej toalety.
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że mężczyźni decydują się na brodę właśnie po to, aby nie musieć się golić. Owszem, jeśli jesteś brodaczem to przez pewien czas powinieneś odwiesić golarkę na kołek – wtedy, gdy brodę zapuszczasz. Gdy już osiągnie ona upragniony przez Ciebie kształt i rozmiar, wówczas musisz powrócić do golenia i usuwać krótkie włoski z miejsc, gdzie modna broda powinna się kończyć, np. z szyi i pod uszami. Świeży zarost kontrastujący z wypielęgnowaną brodą wygląda nieestetycznie. Wypielęgnowaną, bowiem zarost, a broda szczególnie, wymaga specjalnego traktowania. Po pierwsze: należy ją co rano czesać, aby włosy układały się zgodnie z zaplanowanym przez Ciebie kształtem. Możesz być pewien, że zarost na twarzy zachowuje się podobnie do włosów na głowie i po dobrze przespanej nocy może być bardzo niesfornie ułożony. Do czesania zarostu przeznaczone są specjalne małe grzebyki, które znajdziesz w sklepach z akcesoriami fryzjerskimi lub w profesjonalnych sklepach internetowych.
Broda i wąsy wymagają też regularnego przystrzygania, aby utrzymać je w ryzach. Jako że prawdziwych salonów golibrodów (tzw. barbershopów) znajdziesz w Polsce zaledwie kilka (jeden z nich prowadzi heavymetalowiec Adam „Nergal” Darski), a zwykłe salony fryzjerskie traktują strzeżenie zarostu jako dodatek do codziennej pracy, toteż musisz opanować tę sztukę samodzielnie. W sklepach kosmetycznych znajdziesz nożyczki przeznaczone do tego celu. Mają zaokrąglone końcówki co chroni przed skaleczeniem i ergonomiczny chwyt. Początkowo strzyżenie brody może być trudne, ale wprawa przychodzi z czasem, a poza tym w Internecie znajdziesz filmiki poradnikowe pokazujące krok po kroku jak to robić. Możesz też zrezygnować ze strzyżenia i postawić na awangardowy i niedbały zarost, ale pamiętaj, że taki look nie każdemu pasuje.
Wąsy, a przede wszystkim brodę, powinieneś myć szamponem, którego używasz do higieny włosów. Nie zaszkodzi też nałożyć na bujny zarost odżywkę, aby nadać mu połysk i sprężystość. Jeżeli potraktujesz swoją brodę jako hobby, wówczas możesz sięgnąć po – dosyć kosztowne, ale wysokiej jakości - kosmetyki opracowane specjalnie dla tej formy zarostu. Wtedy też zamień swoją zwykłą maszynkę do golenia na model ze stali nierdzewnej z wymiennymi żyletkami. Piankę rozprowadzaj przy użyciu pędzelka z borsuczego włosia. Dla największych i najodważniejszych zapaleńców pozostaje golenie brzytwą, którego najlepiej nauczyć się na specjalnym kursie, podczas którego poznasz techniki ruchów i sposoby naciągania dłońmi skóry twarzy, by móc usuwać włoski jednym zamachem ostrza.